Vajinismus

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Nedir?

Vajinismus Tedavisi Vajinismus cinsel ilişki sırasında bayanın bilinç dışı şekilde, istemsizce kasılması sonucu ilişkiye izin vermemesidir.

Vajinismus ilişkiye girememe, ilişki esnasında vücudun kasılması ve bu kasılmaların ilişkiye engel olma durumudur. Böylece ilişki ya hiç olmaz yada kısmi şekilde ağrı ve acılı gerçekleşir.

Vajinismus olan kişiler genelde ailesi ve çevresi tarafından ilişki konusunda bilgilendirilmemiş, eksik bilgilendirilmiş veya bilgisi olsa dahi kızlık zarının önemli olduğu konusunda baskı görmüş kişilerdir. İlişki sırasında istem dışı olarak vücutta kasılmalar meydana gelir ve bayan ya bacaklarını kapatarak ya da eşini iterek ilişkiye izin vermez. Çok istekli olup buna izin verse bile acı ve ağrı hisseder, eşi de kendisine bir duvar örülmüş gibi zorlanır. Uzman tarafından yapılan muayenede hiç bir alet kullanılmaz ve kısa sürede tanı konulur.

Vajinismusun nedenlerinin başında, toplumun inançları ve ahlaki değerleri nedeniyle cinsellik hakkında eksik veya yanlış bilgiler verilmesi gelir. Toplumun düşüncesi, baskısı, çocukluk çağından itibaren cinsellik bilgilendirmelerinin yapılmaması veya eksik yapılmasına yol açar. Eksik bilgiler dışında yanlış kişiler tarafından cinsellik öğretileri vajinismusa neden olmaktadır. Ayıp, günah diye öğretilerin cinselliğin yanlış işlendiği toplumlarda Vajinismus sık görülür. Baskıcı aile tutumları ve çevre yapısı buna yol açabilmektedir.

Özellikle bu baskıcı toplumlarda kızlık zarı konusunda yanlış ve abartılı bilgilendirmeler vardır. Önce kızlık zarı evlenene kadar korunmalı ve evlenince mutlaka kanayarak bozulmalı öğretisi karşımıza çıkar. Kız çocuğu en ufak ters harekette, bisiklete bindiğinde bile zarın bozulacağından korkutulur. Bisikletten düşünce muayeneye getirilen bir kız çocuğundaki travmanın vajinismusa yol açması çok doğaldır. Muayeneye getirildiğinde anne çok endişeli ağlamaklıdır, çocuklar her şeyi fark eder ve bilinçaltına öylesine işler ki çocuk yaşadığı bu anın etkisini ileri ki günlerde yaşar.

Bu kadar korunacak olarak öğretilen kızlık zarının çok kanayacağını düşünen birisi ilk geceden nasıl korkmasın? Yıllarca koruduğu kızlık zarının, ya kanamazsa düşüncesi de eklenince doğal değil mi istemsiz kasılma? Kızlarımız kanamaz düşüncesini dert ederken, konuya yanlış bilgiler de eklenince çok fazla acırsa, ağrım olursa, kanamam fazla olursa, hastanelik olursam, kızlık zarım patlarsa, kanama durmazsa gibi bir çok soruyla beraberinde ilk geceyi yaşar. Aklında olan bu sorular, kaygı, stres ve heyecanla birlikte vücudunda kasılmalar olur. Eşini de kendinden uzak tutmaya çalışabilir. İşte bu gibi korkular Vajinismus hastalığının altında yatmaktadır.


Banu Akçal
Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Çiftlerin kaliteli cinsel birliktelik yaşamasının önündeki en büyük engellerden bir tanesi olan vajinismus hastalığının belirtileri kişiye göre farklılıklar gösterebilmektedir. Birçok vajinismus hastası kendi durumunun farkına varamadan uzun yıllar sorunlu birliktelikler yaşamaktadırlar. Aşağıdaki vajinismus belirtileri sizde de var ise çok fazla vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Aşağıdaki belirtilerden birisi varsa doktorunuza başvurun.

 • İlişki esnasında çok fazla ağrı ve acı hissedebilirsiniz.
 • Eşinizle birlikte olmayı çok isteseniz dahi istem dışı gelişen kasılmalar yüzünden kendinizi ilişkiye tamamen kapatırsınız ve bu durum resmen bir duvar gibi ilişkinin gerçekleşmesine imkan vermez.
 • İlişki denemelerinde oldukça kaygı ve endişe duyarsınız.
 • Sürekli olarak bacaklarınızı kapatabilirsiniz ve kendinizi geri çekebilirsiniz.
 • O zaman geldiğinde korku, aşırı terleme, bunaltı, titreme gibi durumlar yaşayabilirsiniz.
 • Eşinizi iterek ilişkiye hiç izin vermeyebilirsiniz ya da ilişki kısmen gerçekleşmiş olur.
 • Bu durum yüzünden kendinizi suçlu hissedebilirsiniz ve ağlama krizine girebilirsiniz.
 • İlişki durumunun sürekli bu şekilde mi olacağı konusunda endişe duyarsınız ve bu durumu sürekli olarak ertelemeye çalışabilirsiniz.
 • Sadece ilişki durumunda değil, vajinal muayene esnasında da muayeneye izin vermeyebilirsiniz.

Bu gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız Vajinismus olabilirsiniz. Tabi ki kesin tanı için bir uzman tarafından muayene edilmenizde fayda vardır. Vajinismus olan birinde bu belirtilerin hepsi olacak diye bir şart yoktur. Kimi ilişkiye hiç izin vermez kimi de izin verse dahi acı ve ağrı hisseder.

Ben kliniğimde öncelikle Vajinismus olup olmadığınız hakkında kesin tanıya karar veriyorum. Daha sonra çiftimizle konuşarak aile yapısı, çevresi ve daha önce bu duruma sebebiyet verecek bir olayla karşılaşıp karşılaşmadığı hakkında bilgi ediniyorum. Vajinismusta hafiften şiddetliye doğru 1’den 5’e kadar derecelendirme vardır ve hastamızın hangi düzeyde olduğunu tespit ediyorum. Bu derecelendirme sonunda hangi yöntemi uygulayacağıma ve nasıl bir seyir izleyeceğimize karar veriyorum.

Hastalarımla aramda güvenli bir ortam oluşması ve iyi bir iletişim kurabilmemiz açısından görüşmelerimizin gizliliği konusunda oldukça hassas davranıyorum.

Siz de vajinismus olduğunuzu düşünüyorsanız evliliğinizde bu konuda daha fazla sıkıntı yaşamayın ve gelin bu durumu birlikte aşalım. Tedavi sonucunda kliniğimizden mutlu bir şekilde ayrılın.

Banu Akçal

Vajinismus Hastalığının Nedenleri

Vajinismus tedavisi Ankara doktoru, Banu Akcal olarak gelen hastalarımdan edinmiş olduğum tecrübeler Ergenlik zamanında yanlış olarak verilen veya öğrenilen bilgiler doğrultusunda vajinismus nedenleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Cinselliğin bir tabu olarak görülmesi,
 • Cinsel travmalar,
 • Aşırı heyecan,
 • Ağrı korkusu,
 • Hamilelik korkusu,
 • Yetersiz seks eğitimi,
 • Evdeki şiddet ortamı,
 • Aile korkusu,
 • Son olarak da güvensizlik gibi durumları vajinimus nedenleri arasında sıralayabiliriz.

Banu Akçal

Vajinismusu otoriter baba, güçsüz anne de yaratabilmektedir. Çocukluğundan beri cinsellik konusunda çocuklarına hiç bilgilendirme yapmayıp bu konu hakkında kendini korumalısın, bu çok önemli gibi baskılar yapan ailelerin çocuklarında ilk gecenin endişesi, korkusu fazlasıyla vardır. Cinsel istismara, tacize uğrama gibi olaylar da nedenler arasındadır.

İlk ilişkide olmayıp sonradan gelişen vajinismuslar da ise kötü doğum hikayeleri, travma bırakan küretaj anısı, enfeksiyonlar, sert yapılan jinekolojik muayeneler yer alabilir. Menapoz dönemi veya hormonal nedenlerle olan vajen kuruluğu ilişkiye engel olabilmektedir.

Ülkemizde her 10 kadından 1’inde görünen Vajinismus nedir neden olur? kısaca aktarmak istiyorum. Vajinismus, vajina girişindeki kasların kişinin isteği dışında kasılması sonucunda ilişkinin ağrılı geçmesi veya ilişkinin hiçbir şekilde yaşanmaması durumuna denmektedir… 

Cinsel birlikteliğin yaşanmasının önüne geçen veya bu birlikteliğin sancılı bir şekilde geçmesine neden olan duruma Vajinismus denmektedir. Çiftlerin cinsel yaşantısını oldukça fazla bir şekilde etkileyen vajinismus sorununun kesin çözümünün olduğunu baştan belirterek sizleri rahatlatmak istiyorum.

Cinsellik konusunda çocukluktan beri baskılanan bunun sürekli ayıp, günah bir şey olduğunu söyleyen aileler, çevreler tarafından büyütülen kız çocukları, ilişkiye gireceği gün bu durumdan çok fazla endişe duyarak kasılmalar yaşayabilir. Bu istem dışı olan kasılmadır. Önceden planlanılan bir kurgu değildir. Çoğu zaman kendisi de başta bu tepkisine anlam veremez. Başka bir husus da az çok bilgisi olan ama bu konuda yanlış bilgilendirilen, kızlık zarının çok önemli olduğu ve sadece ilk gece bozulup kanayacağı inancıyla yetiştirilen kızlarımızın yaşadığı korkudur. Bu korku ve kaygıyla istem dışı ilişki esnasında vücudunda kasılmalar meydana gelecektir ve ilişkiye izin vermeyecektir. İlk gece haricinde kötü bir doğum anısı olan, kürtaj işlemi geçiren, çocuğunu olumsuz doğum sebebiyle kaybeden kişilerde de sonradan Vajinismus oluşabilmektedir.

Vajinismus Tedavisi

Öncelikle kendinize bu konuda güvenmeniz gerekmektedir. Tedavide olumlu sonuç alacağınıza inanmanız ve bunu başaracağınıza olan güveniniz süreci iyi yönde etkileyecektir. Bu süreçte size fayda sağlayacak başka bir önemli husus da eşinizin desteğidir. Eşiniz de bu konuda doğru bilgiye sahip olup bir hastalık olduğunun ve ilişki esnasında yaşanılanların istem dışı gerçekleşen şeyler olduğunun bilince olursa tedavi süreci kısalacaktır. Tedavide en önemli olan nokta güvendir. Kendinize ve eşinize güvenmenizin yanı sıra tedavi sürecini yürüten uzmana olan güven de oldukça önemlidir. Çünkü daha çok psikolojik bir hastalıktır ve siz doktorunuza güvenerek onunla doğru bilgiler paylaştığınızda çözüme kavuşacaktır. Biz de Ankara’da ki kliniğimizde öncelikli olarak bu konuya dikkat ediyoruz. Hastalarımızla aramızda hiç bir şekilde güven problemi oluşmaması için konuşulan, paylaşılan şeyler gizlilik esasları dahilinde gerçekleşmektedir.

Vajinismus çok fazla karşılaşılan bir durumdur. Ülkemizde her on kadından birinde görülmektedir. Vajinismus, tedavi sonunda yüz güldüren bir rahatsızlıktır. Tedavi %100 e yakın başarı ile sonuçlanmaktadır. Tedavi kişiye özel onu tanıyarak seçilmektedir. Tedavi süresince olan tüm görüşmelerin gizli kalma şartı vardır. Bu durum danışanımızı rahatlatan ve aramızdaki güveni sağlayan en önemli unsurdur.

Vajinismusta hastanın tedaviye eşiyle birlikte çift olarak gelmeleri ve çiftlerin tedavi konusunda istekli, inançlı olmaları başarıdaki en önemli adımlardan birisidir.

Vajinismus tedavisinde öncelikli olarak çiftlerle görüşülerek tanı konulur. Bayanın ailesi, yakın çevresi hakkında fikir alınır ve daha önce bu konuyla ilgili bir travma geçirip geçirmediği, ailesi tarafından baskı ile büyüyüp büyümediği konuşulur. Çünkü fiziksel bir rahatsızlıktan ziyade psikolojik bir durumdur ve bu durumun en önemli sebebi de toplumumuz tarafından baskılanan, bu şekilde yetişen kişilerin ilişki esnasında bunun stresini ve kaygısını yaşamasıdır. Ankara’da ki kliniğimizde bilimsel gelişmelerden yararlanarak davranışçı ve bilişsel yöntemleri de kullanarak tedavi uygulamaktayız.

Vajinismus tedavisi kişiden kişiye derecesi değişen ve şiddeti belirlenerek uygulanan bir tedavidir. Bu anlamda üç günlük yoğunlaştırılmış terapi en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Vajinismusun 5 derecesi var demiştik. Bunlar hafiften ağıra doğru gider. Ağır olarak belirlenen vakalarda seansların uzama ihtimali, kalıcı bir çözüm için danışanlarımıza seanslara başlamadan önce anlatılır. Bilinç altında yatan büyük travmalar çıkarsa yeterli destek tedavi öncesi mutlaka planlanır.

Tedavide seanslarımız 1–2 saat sürebilmektedir. Seansların sıklığı çiftimiz il dışından geliyorsa kolaylık sağlanması açısından gün aşırı veya her gün olabileceği gibi, 3–4 günde bir de olabilir. Genelde seans aralığı çok açılmak istenmez.

Doğru ve sağlıklı bir cinsel yaşam için ayrıntılı bilgilendirme içeren seanslarıma 2013 yılında aldığım cinsel terapi eğitimi ve bu yıl almış olduğum aile danışmanlığı eğitimini de ekleyerek kalıcı tedavilere ulaşıyorum.

Vajinismus, istem dışı olarak vücudun kasılması ve ilişkiye girememe durumudur. Kasılma tamamen bilinç dışıdır yani bu isteyerek olmaz. Bu konuda tecrübeli bir kadın doğum uzmanı tarafından ağrısız, acısız, hiç bir alet kullanılmadan yapılan jinekolojik muayene ile tanı konulur. Kadın doğum muayene masasında( inekolojik masada) tanı konulması hastayı ürkütse de, hekimin tecrübesi masada hastayı rahatlatacaktır. Muayenede kesinlikle hiçbir alet kullanılmaz. Bazen hastalarımızda muayeneye karşı aşırı kaygı izlemekteyiz. Ancak yaptığımız bilgilendirmeye ek olarak maketlerde kadın anatomisini anlamasını sağlamamız sayesinde ilk muayene sorunsuz geçmektedir. Bu muayenede Vajinismus tanısını koymaktayız. Sonunda Vajinismus derecesi de belirlenmiş olur. Vajinismus derecelendirmesi; Vajinismusun derecesi kişiden kişiye değişebilmektedir. Hafiften şiddetliye doğru 5 derecesi vardır. Bu konuda alanında uzman iyi bir uzmana başvurmak önemlidir. Uzman kişinin dereceye göre yapacağı kişiye özel tedavi planı olacaktır.Daha önce de belirttiğim gibi en büyük desteği verecek olan bu sürecin kısalmasında önemli rol oynayan kişi, eştir. Eşlerin bu konuda anlayışlı ve istekli olmaları süreci kısaltacaktır. Orta derecede olan Vajinismus hastaları için ortalama süre 3 gündür. İleri düzeyde vajinismus olan kişilerde gün sayısı artabilir. İl dışından gelecek olan hastalarımıza kolaylık olması açısından seanslarımız her gün ya da gün aşırı yapılabilmektedir. Diğer bir konu; seanslara çiftlerin birlikte katılmasıdır. Hatta Vajinismus hastalarının bu süreçte en çok ihtiyaç duyduğu şey, eşinin desteğidir. Bu durumun bayanın isteği doğrultusunda olan bir şey olmadığını, istem dışı gelişen kasılmalar sonucu ilişkiye giremediğinin bilincinde olan beyler bu süreçte eşlerine çok fazla yardımcıdır.

Bu hastalıktan sizde de olduğunuzu düşünüyorsanız en kısa sürede bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu durum tedavi ile aşılamayacak bir hastalık değildir. Evliliğinizde daha fazla sıkıntılı dönemler yaşamayın. Dilerseniz size yardımcı olalım ve bu sıkıntıyı en kısa sürede birlikte aşalım.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Biz Ankara’da ki kliniğimizde tedavisi için en güncel yöntemlerden yararlanıyoruz. Bu konu hakkında sıkça merak edilen sorulardan biri de tedavisinin nasıl yapıldığıdır. Vajinismus tedavisi, iyi bir uzman tarafından bilimsel yöntemler kullanılarak uygulanırsa çiftlerin de isteği ile %100 başarı elde edilebilmektedir.

Tedavi prensip olarak bilişsel ve davranışçı yöntemler içeren cinsel terapi yöntemidir. Modern cinsel terapi yöntemlerini kullanarak tedavide başarı sağlamaktayız. Bu terapilerde sistematik duyarsızlaştırmayı da içerip çeşitli egzersizlerle pelvik kasları doğru kullanmayı öğretmeyi içerir.

Vajinismus tedavi yöntemleri tamamen kişinin sağlık durumuna, uyumluluğuna ve hastalığın derecesine göre belirlenmelidir. Vajinismus tedavisi Ankara Kadın Doğum Uzmanı olarak bizlere gelen hastalarımızın kişisel özelliklerini göz önüne alarak en doğru tedavi yöntemini uygulamayı amaç edinmekteyiz.

Vajinismus hastalığı kesinlikle çözülebilen bir rahatsızlıktır. Burada önemli olan hastanın kendisidir. Sorununu kabullenmesi, tedaviye olumlu yanıt vermesi ve zihnindeki negatif düşünceleri terk etmesi halinde vajinismus tedavi yöntemleri sonrasında sonuç alınmaması için hiçbir neden kalmayacaktır.

Vajinismus tedavi yöntemleri 3 başlıkta incelenebilir.

Banu Akçal

1- Bilişsel ve Davranışsal Tedaviler

Bilişsel tedavi süreci vajinismus tedavisinde ilk aşama olarak kabul edilmektedir. Bu tedavide amaç kişinin zihninde kötü bir şekilde kalan yanlış cinsel bilgilerin temizlenmesi ve yerine doğru bilgilerin yerleştirilmesidir. Cinsel bilgilendirmeler etkili bir şekilde hastaya aktarılır ise tedavinin başarıya ulaşma ihtimali o derece yüksek olacaktır.

Sebep olan şeylerden biri de cinsellik konusunda yanlış bilgiye sahip olmaktır. Çoğu kişi ilişkiye girememesinin nedenini kızlık zarı yapısı olarak görmektedir. Bu yüzden yanlış uygulamalara başvurarak kızlık zarını aldırmak istemektedir. Ancak kızlık zarı olmasa dahi ilişkiye giremeyen kişi bu konuda daha fazla karamsarlığa kapılacaktır. Çünkü Vajinismus daha çok psikolojik bir durumdur. Vajinasının dar olduğunu bu yüzden ilişkiye giremediğini düşünmek de yanlış bir düşüncedir. Çünkü ilişki esnasında istem dışı olan kasılmalar buna izin vermemektedir. Bilişsel yöntemi kullanarak kişiye kızlık zarı yapısı, klitoris, iç ve dış dudaklar , cinsel ilişki hakkında bilgi verilerek hastanın bu konu hakkındaki yanlış düşüncelerden kurtulması sağlanmaktadır.

Vajinimus Tedavisi Ankara Doktoru olarak davranışsal cinsel terapi yönteminde ise parmak egzersizleri, ayna egzersizleri, dokunma egzersizleri, vajinal dilatör çalışmaları ve kegel eğzersizlerini hastanın uygulamasını talep etmekteyiz.

Davranışsal yöntemde ise egzersizlerle kişinin kendini keşfetmesi sağlanmaktadır. Yapılan egzersizler vajinismus tedavisinde oldukça etkilidir. Egzersizleri doğru anlaması ve uygulaması için kişiye özel programlarla desteğimiz tamdır. Bu egzersizlerde kendi pelviz kasları kontrolünü sağlaması çok önemlidir. Pelvis kasları için yapılan egzersizler kegel egzersizlerini içerir. Diğer egzersizlerde doğru nefes ile gevşeme içeren egzersizlerdir.

Terapiler 1, 5-2 saat kadar sürebilen seansları içerir . Süre hastalarımızın isteğiyle sıklıkta artırılarak bazen üç günlük yoğunlaştırılmış terapi şeklinde olabilmektedir. Bu özellikle il dışı hastalar için planlanabilir. Tedavide seans ve uygulanan egzersizlere aranın uzun verilmemesi esası önemlidir.

2- Hipnoterapi

Adından da anlaşılacağı üzere Hipnoterapi yönteminde kişinin başarılı bir şekilde hipnoz edilerek gevşemesi amaçlanmaktadır. Vajinismus tedavi yöntemleri arasında yer alan Hipnoterapi yöntemi tek başına bir tedavi yöntemi değildir. Bu tedavi yöntemi tamamlayıcı ve destekleyici bir yöntem olarak düşünülmelidir.

Hipnoterapi yönteminin mutlaka deneyimli uzman doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir ve her hastaya uygulanmasının kesinlikle önerilmediği bir tedavi yöntemidir.

