Kürtaj

Vakumlu Kürtaj

Vakumlu Kürtaj Kürtaj, rahim içinden istenmeyen veya olumsuz gebeliğin tahliye edilmesi anlamında kullanılan bir terimdir. Bu işlem bazen düşükten sonra kalan parçanın temizlenmesi  yada anormal kanamalara bağlı parça alınmasını içeren rahim içinin temizlenmesi anlamını taşırken çoğu zaman istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için yapılan yasal tahliyedir.

Yasak Tahliye

Yasal tahliye istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yasalarımıza göre 10. gebelik haftasına kadar yapılan bir işlemdir. Gebelik haftası sadece son adet tarihi değil ultrasonografi ile mutlaka teyit edilmelidir. Gebelik teyidinde ultrasonografik görüntülemenin yeri çok önemlidir. Biz işlem öncesi mutlaka kese görülmesi kaç haftalık gebelik olduğunun belirlenmesi ve dış gebelik olmadığı kesinleştirilmesi ile başlamaktayız. Ultrasonografik muayene yaparak daha sonraki çıkacak sorunları başta önlemekteyiz. Bu anlamda asla kese görülmeden kürtaj olunmamalıdır.

Kürtaja karar verildikten sonra ki en önemli basamak  işlem için merkez seçimidir. Tüm aletler ve ortamı steril hazırlamak şarttır. Tecrübeli kadın doğum uzmanlarınca yapılan vakumlu kürtaj güvenilirdir. İşlem genellikle 5 – 10 dakikayı geçmese de hastaların anesteziden uyanıp masadan kalkması 20 – 30 dakikayı bulur. Dinlendikten sonra istediğini yer, içer ve günlük işlerine devam edebilir. İşlemden sonra hasta uyanmadan yapılan ultrasonografiyle de sorunsuz uygulamanın olduğunu teyit edilmektedir.

Ankara’da Kürtaj Nerede Yapılır?

Muayenehane ve hastanelerde yapılabilmektedir. Tıbbi nedenli yapılabildiği gibi yasal tahliye olarak da 10. Gebelik haftasına kadar yapılmaktadır. Vakumla kürtaj tekniği kullanılarak ve steril şartlar sağlanarak artık uygulama sonrası sorunlar minimuma indirilmiştir.

Anestezi yöntemi, iki türlü uygulanır.

Lokal anestezide, sadece rahim ağzına anestezik madde uygulandığından hasta işlem sırasında adet sancısı gibi ağrı hissedebilir ayrıca bulantı kusma hissedebilir. Bunların şiddeti hastadan hastaya ve gebelik haftasına göre değişir. Günümüzde bu yöntemi genellikle daha önce normal doğum yapmış hastaların bazıları seçmektedir. Ağrı hissi ile konforsuz işlem kaygısı doktorun rahat çalışmasını önleyecekse tercih edilmemelidir.

Sedasyon dediğimiz yöntem, artık hasta ve hekimlerin en çok tercih ettiği yöntemdir.  Hastanın bu yöntem için 4-6 saat aç ve susuz gelmesi gerekmektedir. Damar yolu açılıp anestezik madde verilerek (anestezi uzmanı tarafından) uyutulup 10-15 dakika sonra uyandırıldığı işlemde ağrı hissetmez. İşlem bitince uyanır, bir süre dinlendikten sonra normal hayatına geri dönebilir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

İşlem öncesi ultrasonla gebelik haftası bakılır. Hastamıza işlemle ilgili bilgiler verilir, onamları alınır, anestezi şekli belirlenir. Hasta muayene masasına( jinekolojik masaya ) alınır. Anestezi sonrası uygun steril tek kullanımlık kanül kullanılarak vakum ile kürtaj yapılır. Hasta uyanmadan yapılan ultrason kontrolünden sonra işlemin sorunsuz bittiğinden emin olunup uyandırılır.

.

Kürtaj işleminde sedasyon yapılmadı sadece lokal anestezi uygulandı ise 5–10 dakika süren bir işlemdir. Lokal anesteziyi daha önce doğum yapmış ve gebelik haftası küçük hastalarda tercih etmekteyiz. Sedasyon denilen anestezi şeklinde hasta uyuduğu için işlemden uyanması da dâhil süre 15 dakikayı geçmez. İşlem sonrası klinikte bir süre dinlenip hasta normal hayatına dönebilir. İşlem özel bir istirahat gerektirmez.

Kürtaj Sonrası Kanama Nasıl Olur?

Kanama hastadan hastaya değişmektedir. Ciddi bir kanama izlenmez. Bazen birkaç gün kanama olmayabilir buda hastayı tedirgin etmemelidir. Genellikle 7–10 gün ile kendini sınırlayan bu kanama hastadan hastaya da değişen şekilde izlenir. Adetten yoğun ve aşırı ağrılı kanamalarda doktorla iletişime geçilir. Böyle kanama izlenmesi çok nadir bir durumdur.

Kürtaj Sonrası Nasıl Beslenilir?

Uygulama sonra hasta istediğini yiyip içebilir. Bir beslenme yasağı yoktur. İşlem özel bir diyet gerektirmez. Her zamanki gibi bol sıvı tüketilip dengeli beslenilmelidir. İşlemden sonra bulantı hissi ilk saatlerde olabilir, bulantı varsa ilk 4 saat sadece sıvı ve az besin alınması yeterli olur.

Kürtaj Sonrası Neler Önerilir?

  • Doktorunuzun yazacağı antibiyotik ve ağrı kesiciyi mutlaka kullanınız.
  • Kan uyuşmazlığı dediğimiz anne negatif, baba ise pozitif kan grubu olduğunda kan uyuşmazlığı iğnesi olarak bilinen iğneyi 72 saat içinde yaptırmalısınız.
  • 1 – 2 hafta içinde kontrole gitmeyi ihmal etmeyiniz.
  • Kanama hastadan hastaya değişkenlik gösterse de 7 – 10 günü genelde geçmez, bazen birkaç gün olmayıp arkasından adet kanamasını geçmeyen ağrılı bir kanama eşlik eder.
  • 1 hafta cinsel ilişki, havuz, deniz yasağına uymalısınız.
  • Kürtajın Yasal Tahliye Dışında Yapıldığı Durumlar Nelerdir?
  • Ölü bebek, düşükten sonra parça kalması, annenin sağlığını tehdit eden ciddi hastalıklar ya da bebeğin yaşamlabağdaşmayan sakatlık durumu sayılabilir. Bu durumlarda 10 haftanın üzerinde bir gebelik varsa heyet kararı dediğimiz üç hekim imzalı rapor gereklidir.
  • Anormal vajinal kanama dediğimiz özellikle 35 yaş üzerinde düzensiz, sık ve fazla olan kanamalarda ayrıca, menapoz sonrası dönemdeki kanamalarda yapılır. İşlem sonrasında materyal tanı koymak amacıyla mutlaka patolojiye gönderilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhabalar . Ben dün şehir dışından Banu hocama ulaştım iyi ki karşıma çıktı. Çok tedirgin ve korkuları olan biri olarak Banu hocanın sıcak yaklaşımı ve anaç tavırları beni çok rahatlattı. Kürtaj için gitmiştim hem çok pratik hem de işinde oldukça uzman ve ücret olarak piyasanın altında benim gibi olanlara tereddüt etmeden gidin derim. Teşekkürler hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir