Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Vajinismus Tedavisi ve Sonrası

Vajinismus Tedavisi ve Sonrası Öncelikle kendinize bu konuda güvenmeniz gerekmektedir. Tedavide olumlu sonuç alacağınıza inanmanız ve bunu başaracağınıza olan güveniniz süreci iyi yönde etkileyecektir. Bu süreçte size fayda sağlayacak başka bir önemli husus da eşinizin desteğidir. Eşiniz de bu konuda doğru bilgiye sahip olup bir hastalık olduğunun ve ilişki esnasında yaşanılanların istem dışı gerçekleşen şeyler olduğunun bilince olursa tedavi süreci kısalacaktır. Tedavide en önemli olan nokta güvendedir. Kendinize ve eşinize güvenmenizin yanı sıra tedavi sürecini yürüten uzmana olan güven de oldukça önemlidir. Çünkü daha çok psikolojik bir hastalıktır ve siz doktorunuza güvenerek onunla doğru bilgiler paylaştığınızda çözüme kavuşacaktır. Biz de Ankara’daki kliniğimizde öncelikli olarak bu konuya dikkat ediyoruz. Hastalarımızla aramızda hiç bir şekilde güven problemi oluşmaması için konuşulan, paylaşılan şeyler gizlilik esasları dahilinde gerçekleşmektedir.

Bu hastalıktan sizde de olduğunuzu düşünüyorsanız en kısa sürede bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu durum tedavi ile aşılamayacak bir hastalık değildir. Evliliğinizde daha fazla sıkıntılı dönemler yaşamayın. Dilerseniz size yardımcı olalım ve bu sıkıntıyı en kısa sürede birlikte aşalım.

Vajinismus Sonrası

Vajinismus hastaları hiç bir zaman ilişkiye giremeyecek miyim, bu sıkıntı her zaman böyle mi devam edecek, hamile kalabilecek miyim, nasıl doğum yapacağım gibi sorularla meşgul olmaktadırlar. Vajinismuscinsel hastalıklar arasında tedavi sürecine en olumlu cevap veren hastalıktır. Bunun için en önemli olan şey kendine, eşine ve tedavi eden uzmana olan güvendir. Tedavi sürecinde güven, sabır ve istek olduğu sürece tedavi edilemeyen bir hastalık değildir, aksine çok güzel sonuçlar aldığımız bir durumdur.

Vajinismus hastaları, tedavi sonrasında sorunsuz bir şekilde ilişkiye girerek gebe kalabilekcekleri gibi ilişkiye girmeye çalışma esnasında erkeğin dışa boşalması ile nadir de olsa gebe kalabilirler. Ülkemizde Vajinismus olamayan kişilerde bile normal doğum konusunda endişe ve tedirginlik varken vajinismuslu hastaların bu konuda korkularının olması olağan bir şeydir.

Normal doğum mu sezaryan mı soruları sıkça karşılaşılan sorulardır. Tabi ki sezaryanın yapılmasının gerekli tıbbi olduğu durumlar vardır. Bunları zaten takipli olduğunuz kadın doğum uzmanı belirleyecektir. Sezeryan yapılması her zaman ön görülebilen durum değildir yani normal doğum izlenirken de çıkabilecek acil nedenlerle sezeryana kayış olabileceği unutulmamalıdır. Ancak herhangi bir sorun olmadığında annenin sırf korku ve endişesi yüzünden sezeryan mı normal doğum mu tercihi hayli aklını kurcalamaktadır.  İyi bir uzmandan tedavi görmüş ve yenmiş birinin gebe kalmasında herhangi bir sorun yaşanmaz ve normal doğum yapabilir.  Hatta tedavi gören vajinismus hastaları  bazen normal doğumu tercih etmektedirler. Çünkü yendiğini kendine eklediği normal doğumla daha güçlü hissetmesini sağlar. Ayrıca epidural anestezili (ağrısız doğum)takipler normal doğumu rahat geçmesini sağlayan konforlardır.