3- Cerrahi Yöntemler

Kızlık zarının sert oluşu, normalden daha kalın ve ara bölmeli olması kişinin psikolojik açıdan bir sıkıntısı olmamasına rağmen cinsel birliktelik gerçekleştirememesine neden olmaktadır. Bu tür sorunların tedavisi ancak cerrahi yöntemler ile çözülebilmektedir. Genel ve lokal anestezi ile bu tür sorunlar kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturulmaktadır.

Vajinismus tedavisi Ankara Kadın Doğum Uzmanı Banu Akçal olarak bu vajinismus tedavi yöntemlerine ek olarak EMDR, klasik psikoterapi ve eşler cinsel tedavi yöntemleri uygulayarak sorunların kalıcı bir şekilde çözülmesini amaçlamaktayız.

Size özel vajinismus tedavisi ücreti almak ve vajinismus tedavi yöntemleri ile ilgili olarak çok daha kapsamlı bilgiler almak için 0506 254 00 26 numaralı telefonu 7/24 arayabilirsiniz.

Kegel Egzersizi Nedir?

Pelvis tabanını bir hamak misali sarıp üreme ve boşaltım sistemlerini kontrolünde tutan kaslara pelvik taban kasları denir. Bu kasları güçlendirmek için yapılan ve kasların kontrolünü sağlayan egzersizlerede kegel egzersizleri denir. Egzersizleri bulan kişinin adıyla anılır. (DR. Arnold KEGEL)

Kegel Egzersizinin Vajinismus Tedavisinde Yeri

Kegel egzersizi sadece Vajinismus değil pek çok nedenle kullanılır. Özellikle kasların zayıflamasına yol açan doğum sonrası, menapoz gibi dönemlerde bunun dışında idrar kaçırmaya yol açan problemlerde de kontrolü sağlamak için kullanılır. Kegel Egzersizi ile istemli kontrolün pelvik taban kaslarında sağlanması vajinismus tedavisinde ana unsurlardan birini oluşturmaktadır. Düzenli egzersiz cinsel yaşamı olumlu etkileyecektir.

Banu Akçal

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Hastalarımıza bu egzersizi anlatmanın en iyi yolu tuvalette idrarınızı yaparken tutup, tekrar bırakın bu sırada kasılıp gevşeyen kaslarda kontrolü sağlayan bu egzersizdir. Kegel egzersizi yapmak çok kolay ve basittir. Rahat olduğunuz bir anı seçip başlayabilirsiniz. Sırt üstü uzanarak veya oturarak yapmaya başlayabilirsiniz bunun dışında da her konumda denenebilir. Önce derin nefes alıp 3-5 sn idrarı tutar gibi kasıp 5 sn bu şekilde kalıp tekrar nefesi verirken de 3-5 sn gevşetin. Bu aşamada karın ve uyruk kaslarını kasmamalısınız. Egzersize bu kaslar dahil olmamalıdır. Rahat anlayıp yapılması için pelvik taban kaslarının doğru keşfedilmesi önemlidir.

Az öncede değindiğimiz gibi bu kaslar en kolay şekilde tuvalette idrar yaparken tutup tekrar bırakmaya çalışmakla keşfedilebilir. Kegel egzersiz sayısı 25-100 e kadar ritmik ara ara yapılarak kaslar 6-8 haftada ancak cevap vermeye başlar. Kasların kazandığı bu güç sayesinde idrar ve boşaltım sistemi de çok büyük fayda sağlayacaktır. Egzersizlerin cinsel disfonksiyonların tedavisindeki yeri ise yansıtamaz. Pelvik taban kaslarını güçlenip kontrolün istemli olarak sağlanması işte Vajinismusta tedavimizin ana prensibi budur.

Vajinismus korku ve kaygılar nedeniyle istemsiz olarak pelvik taban kaslarını kasmaktır. Kasma tamamen bilinç dışıdır. Tedavi sırasında öğrettiğimiz kegel egzersizleri ile öncelikle hastalarımız kasları keşfetmektedir, sonrasında kaslardaki kontrolü sağlamaktadır. Vajen girişini tamamen destekleyen bu kaslardaki kontrol ve gücün kegel egzersizi ile sağlanması kadın cinsel yaşamında etkili olduğu kadar idrar ve boşaltım sistemi içinde önemlidir. İdrar kaçırma şikayetlerinin tedavisinde başvurulan egzersizlere, erkek cinsel işlev bozukluğu (özellikle erken boşalmalarda da) başvurulmaktadır.

Vajinismus Başarısı

Bu tür cinsel hastalıkların tanısı mutlaka uzman bir jinekolog tarafından yapılmalıdır. Oldukça kolay ve çok fazla zaman almadan yapılan vajinismus tanısı için muayene işlemleri hastanın kişisel durumuna, uyumluluğuna ve hastalığın derecesine göre bir tedavi yönteminin belirlenmesi için oldukça önemli olmaktadır. Kısaca jinekolojik muayene, doğru bir tanı için kritik bir öneme sahiptir.

Banu Akçal

Vajinismus belirtileri göz önüne alındığında bu hastalığın sadece kadının rahatsızlığı olduğu düşünülmemelidir. Bir çift rahatsızlığı olarak nitelendirilmesi gereken vajinismus sorununda çiftlerin birlikte çözüm odaklı bir şekilde yaklaşabilmesi hastalığın kısa bir süre içerisinde atlatılabilmesine olanak tanıyacaktır. Vajinismus,  tedavi edildiğinde çok olumlu sonuçlar veren bir hastalıktır.

