Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Vakumlu Kürtaj

Vakumlu Kürtaj Nedir?

Vakumlu Kürtaj, rahim içinden istenmeyen veya olumsuz gebeliğin tahliye edilmesi anlamında kullanılan bir terimdir. Bu işlem bazen düşükten sonra kalan parçanın temizlenmesi  yada anormal kanamalara bağlı parça alınmasını içeren rahim içinin temizlenmesi anlamını taşırken çoğu zaman istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için yapılan yasal tahliyedir.

Kürtaj nasıl yapılır sorusu pek çok hasta tarafından merak edilmektedir. Kürtaj işlemi rahim içine uygulanan bir vakum yöntemi ile yapıldığında oluşabilecek tüm kürtaj risklerinin azaldığı saptanmıştır. Bu nedenle yıllardır bu yöntem kullanılarak özellikle gebelik sonlandırmalarında rahimde kalıcı hasar yapışıklıklar yok denecek kadar az izlenmektedir. Tabi ki bu uygulama tecrübeli kliniklerde tüm tıbbi şartlara uyularak kontrollü olarak yapılmalıdır.

Kürtaj, gebelik sonlandırma amaçlı yasal sınırlar içindeki gebelik haftalarında yapılabilirken, tıbbi nedenle gelişmeyen veya anormal sağlıklı olmayan gebeliklerde de yapılabilen bir işlemdir. Tıbbi olarak zorunlu olan bazı anormal adet kanamaları, rahim duvarı kalınlaşmalarında tanı amaçlı da yapılabilen genel bir tanımdır.

Kürtaj sırasında uygulanan vakum yöntemi ile işlem tamamlandık dan sonra ultrason ile tekrar sorun olup olmadığı kontrol edilir. Böylece işlemin net bittiği sağlıklı geçtiği anlaşılır. İşlem sırasında uygulanacak anestezi şekli doktor ve hasta kararıyla sedasyon veya lokal anestezi olarak belirlenir. Ağrı olmaması ve konfor açısından sedasyon yöntemi çoğu klinikçe tercih edilir. Ancak lokal anestezi ile de yapılabilen bir işlemdir. Kullanılacak anestezi şekline göre eğer tercih edilen sedasyon ise EN AZ 4- 6 saat aç ve susuz olarak gelmesi uygundur. Sedasyon yöntemi hasta ve hekim için bir konfor sağlaması nedeniyle sıkça tercih edilir. İşlemin tamamlanma süresi yaklaşık olarak 10 dakika kadar kısa sürer. Sedasyon için damar yolu açılıp uyuyup uyanması dahil 20 dakikayı geçmeyen bir işlemdir. İşlemden sonra bir süre dinlenip klinikten geldiği gibi rahatlıkla normal hayata devam edebilecek kadar iyi olarak ayrılır.

Kürtajdan sonra yaklaşık bir hafta  içinde değişken kanamakarınız olabilir. Bunun miktarı hastadan hastaya değişmekle birlikte adet kanamasından yoğun olursa ve şiddetli ağrı olursa başvurmanızı isteriz

Kürtaj sırasında kullanılacak teknik artık tıbbi koşullarda oturmuş ve bu yöntemin vakumla kürtaj olduğu belirlenmiştir. Vakumla kürtaj Ankara için bizimle iletişime geçebilirsiniz

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

Vakumlu kürtaj işlemi öncesi ultrasonla gebelik haftası bakılır. Hastamıza işlemle ilgili bilgiler verilir, onamları alınır, anestezi şekli belirlenir. Hasta muayene masasına (jinekolojik masaya) alınır. Anestezi sonrası uygun steril tek kullanımlık kanül kullanılarak vakum ile kürtaj yapılır. Hasta uyanmadan yapılan ultrason kontrolünden sonra işlemin sorunsuz bittiğinden emin olunup uyandırılır.

Kürtaj işleminde sedasyon yapılmadı sadece lokal anestezi uygulandı ise 5–10 dakika süren bir işlemdir. Lokal anesteziyi daha önce doğum yapmış ve gebelik haftası küçük hastalarda tercih etmekteyiz. Sedasyon denilen anestezi şeklinde hasta uyuduğu için işlemden uyanması da dâhil süre 15 dakikayı geçmez. İşlem sonrası klinikte bir süre dinlenip hasta normal hayatına dönebilir. İşlem özel bir istirahat gerektirmez.

Vakumlu Kürtaj Nerede Yapılır?

Vakumlu kürtaj muayenehane ve hastanelerde yapılabilmektedir. Tıbbi nedenli yapılabildiği gibi yasal tahliye olarak da 10. Gebelik haftasına kadar yapılmaktadır. Vakumla kürtaj tekniği kullanılarak ve steril şartlar sağlanarak artık uygulama sonrası sorunlar minimuma indirilmiştir.

Lokal anestezide, sadece rahim ağzına anestezik madde uygulandığından hasta işlem sırasında adet sancısı gibi ağrı hissedebilir ayrıca bulantı kusma hissedebilir. Bunların şiddeti hastadan hastaya ve gebelik haftasına göre değişir. Günümüzde bu yöntemi genellikle daha önce normal doğum yapmış hastaların bazıları seçmektedir. Ağrı hissi ile konforsuz işlem kaygısı doktorun rahat çalışmasını önleyecekse tercih edilmemelidir.

