Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus Nedenleri Vajinismus tedavisi Ankara doktoru, Banu Akcal olarak gelen hastalarımdan edinmiş olduğum tecrübeler doğrultusunda vajinismus nedenleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Ergenlik zamanında yanlış olarak verilen veya öğrenilen bilgiler,
 • Cinselliğin bir tabu olarak görülmesi,
 • Cinsel travmalar,
 • Aşırı heyecan,
 • Ağrı korkusu,
 • Hamilelik korkusu,
 • Yetersiz seks eğitimi,
 • Evdeki şiddet ortamı,
 • Aile korkusu,
 • Son olarak da güvensizlik gibi durumları vajinimus nedenleri arasında sıralayabiliriz.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Çiftlerin kaliteli cinsel birliktelik yaşamasının önündeki en büyük engellerden bir tanesi olan vajinismus hastalığının belirtileri kişiye göre farklılıklar gösterebilmektedir. Birçok vajinismus hastası kendi durumunun farkına varamadan uzun yıllar sorunlu birliktelikler yaşamaktadırlar. Aşağıdaki vajinismus belirtileri sizde de var ise çok fazla vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Bu Vajinismus Belirtileri Sizde de Varsa Vakit Kaybetmeden Uzmana Görünün!

 • İlişkinin hiç yaşanmaması,
 • Cinsel birleşmenin ağrılı ve sancılı gerçekleşmesi,
 • İlişki sırasında korku, heyecan, titreme, çarpıntı veya baygınlık yaşanması,
 • İlişki esnasında eşin yaklaşmasına izin vermemek,
 • İlişki sırasında pelvik kaslardaki kasılmalardan dolayı birlikteliğin gerçekleşememesi,
 • İlişki esnasında bacakları açamamak veya zorla açmak,
 • Genital bölgeden tiksinmek, dokunamamak ve oraya bakamamak,
 • Cinsel birleşme sırasında eşi el ve ayakla istemsizce itmek,
 • Birleşme sırasında sadece penisin uç kısmını vajinaya alabilmek,
 • İlişkinin oldukça kısıtlı pozisyonlarda gerçekleşebilmesi,
 • Vajinaya fitil, parmak ve tampon yerleştirememek.

Yukarıda saymış olduğumuz vajinismus belirtileri cinsel birlikteliğiniz esnasında sizde de yaşanıyor ise mutlaka vajinismus tedavi merkezi ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Vajinismus Hastalığının 10 Nedeni!

 1. Duygusal nedenler
 2. Cinsel istismar
 3. Zarar görebilme endişesi
 4. Hamile kalma korkusu
 5. Çocukluk döneminde duyulan veya yaşanan olumsuz deneyimler
 6. Yetersiz ön sevişme
 7. Kullanılan ilaçların yan etkisi
 8. Vajinal yağlanmanın oldukça az olması
 9. Mantar ve idrar yolu enfeksiyonları
 10. Pelvik ameliyatlar

Vajinismusta Jinekolojik Muayenenin Önemi

Bu tür cinsel hastalıkların tanısı mutlaka uzman bir jinekolog tarafından yapılmalıdır. Oldukça kolay ve çok fazla zaman almadan yapılan vajinismus tanısı için muayene işlemleri hastanın kişisel durumuna, uyumluluğuna ve hastalığın derecesine göre bir tedavi yönteminin belirlenmesi için oldukça önemli olmaktadır. Kısaca jinekolojik muayene, doğru bir tanı için kritik bir öneme sahiptir.

Vajinismus belirtileri göz önüne alındığında bu hastalığın sadece kadının rahatsızlığı olduğu düşünülmemelidir. Bir çift rahatsızlığı olarak nitelendirilmesi gereken vajinismus sorununda çiftlerin birlikte çözüm odaklı bir şekilde yaklaşabilmesi hastalığın kısa bir süre içerisinde atlatılabilmesine olanak tanıyacaktır.

Vajinismus Tedavi Merkezi

Çiftler vajinismus tedavi merkezi ile bu tür sorunlara kalıcı çözümler bulabilirler. Uzman Ankara vajinismus doktor arayışında iseniz Kadın Doğum Uzmanı Ben, Banu Akçal’dan size özel fiyat teklifleri ve tedavi süreci ile ilgili çok daha kapsamlı bilgiler almak için 0506 254 00 26 numaralı telefonu günün istediğiniz bir saatinde arayabilirsiniz.

Vajinismus Nedir Neden Olur?

Ülkemizde her 10 kadından 1’inde görünen Vajinismus nedir neden olur? kısaca aktarmak istiyorum. Vajinismus, vajina girişindeki kasların kişinin isteği dışında kasılması sonucunda ilişkinin ağrılı geçmesi veya ilişkinin hiçbir şekilde yaşanmaması durumuna denmektedir… 

Vajinismus Nedir Neden Olur?