Çoğu hasta yaşadığı durumun kendine bağlı olduğunu düşünür. Belki de Vajinismus diye bir şeyi daha önce hiç duymamıştır. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki ülkemizde bir çok kişi bu sıkıntıyla karşı karşıyadır ve bu durum ülkemizde her on kadından birinde görülmektedir. Bu özellikle  cinselliğin eksik ve yanlış bilgilendirildiği baskıcı toplumlarda izlenir. Burada yaşanan sıkıntılardan biri de sorunu yaşayan çiftlerin sadece kendi başına geldiğini düşünmesidir,  kendinden başka kimsede olmadığını düşünüp gizli tutması ve hiç araştırma yapmamasıdır.  Oysa ki Vajinismus, tedavi edildiğinde çok olumlu sonuçlar vermektedir.

Çözümü için en önemli olan faktörler; eş desteği, sabır, güven ve inançtır. Öncelikle hastanın bu durumu kabul edip artık bu sıkıntıya değil bunun çözümüne odaklanması gerekmektedir. Bunun için de araştırma yaparak alanında uzman birinden destek almalıdır. Sonrasında kendine, eşine ve tedaviyi yürüten uzmana güven duymalıdır. Bu tedavi sonucunda her şeyin düzeleceğine ilişkiye girebileceğine inancı olmalıdır. Eşler de bu durumun bayanın kontrolü dışında gerçekleştiğini bilip bu konuda eşlerine yardımcı olmalıdırlar. Bu koşullar olduğu sürece Vajinismus çözümü çok kolay olan bir sorundur.

Biz kliniğimizde çözümü için kliniğimizde bilişsel yöntemlerden yararlanıyoruz ve en kısa sürede en etkili çözüme ulaşmaya çalışıyoruz. Daha sık olarak bilişsel yöntemlerden ve davranışçı yöntemlerden yararlanıyoruz. Bilişsel yöntemde daha çok hastanın cinsellik konusunda bilgilendirilmesi, bu konuda bilinçlendirilmesi ve kafasındaki soru işaretlerine cevap bulması sağlanmaktadır. Davranışçı yöntemde ise tedavi sürecinde hastanın yapması gereken egzersizler yer almaktadır.

Kliniğimizde bu yöntemleri kullanarak en kısa sürede hastalarımızın yaşadığı sorunu ortadan kaldırmak için özveri ile çalışmaktayız. Vajinismus bir ilişkinin sıkıntılı geçmesine hatta daha da ileriye giderek bitmesine sebep olmamalıdır. Nitekim tedavisi olan ve başarı sağlanılan bir cinsel işlev bozukluğudur.

Sizin de bu konuda endişeleriniz varsa bizimle iletişime geçin ve bu konudaki sıkıntılarınıza birlikte çözüm bulalım.

İlk Gece Korkusu

Toplumumuzda genel olarak cinsel konular gizlidir ve konuşulması ayıp, günah olarak nitelendirilir. İlişkiye girememe, Vajinismus’un açılımıdır. Bu durum ülkemizde her on kişiden birinde görünse de kişiler bunun sadece kendilerinde olduğunu düşünürler ve bu konuyu başkasıyla paylaşmaktan, doktora gitmekten oldukça çekinirler. Oysaki Vajinismus, çok sık rastlanılan bir cinsel hastalıktır. Kişileri daha çok psikolojik olarak etkilemektedir. Çoğu kişi yaşadığı bu sıkıntının literatürdeki ismiyle Vajinismus olduğunun farkında değildir. İlişkiye girememe durumu, ilişki esnasında vücudun kasılması ve ilişkiye engel olması, eşlerin uzaklaştırılması, terleme, bunalma, korku kliniğimizde öncelikle hastalarımızla aramızda güven ortamı oluşması için elimizden geleni yapıyoruz. Konuşulan, paylaşılan şeyler kesinlikle gizlilik esasına dayanmaktadır. Kliniğimize gelen hastalarımla, öncelikli olarak aile yapısı ve çevresi, bu konu hakkındaki düşünceleri konusunda bilgi sahibi olmaya çalışıyorum. Çünkü Vajinismus psikolojik ve geçmişle yaşanılan şeyler, bilinçaltında yer alan düşünceler tetiklemiş olabilmektedir. Küçüklükten beri cinsellik konusunda baskı ile büyüyen, kızlık zarının önemi konusunda fazlaca yanlış bilgiyle donatılan yani çevresel ve kültürel faktörler ilerde bu hastalığa zemin hazırlamaktadırlar.ve endişe duyma gibi durumlar, Vajinismus belirtileridir. İlk gece korkusu denilen ilk ilişkideki korku kaygılardır.

Vajinismus, tedavisi olmayan bir hastalık değildir. Tedavi olunduğu sürece çok olumlu sonuçlar vermektedir. İlişkiye girememe konusunda istem dışı gelişen sıkıntılarınız varsa öncelikle endişeye kapılmayın ve bu konu hakkında araştırma yapın. İyi bir uzman tarafından eş desteğini de alarak yapılan tedavide başarısız olmak söz konusu değildir.

