Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Vajinismus Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Vajinismus Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? Vajinismus kadınların çoğunda yaygın olarak görülen bir cinsel rahatsızlıktır. Aynı zamanda cinsel hayatı da son derece olumsuz olarak etkilemektedir. Bu hastalığın bariz belirtileri olduğu gibi daha nadir görülen semptomları da bulunmaktadır. Bu yazı içerisinde vajinusmusa dair merak edilenlerin hepsini bulabilirsiniz.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus olup olmadığı nasıl anlaşılır sorusuna bir yanıt verebilmek için öncelikle bu hastalığın tanımının ne olduğunu bilmek gerekmektedir. Vajinusmus; vajina girişini saran kasların istemsiz bir şekilde kasılması ve böylece cinsel birlikteliğin yaşanmasına imkan tanınmaması sorununa verilen isimdir. Bu sorun nedeni ile kişiler evlilik sonrası ilk gecede dahi sorunlar yaşayabilmekte ve tedavi edilmediği takdirde vajinusmus uzun süre devam edebilmektedir.

Vajina girişinin etrafında yer alan kaslar cinsel ilişki esnasında istemsiz bir şekilde kasıldığı için penisin vajinaya girişi gerçekleşememekte bu yüzden de cinsel birliktelik sağlanamamaktadır. Bu da kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olabilmekte bu sebeple de evlilikler içerisinde de sorunlar yaşanabilmektedir.

Vajinismus Nedenleri?

Vajinismus olup olmadığı nasıl anlaşılır sorusunun yanıtından önce ilk olarak bu sorunun nedenlerini incelemek gerekmektedir. Bu sorunun kesin bir nedeni olmamakla birlikte aşağıda sıralayabileceğimiz olası nedenlerin her biri ya da bazıları vajinismusa sebep olabilmektedir.

Ama sorunları sıralamadan evvel, vajinismus sorununun cinsel isteksizlik ile aynı olmadığını ve cinsel istek duyulsa dahi bu sorun yüzünden birliktelik gerçekleştirme durumunun söz konusu olmadığını söylemek gerekmektedir.

 • Vajinismus; cinsel istismar ya da tecavüz gibi durumlardan dolayı yaşanan travmalar nedeni ile gerçekleşebilir. Ayrıca bu durum kişinin başına gelmese dahi bunu tanıklık etmek de yine kişilerde aynı travmanın yaşanmasına neden olabilmektedir.
 • Problemli doğumların kişi üzerinde yarattığı etkiler
 • Vajinada oluşan mantar, iltihap gibi hastalıklar
 • Kişide oluşan, ilk cinsel ilişki deneyiminin ağrılı ya da acılı olacağı korkusu
 • Stres- korku- endişe
 • Aile içi şiddet gibi bazı travmatik olaylar
 • Kişinin cinsel açıdan yetersiz olacağını düşünmesi
 • Eşler ya da partnerler arasındaki güven- ilişki sorunları
 • Eşin vajinismus olan partnere olan davranış şekli ( küçümseme, şiddet, kişinin kendisini yetersiz hissetmesine sebep olan eylemler ve daha fazlası.)

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus sorunu zaman zaman meydana gelen cinsel isteksizlik durumu ile sık sık karıştırılmaktadır. Bunları birbirinden ayırmak için bazı belirtilerin olması gerektiğini söyleyebiliriz. Vajinismus olup olmadığı nasıl anlaşılır sorusunun yanıtını aşağıdaki maddelerden öğrenebilirsiniz:

 • Vajinismus belirtileri arasında en yaygın görülen durum penisin vajinaya girmesi esnasında duyulan aşırı ağrı ve acı hissidir.
 • Aynı zamanda bu durumdan kaynaklı olarak penisin vajinaya girememesi durumu da söz konusu olabilmektedir.
 • Kişilerin cinsel ilişki öncesi bu birliktelik korkmaları da yaygın olarak görülen belirtiler arasında yer almaktadır.

Ancak bu belirtiler çoğu zaman psikolojik sorunlardan kaynaklı olarak görülebilmektedir. Yani vajinismus durumlarının geneli, psikolojik durumlardan kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca vajinismus, iki tür şeklinde de görülebilir. Daha önce hiç cinsel ilişki yaşamamış kadınlarda görüldüğü takdirde buna primer vajinismus; cinsel ilişki yaşamış olmasına rağmen görülen vajinismusa da sekonder vajinismus adı verilir.

Primer vajinismus genellikle ilk cinsel ilişkinin ağrılı ve acılı geçeceği yönünde duyulan bir korkudan kaynaklı olarak görülebilir. Ancak daha önce cinsel ilişki yaşamış kişilerde görülen vajinismus ise herhangi bir travma sonrasında ( taciz- tecavüz, düşük- kürtaj, cinsel ya da genital travmalar, kaba bir şekilde yapılan jinekolojik muayeneler ) gerçekleşmektedir.

Yaşanan her cinsel isteksizlik ya da cinsel birleşmenin sağlanamaması durumu vajinismus olarak değerlendirilmemelidir. Vajinismus olup olmadığı nasıl anlaşılır sorusundaki belirtiler eğer sürekli olarak devam ediyorsa o zaman bir uzman doktora başvurulmalı ve tanı bu doktorun muayenesi sonucunda konulmalıdır.

Vajinismus İlişkiye Girebilir mi?

Genel olarak bu sorunu yaşayan kişilerin çoğu cinsel ilişkiye giremez ancak cinsel ilişkiye girenlerde ise çok fazla ağrı ve acı meydana gelmektedir.

Bekerlarda Vajinismus Olur mu?

Evet, bekar kadınlarda vajinismusun görülmesindeki en etkili sebep bu konuda yanlış bilinen ve cinsel ilişkinin çok acılı geçeceği söylenen yanlış düşüncelerin aktarılmasıdır.

Vajinismusu Yenmek İçin Ne Yapmalıyım?

Bunun için kişi önce yanlış düşüncelerden arındırılmalı ve istem dışı çalışan ( kasılan ) kasların kontrolünü sağlamasına yardımcı olunmalıdır. Bunun için de ayna egzersizleri, kegel egzersizleri ve masajlar yapılmalıdır.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus çok fazla karşılaşılan bir durumdur. Ülkemizde her on kadından birinde vajinismus görülmektedir. Vajinismus, tedavi sonunda yüz güldüren bir rahatsızlıktır. Tedavi %100 başarı ile sonuçlanm...

Vajinismus Hastalığı

Vajinismus Hastalığı Vajinismusu otoriter baba, güçsüz anne de yaratabilmektedir. Çocukluğundan beri cinsellik konusunda çocuklarına hiç bilgilendirme yapmayıp bu konu hakkında kendini korumalısın, bu...

Vajinismus Sorularınıza Cevaplarımız

Vajinismus Sorularınıza Cevaplarımız Bayanın ilişki sırasında istemeden, kontrol edemediği bir kasılma sonucu ilişkini gerçekleşememesidir....