Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Vajinismusta Egzersiz

Kegel Egzersizi Nedir?

Pelvis tabanını bir hamak misali sarıp üreme ve boşaltım sistemlerini kontrolünde tutan kaslara pelvik taban kasları denir. Bu kasları güçlendirmek için yapılan ve kasların kontrolünü sağlayan egzersizlerede  kegel egzersizleri denir. Egzersizleri bulan kişinin adıyla anılır(DR ARNOLD KEGEL).

Vajinismusda Kullanılan Egzersiz Kegel Egzersizidir

Kegel egzersizi sadece vajinismus değil pek çok nedenle kullanılır. Özellikle kasların zayıflamasına yol açan doğum sonrası,menapoz gibi dönemlerde bunun dışında idrar kaçırmaya yol açan problemlerde de kontrolü sağlamak için kullanılır. KEGEL EGZERSİZİ ile istemli kontrolün pelvik taban kaslarında sağlanması vajinismus tedavisinde ana unsurlardan birini oluşturmaktadır. Düzenli egzersiz cinsel yaşamı olumlu etkileyecektir.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Hastalarımıza bu egzersizi anlatmanın en iyi yolu tuvalette idrarınızı yaparken tutup , tekrar bırakın bu sırada kasılıp gevşeyen kaslarda kontrolü sağlayan bu egzersizdir. Kegel egzersizi yapmak çok kolay ve basittir. Rahat olduğunuz bir anı seçip başlayabilirsiniz. Sırt üstü uzanarak veya oturarak yapmaya başlayabilirsiniz bunun dışındada her konumda denenebilir. Önce derin nefes alıp 3-5 sn idrarı tutar gibi kasıp 5 sn bu şekilde kalıp tekrar nefesi verirken de 3-5 sn gevşetin.

Bu aşamada karın ve uyruk kaslarını kasmamalısınız. Egzersize bu kaslar dahil olmamalıdır. Rahat anlayıp yapılması için pelvik taban kaslarının doğru keşfedilmesi önemlidir. Az öncede değindiğimiz gibi bu kaslar en kolay şekilde  tuvalette idrar yaparken tutup tekrar bırakmaya çalışmakla keşfedilebilir. Kegel egzersiz sayısı 25-100 e kadar ritmik ara ara yapılarak kaslar 6-8 haftada ancak cevap vermeye başlar.Kasların kazandığı bu güç sayesinde idrar ve boşaltım sistemi de çok büyük fayda sağlayacaktır.Egzersizlerin cinsel disfonksiyonların tedavisindeki yeri ise yatsınamaz. Pelvik taban kaslarını güçlenip kontrolün istemli olarak sağlanması işte vajinismusta tedavimizin ana prensibi budur.

Vajinismus korku ve kaygılar nedeniyle istemsiz olarak pelvik taban kaslarını kasmaktır .Kasma tamamen bilinçdışıdır.Tedavi sırasında öğrettiğimiz kegel egzersizleri ile öncelikle hastalarımız kasları keşfetmektedir,sonrasında kaslardaki kontrolü sağlamaktadır.Vajen girişini tamamen destekleren bu kaslardaki kontrol ve gücün kegel egzersizi ile sağlanması kadın cinsel yaşamında etkili olduğu kadar idrar ve boşaltım sistemi içinde önemlidir.İdrar kaçırma şikayetlerinin tedavisinde başvurulan egzersizlere ,erkek cinsel işlev bozukluğu(özellikle erken boşalmalarda da) başvurulmaktadır.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cinsel İlişkiye Girememe Nedir?

Cinsel ilişkiye girememe, cinsel ilişki sırasında ağrı, vajina çevresindeki kasların istemsiz ağrılı kasılması (spazm), cinsel ilişkiye arzu duymamak, uyarılma veya orgazm ile ilgili sorunlar nedeniyl...

Vajinismus İlişkiye Girememe Sorunu

Vajinismus İlişkiye Girememe Sorunu Cinsellik konusunda çocukluktan beri baskılanan bunun sürekli ayıp, günah bir şey olduğunu söyleyen aileler, çevreler tarafından büyütülen kız çocukları, ilişkiye g...

Vajinismusta Başarı

Vajinismusta Başarı Vajinismus tedavisinde ki başarının en temel ve birinci sırrı hastanın isteyerek ve inanarak gelmesidir. Burada hastanın inanarak tedaviye gelmesi için seçtiği yere güven...