Vajinismus Sıkça Sorulan Sorular

Vajinismusu ben yaratıyorum. Vajinismus, kişinin iradesi dahilinde olan bir durum değildir ve istem dışı olarak gelişir. Yanlış bilinen şeylerin başında bu durum gelmektedir. Toplumumuzda her on kadından biri Vajinismus olarak karşımıza çıkmaktadır ancak çoğu kişi bunun istem dışı olan bir hastalık olduğundan ve Vajinismus tabirinden habersizdir. Kısacası Vajinismusu siz yaratmadınız. Toplumumuzun tutumu ve eksik öğretilerle yetiştirilmeniz yarattı. Toplumumuzda cinsellik algısı ve aile yapımız dolayısıyla kızlarımız küçük yaştan itibaren bu konu hakkında hiç bir bilgi sahibi olmadan ya da yanlış bilgilere sahip olarak evlendirmemiz vajinismusu doğurmaktadır. Şimdi sık sorulan soruları yanıtlıyorum.

Banu Akçal

Vajinismus Hastası Gebe (Hamile) Kalabilir Mi?

Vajinismus hastalarının merak ettiği sorulardan biri de çocuk sahibi olup olamayacaklarıdır. Evliliğinde zaten ilişki konusunda sıkıntılı bir süreç geçiren hastaların aklına bir de çocuk sahibi olamayacakları fikri yerleştiğinde durum daha karmaşık bir hal alabilir. Çiftlerin aile yapısı, bu konu hakkında yaptıkları baskılar evliliği daha zor bir sürece sürükleyebilir. Hasta iken hamile kalan biri için normal doğum oldukça endişe ve korku veren bir durumdur. Zaten ilişki esnasında sıkıntılar yaşayan kişi normal doğum konusunda daha da sıkıntılı bir sürece girecektir. Vajinismuslu biri tedavi görmemişse normal doğum konusunda zorlanmamalıdır. Gerekli tıbbı bilgi ve destek sonrası doktoruyla hazırlıklardan sonra doğum şekli belirlenmelidir. Doğumla birlikte bu durumun düzeleceği düşünülebilir ancak bu durum her kişi için aynı olmayabilir. Vajinismus doğumla birlikte geçmez, çünkü insanın zihninde olan bir durumdur  ve endişelerini tedavi ile yenmesi gerekmektedir.

Henüz tedavi görmemiş birinin gebe kalması ve tedavi olmaması sadece bu sıkıntıları bir süreliğine erteleyebilir ancak tamamen ortadan kaldırmaz. Bu yüzden Vajinismus hastaları mutlaka alanında uzman biri tarafından tedavi olmalıdır. Başarılı bir tedavi süreci sonrasında gebe kalması önerilir. Vajinismus tedavisi olmadan gebe kalan kişilerse hamileliğinin 3. ve 6. ayları arasında tedavi olurlarsa başarılı geçen tedavi süreci sonrası normal doğum konusundaki endişeleri ortadan kalmış olacaktır.

Sorumuzun asıl cevabına gelelim. Evet, vajinismus hastaları hamile kalabilirler. Vajinismus hastaları tam olarak gerçekleşmeyen ilişkide erkeğin dışa boşalması ile spermlerin vajina içine kaçarak yumurtayı döllemesiyle gebe kalabilirler. Ancak şunu unutmamak gerekir, ilişkiye girmekle doğum yapmak aynı şey değildir. Yani doğum yaptığınızda yenmiş olmazsınız. Belki bu durum aileniz ve çevreniz için bir süre gündemi değiştiren, sevindirici bir olay olsa da bu geçici bir süreç olacaktır. İlişki esnasında tekrardan aynı sıkıntıları yaşayabilirsiniz. Tedavi edildiği sürece çok olumlu sonuçlar veren bir hastalıktır. Çiftlerin seanslara istekli olarak katılmaları ve sonucunun olumlu olacağı inancında olmaları süreci güzel şekilde etkileyecektir. Eğer iyi bir uzmandan başarılı bir vajinismus tedavisi görürseniz hamile kalma konusunda korkularınızı ve endişelerinizi de yenmiş olursunuz. Hatta psikolojik olarak doğum yapmaya daha uygun hale geleceksiniz. Tabi ki doğumdan önce tedavi olmakta büyük fayda görülmektedir. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi vajinismusluyken de hamile kalma olasılığınız vardır. Bu durumda erken doğum, düşük riski yoksa 3. aydan itibaren tedavi yapılabilir. Hamile kalan hastamız için en uygun olay tedavi süreci 3. ve 6. aylar arasındadır. Tedavisini ertelememeniz doğum sürecinde de sonrasında da size fayda sağlayacaktır.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ SONRASI SEZARYEN MI?

Normal doğum mu sezaryen mı soruları sıkça karşılaşılan sorulardır. Tabi ki sezaryenin yapılmasının gerekli tıbbi olduğu durumlar vardır. Bunları zaten takipli olduğunuz kadın doğum uzmanı belirleyecektir. Sezaryen yapılması her zaman ön görülebilen durum değildir yani normal doğum izlenirken de çıkabilecek acil nedenlerle sezaryene kayış olabileceği unutulmamalıdır. Ancak herhangi bir sorun olmadığında annenin sırf korku ve endişesi yüzünden sezaryen mi normal doğum mu tercihi hayli aklını kurcalamaktadır. İyi bir uzmandan tedavi görmüş ve yenmiş birinin gebe kalmasında herhangi bir sorun yaşanmaz ve normal doğum yapabilir. Hatta tedavi gören vajinismus hastaları  bazen normal doğumu tercih etmektedirler. Çünkü yendiğini kendine eklediği normal doğumla daha güçlü hissetmesini sağlar. Ayrıca epidural anestezili (ağrısız doğum)takipler normal doğumu rahat geçmesini sağlayan konforlardır.

Vajinismus tedavisi için Kızlık Zarını Aldırsam Olur Mu?