Cinsel birlikteliğin yaşanmasının önüne geçen veya bu birlikteliğin sancılı bir şekilde geçmesine neden olan duruma Vajinismus denmektedir. Çiftlerin cinsel yaşantısını oldukça fazla bir şekilde etkileyen vajinismus sorununun kesin çözümünün olduğunu baştan belirterek sizleri rahatlatmak istiyorum.

 • Vajinismus Tedavisi Ankara doktoru olarak 20 yıllık deneyimimi göz önüne alarak vajinismus belirtilerini şu şekilde sıralayabilirim;
 • Cinsel ilişkiden gereğinden fazla bir şekilde korkmak,
 • Penisin sadece bir kısmının vajinaya girebilmesi
 • Birlikteliğin oldukça ağrılı bir şekilde geçmesi,
 • Cinsel ilişki esnasında değişik pozisyonlar deneyememek,
 • İlişki sırasında bacakların açılamaması…

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Yukarıda görmüş olduğunuz gibi vajinismus sorununun en büyük nedeni psikolojik nedenlerdir. Bu psikolojik sorunların aşılması için mutlaka uzmanlardan destek alınması gerekmektedir. Vajinismus nedenleri ile ilgili bilgi verdikten sonra Vajinismus türleri ile ilgili detaylı bilgiler aktarmak istiyorum.

Primer vajinismus

Bu vajinismus türünde cinsel birliktelik olmamıştır. Cinsellikten korkmak, bacakların açılamaması ve kasılmadan dolayı penisin vajinaya girememesi en önemli belirtileridir. Bu sorun kadınlarda genellikle ilk gece korkusundan kaynaklanmaktadır. Kısaca psikolojik nedenlere dayanmaktadır.

Sekonder vajinismus

Bu vajinismus türünde kadın daha önce ilişkiye sorunsuz bir şekilde girmiştir. Ancak sonrasında yaşanan cinsel ve psikolojik sıkıntılar ilişkiye girilmesinin önüne geçmektedir. Vajinismus türleri arasında yer alan Sekonder vajinismus da psikolojik nedenlerden dolayı yaşanmaktadır.

Durumsal vajinismus

Bu vajinismus türünde de kişi önceden sorunsuz bir birliktelik yaşamasına rağmen yaşanan birtakım sorunlardan dolayı eşe karşı duyulan güvensizlik, öfke ve sevgisizlikten dolayı cinsel birliktelik gerçekleşememektedir.

Yapısal vajinismus

Psikolojik olmayan tek vajinismus türü yapısal vajinismus’tur. Kızlık zarının normalden daha sert olması, septalı, yüksek kenarlı, yarım ay veya elekli olması cinsel birlikteliği zorlaştırmaktadır.

Vajinismus tedavisi Ankara Doktoru, ben Banu Akcal, yukarıda saymış olduğum vajinismus türleri ile ilgili sorunlarınıza hızlı ve çözüm odaklı yaklaşımlar sunuyorum. 0505 254 00 26 numaralı telefondan 7/24 randevu oluşturabilir veya detaylı bilgi alabilirsiniz.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Kadın Doğum Uzmanı Banu Akçal olarak sizlere kadınların çok büyük bir kısmının sorunu olan Vajinismus hastalığı ile ilgili bilgiler aktarmaya devam ediyorum. Burada vajinismus tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler aktararak hastaların daha bilinçli bir şekilde bizlere gelmesini amaçlamaktayım.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinismus tedavi yöntemleri tamamen kişinin sağlık durumuna, uyumluluğuna ve hastalığın derecesine göre belirlenmelidir. Vajinismus tedavisi Ankara Kadın Doğum Uzmanı olarak bizlere gelen hastalarımızın kişisel özelliklerini göz önüne alarak en doğru tedavi yöntemini uygulamayı amaç edinmekteyiz.

Vajinismus hastalığı kesinlikle çözülebilen bir rahatsızlıktır. Burada önemli olan hastanın kendisidir. Sorununu kabullenmesi, tedaviye olumlu yanıt vermesi ve zihnindeki negatif düşünceleri terk etmesi halinde vajinismus tedavi yöntemleri sonrasında sonuç alınmaması için hiçbir neden kalmayacaktır.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri 3 Başlıkta İncelenebilir

1- Bilişsel ve Davranışsal Tedaviler

Bilişsel tedavi süreci vajinismus tedavisinde ilk aşama olarak kabul edilmektedir. Bu tedavide amaç kişinin zihninde kötü bir şekilde kalan yanlış cinsel bilgilerin temizlenmesi ve yerine doğru bilgilerin yerleştirilmesidir. Cinsel bilgilendirmeler etkili bir şekilde hastaya aktarılır ise tedavinin başarıya ulaşma ihtimali o derece yüksek olacaktır.

