Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Vajinismus Psikolojik mi Fiziksel mi?

Vajinismus Psikolojik Mi Fiziksel Mi? Vajinismus psikolojik olabileceği gibi fiziksel sebeplerle de ortaya çıkan bir hastalıktır. Vajinismus hastaları, denemelerine rağmen ilişkiye giremez veya cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı hisseder. Vajinismus hastalığının tanısı koyulduktan sonra tedavi süreci Vajinismus türüne göre belirlenir.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında ağrı ve kasılmalarından meydana gelmesinden dolayı cinsel birleşmeye engel olan bir hastalıktır. Vajinismus olan kadınlar, cinsel fonksiyonlarını yerine getiremez. Bu durum fiziksel olabileceği gibi çoğunlukla psikolojik sebeplerden meydana gelmektedir.

Vajinismus psikolojik mi fiziksel mi: Vajinismus tanısı, hastaların jinekolojik muayeneden geçmesi ardından konur ve hastalık fiziksel olarak ortaya çıkabileceği gibi psikolojik olarak da meydana gelebilir. Kızlık zarı bozukları, vajinal enfeksiyon gibi durumlar, hastalığın fiziksel olmasına neden olur.

Vajinismus Tanısı Nasıl Konur?

Vajinismus psikolojik mi fiziksel mi: Vajinismus psikolojik sebeplerle ortaya çıkabilir ve fiziksel etkenlerden dolayı ortaya çıkar. Temel belirtisi, cinsel ilişki sırasında kadının vajinal kaslarının kasılmasıdır. Bu kasılma sebebi ile ilişki gerçekleşmez veya cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı hissedilir.

Vajinismus tanısı, jinekolog tedavisi ardından konur. Vajinismus türleri, birincil Vajinismus ve ikincil Vajinismus olarak adlandırılmaktadır. Her iki Vajinismus türünün belirtileri aynıdır.

Birincil Vajinismus: Birincil Vajinismus hastaları, denemelerine rağmen ilişkiye giremeyen ve tedavi sürecinde bakire olan hastalardır. Bu hastalık, kızlık zarı bozukları, vajinal enfeksiyon gibi fiziksel sebeplere dayanabileceği gibi psikolojik de olabilir.

İkinci Vajinismus: İkincil Vajinismus, cinsel ilişkiye giren ancak yeniden ilişki yaşayamayan kadınlar için konulan bir tanıdır. İlişki sırasında ağrı, kanama olması, ilişkiye zorlanmak gibi etkenlerden dolayı psikolojik olabilir.  

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus psikolojik mi fiziksel mi: Vajinismus, psikolojik veya fiziksel olabileceği için hastalara jinekolog muayenesi ardından tanı konmaktadır. Hem psikolojik hem fiziksel Vajinismus hastalıklarının belirtileri benzerdir.

 • Vajinismus hastalığının en belirgin etkisi, cinsel ilişki sırasında vajinal kasların kasılmasıdır.
 • Hastalar, cinsel ilişkiye giremez veya cinsel ilişki esnasında şiddetli ağrı hisseder.
 • Vajinismus olan kadınlarda zamanla cinsel isteksizlik meydana gelir.
 • İlişki esnasında vajinal kasların kasılmasından dolayı karın ağrısı veya sancı meydana gelebilir.
 • Bacakların kasılması, istemsizce geri çekilme gibi davranışlar ortaya çıkabilir.

Vajinismus Psikolojik Olabilir Mi?

Vajinismus psikolojik mi fiziksel mi: Vajinismus, fiziksel sebeplere dayanabileceği gibi genellikle psikolojiktir. Psikolojik ortaya çıkmasında farklı etkenler söz konusudur. Toplum baskısından dolayı ilişkiye girmekten çekinme, ilişki hakkında ağrılı olduğu yönünde söylemlerin bilinçaltında yer edinmesi, psikolojik olarak ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Vajinismus hastalarının büyük kısmı, cinsel ilişkiye girmekten korkan hastalardır. Korku ve ilişki hakkındaki yanlış düşünceler, hastaların ilişkiden uzak durmasına neden olmaktadır. Birincil Vajinismus hastalarının bir kısmı, ilişkiye girmeyi denemek istemeyen ve cinsel isteksizliği olan hastalardır.  

Fiziksel Vajinismus Nedenleri

Vajinismus hastalığı genellikle psikolojik sebeplerle ortaya çıksa da fiziksel olarak ortaya çıkması da muhtemeldir. Fiziksel Vajinismus, farklı sebeplere dayanmaktadır. Bu hastalığa sahip olan kadınlar, ilişki sırasında vajinal kaslarında kasılma olmasından dolayı ilişkiye giremez.

 • Vajinanın kısa olması ya da vajen içerisinde perde olması
 • Kızlık zarının kalın olması, sert olması, yapısal olarak bozuk olması
 • Vajinal enfeksiyon hastalıkları
 • Bartholin kisti veya apsesi
 • Pelvik inflamatuar hastalıklar
 • Vulvar vestibulitis hastalığı

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus, farklı sebeplerle ortaya çıkan ve kadınların cinsel ilişki yaşamasına engel olan bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip olan kadınlar, cinsel fonksiyonlarını yerine getiremez. Bu nedenle cinsel birleşme yaşanmaz veya ilişki sırasında şiddetli ağrı hissedilir.

Vajinismus tedavisine başlanması için öncelikle hastalığın psikolojik veya fiziksel olup olmadığı kontrol edilir. Jinekolog uzmanları tarafından fiziksel kaynaklı olduğu tanısı konulursa cerrahi işlemlerle tedavi uygulanabilir. Vajinal enfeksiyon kaynaklı durumlarda ilaç tedavisi uygulanması mümkündür.

Psikolojik olarak ortaya çıkma ihtimali yüksek olan Vajinismus hastalığının tedavisinde cinsel terapi alınması gerekir. Cinsel terapi alan hastaların kısa süre içerisinde Vajinismus hastalığı atlattığı bilinmektedir. Psikolojik ve fiziksel Vajinismus hastaları uygulanan tedaviler ardından cinsel fonksiyonlarını kazanmaktadır.

Vajinismus Psikolojik mi?

Vajinismus psikolojik olabileceği gibi fiziksel sebeplerle de ortaya çıkabilir.

Vajinismus Nasıl Bir Hastalıktır?

Vajinismus kadınların cinsel ilişkiye girmesine engel olan bir hastalıktır.

Vajinismus Geçer mi?

Vajinismus kendiliğinden geçen bir hastalık olmadığı için tedavi edilmesi gerekir.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vajinismusta Başarı

Vajinismusta Başarı Vajinismus tedavisinde ki başarının en temel ve birinci sırrı hastanın isteyerek ve inanarak gelmesidir. Burada hastanın inanarak tedaviye gelmesi için seçtiği yere güven...

Vajinismus İlişkiye Girememe Sorunu

Vajinismus İlişkiye Girememe Sorunu Cinsellik konusunda çocukluktan beri baskılanan bunun sürekli ayıp, günah bir şey olduğunu söyleyen aileler, çevreler tarafından büyütülen kız çocukları, ilişkiye g...

Vajinismus Tedavisi Fiyatları 2020

Cinsel ilişki sırasında istem dışı bayanın kasılarak, bazen bu tüm vücudu içeren bir kasılma, bazen daha az kasılma, ilişkiye izin vermeme durumudur. Tablo panik atağa benzer bir tablodur.  ...