Bu da ikinci en önemli yanlıştır. Kızlık zarının çok önemli olduğu ve korunması gerektiği, bozulmasının çok zor ve ağrılı olacağı, ilk gün çok fazla kanamanın olacağı gibi yanlış bilgiler ilerde bu hastalığa yol açmıştır. Hatta bazı inanışlarda ailelerin kanamanın olduğuna bakmak istemesi ve eğer kanama olmazsa o kişinin bakireliğinden şüphe duyulması gibi konular ilk gecede kişilerin strese girmesine, endişe duymasına sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda kişinin vücudunda kasılmalar olur ve ilişki gerçekleşemez. Adete bir duvar gibi engel oluşturur. Bazen bunu kızlık zarının kalın olmasına bağlarlar.

Ameliyat ile kızlık zarını aldırmayı düşünürler. Bu da tamamen yanlış bir inanıştır. Çünkü Vajinismus psikolojik bir durumdur ve kızlık zarı olmasa dahi ilişkiye girmede sıkıntılar yaşanır. Anormal ve ilişkiye engel olabilecek kızlık zarı yapısı çok nadir görülen bir durumdur. Sadece bu durumda bir cerrahi gerekir. Kızlık zarı ufak bir cerrahi işlemle alınır. Gereksiz işlemlerden kaçınmak için mutlaka bu konuda tecrübeli bir uzmana başvurmak gerekir. Bana başvuran hastalarım da bu işlem gerekliyse(ki gerçekten çok nadir gerekir) başarı ile planlayıp kızlık zarını alıyorum, sonraki seanslarımla da Vajinismus tedavisini başarıyla tamamlıyorum.

Vajinismus Tedavisi Parmak Egzersizleri Var Mıdır?

Vajinismus tedavisi için en önemli olan şey çiftlerin tedaviye istekli olmaları ve tedavi sürecine birlikte katılmalarıdır. Bu konuda başarılı olmak için alanında iyi bir uzmandan yardım almak süreci etkileyecektir.

Sıkça karşılaştığımız bir cinsel işlev bozukluğudur. Aile tarafından baskılanan çocuklar, toplum tarafından aşılanan inançlar, küçük yaşta evlendirilen ilişki hakkında hiç bir bilgi sahibi olmayan kız çocukları, maalesef ki tecavüz, taciz gibi yaşanılan ürpertici olaylar neden olabilmektedir. Vajinismus, ilişki esnasında vücudun tamamen kasılması ve ilişkiye izin vermemesi durumudur. Bu durum kişilerin istediği doğrultusunda olan bir şey değildir. İstem dışı olarak vücutta kasılmalar meydana gelir ve kişinin önünde bir duvar gibi engel oluşturur.

Vajinismus ve Boşanma

Bu yanlış bir düşüncedir. Vajinismusu atlatmada en önemli destek eş tarafından sağlanır. Ancak bu konuda bilgi sahibi olmayan eş, ilişki esnasında böyle bir durumla karşılaştığında öfkelenebilir ve eşinin kendisini istemediğini ya da ilişkiye girme esnasında bir durumdan çekindiğini düşünebilir. Bu da evliliği bitirme noktasına getirebilir. Vajinismus hastalığı tedavi edilemeyen bir hastalık değildir. Böyle bir durumda sakin davranıp araştırma yaparak iyi bir uzmandan destek alındığında % 100 başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Vajinismus Tedavisinde Erkek Mutlaka Şarttır

Eş tedaviye katılırsa tabi ki sorunların aşılması daha kolay olur ve sağlıklı bir cinsel yaşamdaki bilgilendirmede tam sağlanır. Ama şart değildir. Hatta bazı danışanlarımız partnerinden ayrılmış olabilir kendisi de rahatlıkla başvurup bu hastalığı yenebilir.

Vajinismus Hastasıyım Ne Yapmalıyım?

Cinsel ilişki, evliliğin ve neslin devamı için hayatın olmazsa olmazlarındandır . Bu konuda yaşanılan sıkıntılar, evlilik için oldukça sıkıntılı dönemler geçirmeye sebebiyet verecektir. Eğer ilk ilişkiye gireceğiniz zaman oldukça korku ve endişe duyuyorsanız ve eşinizle olmayı çok istemenize rağmen vücudunuzdaki kasılmalar sebebiyle buna izin vermiyorsanız, verseniz dahi çok acı ve ağrı içinde olup bunun sürekliliği sağlanmıyorsa, vücudunuz ilişki karşısında eşinize bir duvar gibi engel oluşturuyorsa sizde bu hastalığa yakalanmış olabilirsiniz. Bu durum sadece ilk ilişki sırasında olacak diye bir şart da yoktur. Başından kötü bir doğum süreci geçmiş, başarısız bir kürtaj işlemine maruz kalmış, bebeğini kaybetmiş kişilerde de sonradan Vajinismus durumu oluşabilmektedir.

Vajinismus belirtileri taşıyorsanız, eşinizle ilişkiye girememe konusunda sıkıntılarınız varsa öncelikle yapmanız gereken şey, bu durumun herkesin başına gelebilecek bir şey olduğunu düşünüp çok fazla korku ve endişeye kapılmamak olmalıdır. Nitekim Vajinismus hastalığı, günümüzde sıkça karşılaştığımız, her on kişiden birinde görülen bir cinsel hastalıktır. Bu konuda araştırma yapıp alanında iyi bir uzman tarafından tedavi olmanız bu hastalığı yenmeniz için büyük bir adım olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button