Vakumlu Kürtaj Nedir?

Vakumlu Kürtaj Nedir?

Kürtaj Nedir?

Kürtaj Nedir? sorusuna kısaca istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması amacı ile yapılan tıbbi işlemlerdir yanıtını verebilirim. Ankara Kürtaj Merkezi olarak kürtaj işlemlerinizi tamamen sterilize bir ortamda, kürtaj konusunda tecrübeli ekibimiz ile gerçekleştirmekteyiz...

Kürtaj Nedir?

Kürtaj sadece istenmeyen ve sorunlu gebeliğin sonlandırılması için gerçekleşen cerrahi işlem olarak düşünülmemelidir. Düşük yapıldıktan sonra rahim içerisinde kalan parçaların alınması veya anormal bir kanama sonucunda parça alınması için uygulanan cerrahi işlemlerdir.

Kürtaj işlemi son adet tarihinden itibaren 10 hafta içerisinde gerçekleşmelidir. Aksi takdirde resmi olarak kürtaj işlemleri yapılamamaktadır. Bu sürenin birtakım istinasları vardır. Mesela anne veya bebeğin hayati riskinin olduğu durumlarda bu 10 haftalık süreye kesinlikle bakılmamaktadır.

Kürtaj asla bir aile planlaması yöntemi olamaz. Kürtaj Nedir? sorusu ile alakalı olarak kafanıza takılanları Ankara Kürtaj Merkezi uzmanlarımıza danışabilir veya Ankara Kadın Doğum Uzmanı olan Banu Akçal'a 0505 254 00 26 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz...

Kürtaj İşlemini Kimler Yaptırabilir?

  • 18 yaşından büyük ve evli olunması halinde eşin imzası ile kürtaj işlemi yapılabilir.
  • 18 yaşından büyük ve evli değilse kendi imzası ile bu işlemi gerçekleştirebilir.
  • 18 yaşından küçük olunması halinde mutlaka anne ve babanın onayı gerekmektedir.
  • 15 yaşından küçük kişiler ise anne ve baba onayı olsa dahi bu tür cerrahi işlemleri yaptıramazlar. Bu yaştaki kişilerin kürtaj işlemi yaptırabilmesi için heyet raporu alması gerekmektedir.
  • Yukarıda saymış olduğumuz izinler alınsa dahi 10 haftalık gebeliklerde yasal olarak kürtaj işlemi yapılamamaktadır.

Kürtaj İşlemi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Ankara Kürtaj Merkezi uzmanı Banu Akçal, kürtaj işlemi öncesinde dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralamaktadır;

1- Cerrahi bir işlem olan Kürtaj mutlaka tecrübeli Kadın doğum doktorları tarafından yapılmalıdır.

2-İşlem öncesinde ultrason yapılmalı, gebeliğin net haftası belirlenmeli ve hastanın gebelik öyküsü dinlenerek rahatlaması sağlanmalıdır.

3- Önceki gebelikler ve doğum şekli mutlaka öğrenilmelidir.

4- Eş ile kan uyuşmazlığı söz konusu ise kürtaj işleminden en geç 72 saat sonrasına kadar iğne yapılmalıdır. Bu sonraki gebeliklerin sağlıklı bir şekilde olması için gereklidir.

5- Kürtaj işlemleri lokal veya genel anestezi ile yapılmalıdır.

6- Hasta tok karnına da kürtaj olabilir.

Kürtaj gibi cerrahi müdahalelerin tecrübeli Kadın Doğum uzmanı ve tecrübeli bir ekiple yapılmasının gerekli olmasından dolayı sizleri Ankara Kürtaj Merkezi uzmanı Banu Akçal'a uğramanızı tavsiye ediyoruz.