Sedasyon yöntemi, artık hasta ve hekimlerin en çok tercih ettiği yöntemdir.  Hastanın bu yöntem için 4-6 saat aç ve susuz gelmesi gerekmektedir. Damar yolu açılıp anestezik madde verilerek (anestezi uzmanı tarafından) uyutulup 10-15 dakika sonra uyandırıldığı işlemde ağrı hissetmez. İşlem bitince uyanır, bir süre dinlendikten sonra normal hayatına geri dönebilir.

kurtaj-ankara

kurtaj-fiyatlari-ankara

Yasal Kürtaj Haftası

Gebelik tahliyesi istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yasalarımıza göre 10. gebelik haftasına kadar yapılan bir işlemdir. Gebelik haftası sadece son adet tarihi değil ultrasonografi ile mutlaka teyit edilmelidir. Gebelik teyidinde ultrasonografik görüntülemenin yeri çok önemlidir. Biz işlem öncesi mutlaka kese görülmesi kaç haftalık gebelik olduğunun belirlenmesi ve dış gebelik olmadığı kesinleştirilmesi ile başlamaktayız. Ultrasonografik muayene yaparak daha sonraki çıkacak sorunları başta önlemekteyiz. Bu anlamda asla kese görülmeden kürtaj olunmamalıdır.

Kürtaj'a karar verildikten sonra ki en önemli basamak  işlem için merkez seçimidir. Tüm aletler ve ortamı steril hazırlamak şarttır. Tecrübeli kadın doğum uzmanlarınca yapılan vakumlu kürtaj güvenilirdir. İşlem genellikle 5 – 10 dakikayı geçmese de hastaların anesteziden uyanıp masadan kalkması 20 – 30 dakikayı bulur. Dinlendikten sonra istediğini yer, içer ve günlük işlerine devam edebilir. İşlemden sonra hasta uyanmadan yapılan ultrasonografiyle de sorunsuz uygulamanın olduğunu teyit edilmektedir.

Vakumlu Kürtaj Sonrası Kanama Olur mu?

Kanama hastadan hastaya değişmektedir. Ciddi bir kanama izlenmez. Bazen birkaç gün kanama olmayabilir buda hastayı tedirgin etmemelidir. Genellikle 7–10 gün ile kendini sınırlayan bu kanama hastadan hastaya da değişen şekilde izlenir. Adetten yoğun ve aşırı ağrılı kanamalarda doktorla iletişime geçilir. Böyle kanama izlenmesi çok nadir bir durumdur.

Vakumlu Kürtaj Sonrası Nasıl Beslenilir?

Vakumlu kürtaj sonrası hasta istediğini yiyip içebilir, herhangi bir beslenme yasağı yoktur. İşlem özel bir diyet gerektirmez. Her zamanki gibi bol sıvı tüketilip dengeli beslenilmelidir. İşlemden sonra bulantı hissi ilk saatlerde olabilir, bulantı varsa ilk 4 saat sadece sıvı ve az besin alınması yeterli olur.

Vakumlu Kürtaj Sonrası Neler Önerilir?

  • Doktorunuzun yazacağı antibiyotik ve ağrı kesiciyi mutlaka kullanınız.
  • Kan uyuşmazlığı dediğimiz anne negatif, baba ise pozitif kan grubu olduğunda kan uyuşmazlığı iğnesi olarak bilinen iğneyi 72 saat içinde yaptırmalısınız.
  • 1 – 2 hafta içinde kontrole gitmeyi ihmal etmeyiniz.
  • Kanama hastadan hastaya değişkenlik gösterse de 7 – 10 günü genelde geçmez, bazen birkaç gün olmayıp arkasından adet kanamasını geçmeyen ağrılı bir kanama eşlik eder.
  • 1 hafta cinsel ilişki, havuz, deniz yasağına uymalısınız.
  • Kürtajın Yasal Tahliye Dışında Yapıldığı Durumlar Nelerdir?
  • Ölü bebek, düşükten sonra parça kalması, annenin sağlığını tehdit eden ciddi hastalıklar ya da bebeğin yaşamlabağdaşmayan sakatlık durumu sayılabilir. Bu durumlarda 10 haftanın üzerinde bir gebelik varsa heyet kararı dediğimiz üç hekim imzalı rapor gereklidir.
  • Anormal vajinal kanama dediğimiz özellikle 35 yaş üzerinde düzensiz, sık ve fazla olan kanamalarda ayrıca, menapoz sonrası dönemdeki kanamalarda yapılır. İşlem sonrasında materyal tanı koymak amacıyla mutlaka patolojiye gönderilir.

vakumlu-kurtaj

kurtaj-ankara


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Düşükten Sonra Kürtaj

Düşükten Sonra Kürtaj Düşük terimi gebeliğin ilk 20 haftasında ki kayıplar için kanama ile beraber gebelik kendiliğinden kaybı ile sonuçlanan bu ifadedir. Genellikle düşüklerin çoğu 12 haftayı ge...

Kürtaj Fiyatları Ankara

Kürtaj olarak hastalarımız internet aramaları yaptığında en sık sorguladığı şeylerden biriside kürtaj fiyatları 2021 olmaktadır. Bu konuda kaygıları azaltacak olan fiyatı bütçesine uygun olarak ayarla...

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, istenmeyen gebeliğin veya olumsuz gebeliğin sonlandırılması için yapılan bir uygulamadır. Bunun dışında kürtaj, düşükten sonra rahimde kalan parçanın alınması veya gebelik dışı anormal kanamal...