Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Vajinismus Sorularınıza Cevaplarımız

Vajinismus Sorularınıza Cevaplarımız Kadının ilişki sırasında istemeden, kontrol edemediği bir kasılma sonucu ilişkini gerçekleşememesidir.

Bu şikayet ile başvuranlar genellikle ön sevişmede hiçbir sorun yaşamazken, penis vajen birlikteliği safhasında kasılır ve birlikteliğe izin vermezler.

Vajinismus olduğunuzu düşünüyorsanız ilk olarak ne yapmalısınız?

Bu konuda tecrübeli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olarak başlayabilirsiniz. Hiçbir acı ve ağrı hissetmeden yapılan muayene de tanı kesin söylenecektir.

Vajinismus için yapılan muayene ve tedavi ağrı hissedilir mi?

Ağrı kesinlikle hissedilmez. Muayene sırasında doktor uygun şekilde pozisyon vererek bizim jinekolojik masa dediğimiz muayene masamızda ışık tutularak kızlık zarı bölgesini gözlemlediği bir muayenedir. Sadece vajen girişinde her iki yandaki dudakları hafif aralayarak bakmasıyla rahatlıkla muayeneyi çok kısa bir zaman diliminde tamamlar. 1-2 dakikayı içeren bu muayene de verilen tepkilere göre hastamızın hem tanısı hem de tedavisi planlanmış olur.

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

Kesinlikle kişiye özel olarak hazırlanan tedavi protokolü ile planlanır. Çünkü başvuran her hastanın farklı bir öyküsü, farklı kaygıları vardır. Her bilinçaltı kaygıyı yaratan ilişkiye karşı farklı şeyler düşler. Ağrı en baştaki korku nedeniyken diğer nedenler, bazısında kızlık zarı kanaması, bazısında ilişkide penis boyutu ve vajen yapısı gibi kaygılarla zor olacak bir ilişki düşüncesi olabilir.

Biz kliniğimiz de önce hem eşiniz hem sizinle ayrı ayrı sonrasında birlikte olan bir konuşma sürecimiz oluyor isterseniz. Sizden aldığımız bilgileri yapacağımız muayenenizle birleştirerek vajinismus tanınızı hangi tedavinin size uygunluğu planını pekiştiriyoruz. Yapılan tedavi bilinçsel davranışcı dediğimiz yaklaşımla yapılır. Verilecek küçük ev ödevleri ile pekiştirilen egzersiz sonucu tam başarı ile tedaviniz biter.

Vajinismus hastası olmamız da suç kimindir?

Böyle bir suçlu aramaya gerek yoktur. Öncelikle bu kadar kızlık zarı kaygıları ile yetiştirilen toplumlarda çok doğal bir rahatsızlıktır. Yani suçlu sizin dışınızda herkezdir. O yüzden kendinizi bunaltmaya, yetersizlik hislerine kapılmanız çok yersizdir.

Vajinismus tedavisinde eşim eşlik etmelimidir?

Bu karar size ait olmakla birlikte biz kliniğimize eşiyle başvuran tüm hastalarda başarıya ulaşma süresinin kesinlikle kısaldığı ve cinsel bilgilendirmelerle evlilikte cinsel hayatta takıldıkları pek çok sorunu aştıklarını gözlemliyoruz.

Vajinismus tedavisi ne kadar sürer?

Sürenin tarifi çoğu merkezde seanslar olarak anlatılmaktadır. Her bir seans hastadan hastaya değişecek şekilde 1 saat ile 2 saat arasında sürebilir. Bu süre 45 dakikada bitiren hasta olması da rastlanılan bir durumdur. Genellikle 1 saati bulan 3 seans gibi biten tedavi süresi, 5 seansa uzaması asla sorgulanmaz. Aynı şekilde ortalama 3 seans denilen tedavi 1 veya 2 seansta da başarı ile sonlanabilir.  Bu süreyi en çok etkileyen şey hastanın tedaviye istekli, motive ve eşiyle gelmesidir.

Vajinismus tedavisindeki başarı nekadardır?

Başarı kesin ve yüzde yüzdür. Sadece hastanın istekli gelmesi ve tedaviye tam uyumu başarıyı getirmektedir.

Vajinismus tedavisi fiyatları nedir?

Tedavi fiyatları klinikten kliniğe uygulanan tedavi kapsamına göre değişir. Hastaya özel bu tedavi de uygulanacak fiyatlandırma için bizi arayabilirsiniz.İletişim numaramız sitemiz https://www.banuakcal.com/  dan ulaşabilirsiniz. 0542 647 1842 ve 0505 254 0026 hatlardan iletişime her zaman geçilebilir.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Bilindiği üzere vajinismus bir cinsel sorun olarak görülür ve bu sorunun altında hem psikolojik hem de fiziksel nedenler bulunabilir. Bu sorundan mustarip olan kişiler vajinismus için ne yapılmal...

Vajinismus Tedavisi Fiyatları 2020

Cinsel ilişki sırasında istem dışı bayanın kasılarak, bazen bu tüm vücudu içeren bir kasılma, bazen daha az kasılma, ilişkiye izin vermeme durumudur. Tablo panik atağa benzer bir tablodur.  ...

Vajinismus İlişkiye Girememe Sorunu

Vajinismus İlişkiye Girememe Sorunu Cinsellik konusunda çocukluktan beri baskılanan bunun sürekli ayıp, günah bir şey olduğunu söyleyen aileler, çevreler tarafından büyütülen kız çocukları, ilişkiye g...