Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Vajinismus Nedir?

VAJİNİSMUS cinsel ilişki sırasında bayanın bilinçdışı şekilde, istemsizce kasılması sonucu ilişkiye izin vermemesidir.

Vajinismus ilişkiye girememe, ilişki esnasında vücudun kasılması ve bu kasılmaların ilişkiye engel olma durumudur. Böylece ilişki ya hiç olmaz yada kısmi şekilde ağrı ve acılı gerçekleşir.

 Vajinismus olan kişiler genelde ailesi ve çevresi tarafından ilişki konusunda bilgilendirilmemiş, eksik bilgilendirilmiş veya bilgisi olsa dahi kızlık zarının önemli olduğu konusunda baskı görmüş kişilerdir. İlişki sırasında istem dışı olarak vücutta kasılmalar meydana gelir ve bayan ya bacaklarını kapatarak ya da eşini iterek ilişkiye izin vermez. Çok istekli olup buna izin verse bile acı ve ağrı hisseder, eşi de kendisine bir duvar örülmüş gibi zorlanır. Uzman tarafından yapılan muayenede hiç bir alet kullanılmaz ve kısa sürede tanı konulur.

Vajinismusun nedenlerinin başında, toplumun inançları ve ahlaki değerleri nedeniyle cinsellik hakkında eksik veya yanlış bilgiler verilmesi gelir. Toplumun düşüncesi, baskısı, çocukluk çağından itibaren cinsellik bilgilendirmelerinin yapılmaması veya eksik yapılmasına yol açar. Eksik bilgiler dışında yanlış kişiler tarafından cinsellik öğretileri vajinismus’a neden olmaktadır. Ayıp, günah diye öğretilerin cinselliğin yanlış işlendiği toplumlarda vajinismus sık görülür. Baskıcı aile tutumları ve çevre yapısı buna yol açabilmektedir.

Özellikle bu baskıcı toplumlarda kızlık zarı konusunda yanlış ve abartılı bilgilendirmeler vardır. Önce kızlık zarı evlenene kadar korunmalı ve evlenince mutlaka kanayarak bozulmalı öğretisi karşımıza çıkar. Kız çocuğu en ufak ters harekette, bisiklete bindiğinde bile zarın bozulacağından korkutulur. Bisikletten düşünce muayeneye getirilen bir kız çocuğundaki travmanın vajinismusa yol açması çok doğaldır. Muayeneye getirildiğinde anne çok endişeli ağlamaklıdır, çocuklar her şeyi fark eder ve bilinçaltına öylesine işler ki çocuk yaşadığı bu anın etkisini ileriki günlerde yaşar.

Bu kadar korunacak olarak öğretilen kızlık zarının çok kanayacağını düşünen birisi ilk geceden nasıl korkmasın? Yıllarca koruduğu kızlık zarının, ya kanamazsa düşüncesi de eklenince doğal değil mi istemsiz kasılma? Kızlarımız kanamaz düşüncesini dert ederken, konuya yanlış bilgiler de eklenince çok fazla acırsa, ağrım olursa, kanamam fazla olursa, hastanelik olursam, kızlık zarım patlarsa, kanama durmazsa gibi bir çok soruyla beraberinde ilk geceyi yaşar. Aklında olan bu sorular, kaygı, stres ve heyecanla birlikte vücudunda kasılmalar olur. Eşini de kendinden uzak tutmaya çalışabilir. İşte bu gibi korkular vajinismus nedir nasil tedavi edilir hastalığının altında yatmaktadır.

Vajinismus İçin Yardım Almada Geç Kalmayın 

Vajinismus en sık görülen  cinsel işlev bozukluğu ama bir o kadar da  kolay ve başarısı %100 e yakındır.  Önemli olan istekli tedaviye gelmektir.Tedavide geç kalındığında erkek cinsel işlev bozuklukları tabloya eklenir.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vajinismus Tedavisinde Kesin Çözüm

Vajinismus Tedavisinde Kesin Çözüm Yıllarca ilişkiye giremeyen ve şikayetinin adını bile bilmeden yaşayan pek çok çift olması toplumumuz da olan bir gerçektir. Bu hastalar ya çocuk tedavisi ...

Vajinismus Çözümü

Vajinismus Çözümü Vajinismus, hakkında bir araştırma yapıp alanında uzman birinden tedavi süreci için yardım almak gerekmektedir....

Vajinismus Psikolojik mi Fiziksel mi?

Vajinismus Psikolojik Mi Fiziksel Mi? Vajinismus psikolojik olabileceği gibi fiziksel sebeplerle de ortaya çıkan bir hastalıktır. Vajinismus hastaları, denemelerine rağmen ilişkiye giremez veya cinsel...