Vajinismus Sonrası

Vajinismus Sonrası

Vajinismus hastaları hiç bir zaman ilişkiye giremeyecek miyim, bu sıkıntı her zaman böyle mi devam edecek, hamile kalabilecek miyim, nasıl doğum yapacağım gibi sorularla meşgul olmaktadırlar. Vajinismus, cinsel hastalıklar arasında tedavi sürecine en olumlu cevap veren hastalıktır. Bunun için en önemli olan şey kendine, eşine ve tedavi eden uzmana olan güvendir. Tedavi sürecinde güven, sabır ve istek olduğu sürece tedavi edilemeyen bir hastalık değildir, aksine çok güzel sonuçlar aldığımız bir durumdur.

Vajinismus hastaları, tedavi sonrasında sorunsuz bir şekilde ilişkiye girerek gebe kalabilekcekleri gibi ilişkiye girmeye çalışma esnasında erkeğin dışa boşalması ile nadir de olsa gebe kalabilirler. Ülkemizde Vajinismus olamayan kişilerde bile normal doğum konusunda endişe ve tedirginlik varken vajinismuslu hastaların bu konuda korkularının olması olağan bir şeydir.

Normal doğum mu sezaryan mı soruları sıkça karşılaşılan sorulardır. Tabi ki sezaryanın yapılmasının gerekli tıbbi olduğu durumlar vardır. Bunları zaten takipli olduğunuz kadın doğum uzmanı belirleyecektir. Sezeryan yapılması her zaman ön görülebilen durum değildir yani normal doğum izlenirken de çıkabilecek acil nedenlerle sezeryana kayış olabileceği unutulmamalıdır. Ancak herhangi bir sorun olmadığında annenin sırf korku ve endişesi yüzünden sezeryan mı normal doğum mu tercihi hayli aklını kurcalamaktadır.  İyi bir uzmandan tedavi görmüş ve yenmiş birinin gebe kalmasında herhangi bir sorun yaşanmaz ve normal doğum yapabilir.  Hatta tedavi gören vajinismus hastaları  bazen normal doğumu tercih etmektedirler. Çünkü yendiğini kendine eklediği normal doğumla daha güçlü hissetmesini sağlar.Ayrıca epidural anestezili (ağrısız doğum)takipler normal doğumu rahat geçmesini sağlayan konforlardır.