Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Vajinismus Türleri Nelerdir? Vajinismus, vajinal kasların istemsiz bir şekilde kasılmasına neden olduğu için cinsel ilişkiye girilmesine engel olan veya şiddetli ağrı yaşanan cinsel ilişkilerin olmasına neden olan bir sağlık sorunudur. Vajinismus türleri, birincil Vajinismus, ikincil Vajinismus, Aparoni, disparoni, vulvar vestiblitis sendromdur. Tüm Vajinismus türlerinin belirtileri ve tedavi süreçleri değişiklik gösterir.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, farklı etkenlere bağlı ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Vajinismus olan kadınlar, cinsel ilişki sırasında vajinal kaslarının istemsiz bir şekilde kasılmasından dolayı cinsel birleşme yaşayamaz. Cinsel ilişki yaşanan durumlarda ise kadınlarda çok şiddetli ağrıların meydana geldiği bilinmektedir.

Vajinismus, psikolojik olabileceği gibi fiziksel de olabilir. Cinsel fonksiyonların bozulmasına engel olan sağlık sorunu, farklı etkenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kadının cinsel ilişkiden korkması, cinsel isteksizlik olması veya vajinal kasılmanın fiziksel bir sebeple meydana gelmesinden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus türleri nelerdirVajinismus, birincil Vajinismus ve ikincil Vajinismus olarak farklı türlerdedir. Vajinismus türleri farklılık gösterse de belirtileri benzerdir. Vajinismus hastaları, cinsel fonksiyon bozukluğu yaşamaktadır.

 • Vajinismusun temel belirtisi vajen bölgesindeki kasların istemsiz bir şekilde kasılmasıdır.
 • Disparoni adı verilen ağrılı cinsel ilişki
 • Tampon kullanan hastalarda tampondan dolayı ağrı hissetme
 • Jinekolojik müdahaleler esnasında ağrı olması
 • Cinsel birleşme sırasında kas spazmı oluşması
 • Cinsel ilişki esnasında vajen bölgesindeki kaslarda istemsiz kasılma meydana gelmesi
 • Psikolojik olarak cinsel ilişkiden korkma ve cinsel isteksizlik meydana gelmesi
 • Birincil Vajinismus hastaları ilişkiye girmeyen ve bakire olan hastalardır. Bu hastalar cinsel ilişki denemelerine rağmen ilişkiye giremeyen hastalardır.
 • İkincil Vajinismus hastaları cinsel ilişkiye giren ancak ilişki esnasında ağrı olmasından dolayı tekrar ilişkiye giremeyen hastalardır.
 • Vajinismus hastalığı tedavi edilmediği takdirde hastaların cinsel ilişkileri korkuları psikolojik olarak ilerler. Aynı zamanda cinsel isteksizlik meydana gelir.

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus nedenleri, Vajinismus türlerine göre farklılık gösterir. Vajinismus türleri nelerdir: Birincil Vajinismus ve ikincil Vajinismus olarak adlandırılan iki farklı türü vardır. Vajinismus, psikolojik olabileceği gibi fiziksel de olabilir. Bu hastalığın ortaya çıkmasındaki en önemli etken psikolojik baskılardır.

İlk ilişkiye girmekten korkmak, çevre faktörü ile ilişkinin çok acı vereceğini düşünmek, toplum baskısından dolayı ilişki yaşamaktan kaçınmak gibi etkenler, psikolojik olarak Vajinismus oluşmasına neden olan etkenler arasındadır.

Kadınların ilişki esnasında zorlanması, kanama meydana gelmesi, ilk ilişkisinin çok ağrılı olması, taciz veya tecavüze uğraması yeniden ilişki yaşamasına engel olacak bir psikolojiye bürünmesine neden olur. Bu sebepler bilinçaltına yerleştiği için ilişki esnasında psikolojik olarak kasılmalar meydana gelir.

Vajinismus hastalığının büyük kısmı psikolojik etkilerden oluşsa da fizikse sebeplerle ortaya çıkması da mümkündür. Vajinismusun fiziksel nedenleri şu şekildedir:

 • Vajinanın kısa olması
 • Vajen içinde perde olması
 • Kızlık zarının normalden daha kalın olması
 • Kızlık zarının yüksek kenarlara sahip olması ve yapısal bozukluklar
 • Vajinal enfeksiyon
 • Bartholin kisti
 • Pelvik inflamatuar hastalıklar
 • Vulvar vestibulits hastalığı

Vajinismus Çeşitleri

Vajinismus türleri nelerdir: Vajinismus birincil Vajinismus ve ikincil Vajinismus olarak iki türden oluşur. Vajinismus, psikolojik ve fiziksel sebeplerle ortaya çıkar. Vajinismus hastalıklarının %90’ı psikolojiktir.

Birincil Vajinismus, hastaların denemelerine rağmen cinsel ilişkiye girememesidir. Psikolojik olabileceği gibi fiziksel sebeplerden dolayı da ilişki gerçekleşmez. Hastalarda ilişki sırasında vajen kasları kasılır.

İkincil Vajinismus, cinsel ilişki yaşayan kadınlarda meydana gelir. İlk ilişkinin ağrılı olması, ilişki sırasında çok kanama olması, ilişkiye zorlanmak gibi etkenlerden dolayı hastalar, yeniden ilişkiye giremez.  

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus türleri nelerdir: Vajinismus hastalığı, psikolojik veya fiziksel sebeplerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Tedavi süreçleri, psikolojik veya fiziksel olmasına bağlı olarak değişiklik gösterir. Cinsel ilişkiye girmekten korkma, bilinçaltına yerleşen ilişki ile ilgili yanlış düşünceler, psikolojik olarak ilişki sırasında kasılma yaşanmasına neden olur.

Psikolojik Vajinismus hastaları, cinsel terapi alarak kısa süre içerisinde hastalığın üstesinden gelebilir. Fiziksel Vajinismus tedavileri ise ortaya çıkma nedenlerine göre farklı tedavilerle ortadan kaldırılır. Kızlık zarı bozuklarında da cerrahi işlem uygulanmaktadır.  

Vajinismus İlişkiye Girebilir mi?

Vajinismus türlerine göre bazıları cinsel ilişkiye girebilirken bazıları cinsel ilişkiye giremez.

Vajinismus Mastürbasyon Yapabilir mi?

Vajinismus mastürbasyon yapılmasına engel bir sağlık sorunu değildir.

Vajinismus Kendi Kendine Geçer mi?

Vajinismus kendi kendine geçen bir durum olmadığı için tedavi edilmesi gerekir.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vajinismus Kendi Kendine Geçer mi?

İkili ilişkilerde cinsel boyutta büyük sıkıntılara neden olan vajinismusun psikolojik temelleri nedir? Bu rahatsızlığa dair detayları öğrenmek için okumaya devam edin!...

Vajinismus İçin Ne Yapılmalı?

Vajinismus İçin Ne Yapılmalı? Bilindiği üzere vajinismus bir cinsel sorun olarak görülür ve bu sorunun altında hem psikolojik hem de fiziksel nedenler bulunabilir. Bu sorundan mustarip olan kişiler&nb...

Vajinismus Tedavisi Fiyatları 2020

Ben cinsel ilişkiye giremedim diyen, bu konuda yardım isteyen ve bu rahatsızlığı düşünen hastalar için nasıl bir çizelge izlemeliyim. Akıllara gelen soruları cevaplayarak gidelim....