Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Vajinit, Vajinal Akıntı ve Enfeksiyon

Zaman zaman kadınları çoğu; vajinal akıntı durumunu yaşayabilmekte ve bu aslında normal olarak kabul edilmektedir. Ancak eğer meydana gelen vajinal akıntıya farklı belirtiler de eşlik ediyorsa o zaman vajina iltihabı olarak adlandırılan vajinit durumu söz konusu olabilir. Vajinit, vajinal akıntı ve enfeksiyon aslında birbirlerine bağlı kavramlardır. Vajinit hakkında daha detaylı bilgiler almak isterseniz o zaman aşağıdaki alt başlıkları okumaya devam edebelir ve bizleri arayarak bilgi alabilirsiniz.

Vajinit Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere vajinit; vajinal akıntının oluşmasına sebep olan bir iltihaplanma çeşididir. İltihap durumunda vajinada yalnızca akıntı söz konusu olmaz; bu akıntıya aynı zamanda kaşıntı ve ağrı gibi semptomlar da eşlik edebilmektedir. Vajinit aslında tek tip bir rahatsızlık değildir; hastalığa sebep olan kaynağa göre çeşitli türlere ayrılmaktadır. Ancak genel olarak vajinite sebep olan faktörlerin en büyüğü; vajinal bölge içerisinde normal bir dengeye sahip olan bakterilerin sayısında meydana gelen dengesizliktir diyebiliriz.

Vajinit Türleri Nelerdir?

Vajinal akıntı sorusuna neden olan vajinit; birkaç farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeplerin her birinin oluşmasına farklı tek hücreli canlı türü sebep olmaktadır. Bu türlere ve sebeplere bağlı olarak vajiniti üç farklı grupta inceleyebiliriz:

 • Vajinite sebep olan faktörlerin başında yukarıda da belirttiğimiz üzere vajinal bakteriler
 • Candida Albicans adı verilen ve doğada bulunan bir mantarın meydana getirdiği enfeksiyon
 • Son olarak da cinsel ilişki esnasında bulaşan ve adına trichomonasis adı verilen bir parazit

Vajinit yani vajina iltihaplarına sebep olmaktadır.

Vajinit Neden Olur?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere vajinit, vajinal akıntı ve enfeksiyon durumları bir bütündür diyebiliriz. Vajinitin oluşması için yukarıdaki tek hücreli canlıların işe koyulması yeterlidir. Fakat bu tek hücreli canlılar vücudumuzda bu tür bir iltihaba nasıl sebep olabilmektedir? Yani kısacası vajinit nedenleri nelerdir?

 • Vajinit nedenleri arasında yukarıda da belirttiğimiz üzere vücuttaki bakteri dengesinin bozulması sayılabilir.
 • Vajinitin bir diğer nedeni ise doğada bulunan mantarlardır. Umuma açık olan yerlerde tuvalet yapılması bu mantarların üremesi için yeterli bir sebeptir.
 • Ayrıca yine tuvaletin hijyenden yoksun bir ortam da yapılması da mantarlaron oluşmasına neden olabilir.
 • İç çamaşırının sık değiştirilmemesi, iç çamaşırının kirli olması da vinit sebepleri arasındadır.
 • Genital bölgenin düzgün bir şekilde temizlenmemesi, genital bölgeye hijyenden yoksun nesnelerin sokulması da yine bu mantarların oluşmasında etkilidir.
 • Ayrıca genital bölge temizlendikten sonra buranın ıslak bırakılması da mantarların üremesi için elverişli bir ortam hazırlamaktadır.
 • Cinsel ilişki esnasında hijyene dikkat edilmemesi ya da partnerde bulunan herhangi bir mantar durumu da bu tür hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir.

Bu ve bunun gibi sebeplerin her biri vajinit, vajinal akıntı ve enfeksiyon sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır.

Vajinit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinit tedavisi için kesin bir yöntemden söz etmek doğru değildir. Enfeksiyonun durumu ve enfeksiyonun türüne göre kişilere ilaç ya da antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bunun için aşağıdaki belirtileri gördüğünüzde doktorunuza başvurmalı ve onun önerdiği tedavi yöntemlerine uymalısınız.

Vajinit Belirtileri Nelerdir?

Vajiniti vajinal akıntı ve enfeksiyon durumlarında aşağıdaki belirtiler sıklıkla yaşanmaktadır. Eğer bu belirtilerden birkaçını ya da bir tanesini yaşıyorsanız o zaman mutlaka alanında uzman olan bir doktora görünmeniz gerekmektedir:

 • Vajinit durumunda kişide genellikle vajinal akıntılar daha fazla olur ve bu akıntılarda hoş olmayan kokular da mevcuttur.
 • Vajinit rahatsızlığında vajinada renk değişimleri görülebilir.
 • Bu renk değişiklikleri aynı şekilde vajinal akıntıda da rastlanabilmektedir.
 • Vajina bölgesinde yoğun bir kaşıntı durumu söz konusudur.
 • Genital bölgede tahriş durumuna da rastlanabilmektedir.
 • İlişki sırasında ağrı, acı yaşanabilir.
 • Kişi idrara çıktığında ağrı, acı ve yanma hissedebilir.

Vajinal Enfeksiyon Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Vajinal enfeksiyon tedavi edilmediği takdirde hastalık ilerleyebilir ve ilerleyen zamanlarda kişilerde dış gebelik- kısırlık gibi sorunlara neden olabilir.

Vajinal Enfeksiyon Vücuda Yayılır mı?

Evet, vajinal enfeksiyon tedavi edilmediği takdirde vücuda yayılır ve ciddi sorunlara hatta ölümlere dahi yol açabilir.

Vajinal Enfeksiyon Bel Ağrısı Yapar mı?

Evet, Vajinal enfeksiyonun yaşanması gibi bir durumda adet düzensizliği, idrara çıkıldığında ağrı ve genel anlamda bel çevresinde hissedilen bir ağrı gibi belirtiler de görebilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gynefix Spiral

Gynefix Spiral Avrupa’da 20 yılı aşkın süredir kullanılırken 2015’den bu yanada ülkemizde uygulanmaktadır. Belçikalı DR. Dirk Wildemeersch‘in geliştirdiği rahim içi araçtır....

Normal Adet Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Normal Adet Düzeni Nasıl Olmalıdır? 21-35 gün arasında kabul edilen adet düzeni her zaman adetin ilk gününden diğer adetin ilk gününe sayılarak yapılmalıdır....

Rahim İçi Araçlar

En sık kullanılan spirallerden biridir. 5-10 yıllık korumaya sahiptir. İstenilmediğinde, gebelik düşünüldüğünde yada yan etki görüldüğünde kolaylıkla çıkarılabilen  geri dönüşü kolay olan bi...