Vajinismus Tedavi Merkezleri

Hekimin vajinismus ‘ta tecrübeli olması muayene sırasında kızlık zarı hakkında doğru yorum yapmasını sağlayacaktır. Kızlık zarı ile ilgili gereksiz cerrahi işlemlerden hastayı kurtaracak olan bu tanının doğruluğudur. Çünkü Vajinismus, genel olarak psikolojik bir şikayettir. İlişkiye engel olacak kadar anormal kızlık zarı yapısına çok nadir rastlanır. Kızlık zarları şekillerine göre çeşitlere ayrılsa da, ilişkiye engel olacak kadar anatomik olarak kapalı olanları çok nadir izlenir. Unutulmamalıdır ki kızlık zarı bu çok nadir durum dışında esnektir, ilişki sorunsuz gerçekleşecek kadar açıktır. İlişkiye engel olacak kadar kapalı olanlardaki işlemlerde sorunsuz şekilde tıbbi çözüm bulunmaktadır. Böyle bir olgu karşımıza çıkarsa kliniğimizde sorunsuz olarak bu cerrahi işlemi anestezi altında yapabilmekteyiz.

Vajinismusta kızlık zarının yapısından ziyade toplum tarafından kızlık zarının çok önemli görülmesi ve bakirelik için şart olarak düşünülmesi etkendir. İşte bu düşünce vajinismusta tetiği çekmektedir. Bu durum da bayanlarda ilişkiye girileceği gün korku ve stres oluşturmaktadır. İlişki esnasından bayan eşini çok sevse onunla beraber olmak istese de vücudunda olan kasılma buna izin vermez. Hatta daha da ileri gidip bayan eşini itebilir yanına yaklaştırmayabilir. Panik atak benzeri bir tablo yaratabilir. Bu da eşler arasında sıkıntılar oluşturabilmektedir. Ancak bu durumun istem dışı geliştiğinin, bayanın bunu bilerek isteyerek yapmadığının bilincinde olunması şarttır. Yaşanılan sorun ne kadar süredir olursa olsun ilşkiye girememe ve ilşkide kasılma varsa uzmana başvurmanız önemlidir. Tanıyı ertelememeliyiz.

Vajinismus tanısı ‘nı; aldığımız öykü sonrasında, yeterli cinsel bilgilendirmenin ardından, ağrısız, acısız, hiç bir alet kullanılmadan yaptığımız muayene ile koymaktayız. Danışanlarımız bu aşamada bile çok rahatlamaktadır. Uzman kişi ve bu konuda tecrübeli merkez seçimi ile başarılı sonuçlara ulaşacağınızdan emin olunuz. Ancak her zaman olmazsa olmaz kural danışanın tedaviye istekli gelmesidir.

Vajinismus Tedavisi Parmak Egzersizleri

Vajinismus tedavisi için en önemli olan şey çiftlerin tedaviye istekli olmaları ve tedavi sürecine birlikte katılmalarıdır. Bu konuda başarılı olmak için alanında iyi bir uzmandan yardım almak süreci etkileyecektir.

Sıkça karşılaştığımız bir cinsel işlev bozukluğudur. Aile tarafından baskılanan çocuklar, toplum tarafından aşılanan inançlar, küçük yaşta evlendirilen ilişki hakkında hiç bir bilgi sahibi olmayan kız çocukları, maalesef ki tecavüz, taciz gibi yaşanılan ürpertici olaylar neden olabilmektedir. Vajinismus, ilişki esnasında vücudun tamamen kasılması ve ilişkiye izin vermemesi durumudur. Bu durum kişilerin istediği doğrultusunda olan bir şey değildir. İstem dışı olarak vücutta kasılmalar meydana gelir ve kişinin önünde bir duvar gibi engel oluşturur.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vajinismusta Egzersiz

Pelvis tabanını bir hamak misali sarıp üreme ve boşaltım sistemlerini kontrolünde tutan kaslara pelvik taban kasları denir .Bu kasları güçlendirmek için yapılan ve kasların kontrolünü sağlayan egzersi...

Vajinismus İçin Ne Yapılmalı?

Vajinismus İçin Ne Yapılmalı? Bilindiği üzere vajinismus bir cinsel sorun olarak görülür ve bu sorunun altında hem psikolojik hem de fiziksel nedenler bulunabilir. Bu sorundan mustarip olan kişiler&nb...

Cinsellikte Kasılma Neden Olur?

Cinsellikte Kasılma Neden Olur? Cinsel ilişki esnasında pek çok sorun yaşanabilmekte ve bu sorunlar kadın- erkek her iki cinsiyetin de başına gelebilmektedir. Daha çok kadınlarda görülen; il...