Vajinimus Tedavisi Ankara Doktoru olarak davranışsal cinsel terapi yönteminde ise parmak egzersizleri, ayna egzersizleri, dokunma egzersizleri, vajinal dilatör çalışmaları ve kegel eğzersizlerini hastanın uygulamasını talep etmekteyiz.

2- Hipnoterapi

Adından da anlaşılacağı üzere Hipnoterapi yönteminde kişinin başarılı bir şekilde hipnoz edilerek gevşemesi amaçlanmaktadır. Vajinismus tedavi yöntemleri arasında yer alan Hipnoterapi yöntemi tek başına bir tedavi yöntemi değildir. Bu tedavi yöntemi tamamlayıcı ve destekleyici bir yöntem olarak düşünülmelidir.

Hipnoterapi yönteminin mutlaka deneyimli uzman doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir ve her hastaya uygulanmasının kesinlikle önerilmediği bir tedavi yöntemidir.

3- Cerrahi Yöntemler

Kızlık zarının sert oluşu, normalden daha kalın ve ara bölmeli olması kişinin psikolojik açıdan bir sıkıntısı olmamasına rağmen cinsel birliktelik gerçekleştirememesine neden olmaktadır. Bu tür sorunların tedavisi ancak cerrahi yöntemler ile çözülebilmektedir. Genel ve lokal anestezi ile bu tür sorunlar kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturulmaktadır.

Vajinismus tedavisi Ankara Kadın Doğum Uzmanı Banu Akçal olarak bu vajinismus tedavi yöntemlerine ek olarak EMDR, klasik psikoterapi ve eşler cinsel tedavi yöntemleri uygulayarak sorunların kalıcı bir şekilde çözülmesini amaçlamaktayız.

Size özel vajinismus tedavisi ücreti almak ve vajinismus tedavi yöntemleri ile ilgili olarak çok daha kapsamlı bilgiler almak için 0506 254 00 26 numaralı telefonu 7/24 arayabilirsiniz.

Vaginismus nedir?

Bayanın ilişki sırasında istemeden, kontrol edemediği bir kasılma sonucu ilişkini gerçekleşememesidir.

Bu şikayet ile başvuranlar genellikle ön sevişmede hiçbir sorun yaşamazken, penis vajen birlikteliği safhasında kasılır ve birlikteliğe izin vermezler.

Vajinismus olduğunuzu düşünüyorsanız ilk olarak ne yapmalısınız?

Bu konuda tecrübeli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olarak başlayabilirsiniz. Hiçbir acı ve ağrı hissetmeden yapılan muayene de tanı kesin söylenecektir.

Vajinismus için yapılan muayene ve tedavi ağrı hissedilir mi?

Ağrı kesinlikle hissedilmez. Muayene sırasında doktor uygun şekilde pozisyon vererek bizim jinekolojik masa dediğimiz muayene masamızda ışık tutularak kızlık zarı bölgesini gözlemlediği bir muayenedir. Sadece vajen girişinde her iki yandaki dudakları hafif aralayarak bakmasıyla rahatlıkla muayeneyi çok kısa bir zaman diliminde tamamlar. 1-2 dakikayı içeren bu muayene de verilen tepkilere göre hastamızın hem tanısı hem de tedavisi planlanmış olur.

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

Kesinlikle kişiye özel olarak hazırlanan tedavi protokolü ile planlanır. Çünkü başvuran her hastanın farklı bir öyküsü, farklı kaygıları vardır. Her bilinçaltı kaygıyı yaratan ilişkiye karşı farklı şeyler düşler. Ağrı en baştaki korku nedeniyken diğer nedenler, bazısında kızlık zarı kanaması, bazısında ilişkide penis boyutu ve vajen yapısı gibi kaygılarla zor olacak bir ilişki düşüncesi olabilir.

Biz kliniğimiz de önce hem eşiniz hem sizinle ayrı ayrı sonrasında birlikte olan bir konuşma sürecimiz oluyor isterseniz. Sizden aldığımız bilgileri yapacağımız muayenenizle birleştirerek vajinismus tanınızı hangi tedavinin size uygunluğu planını pekiştiriyoruz. Yapılan tedavi bilinçsel davranışcı dediğimiz yaklaşımla yapılır. Verilecek küçük ev ödevleri ile pekiştirilen egzersiz sonucu tam başarı ile tedaviniz biter.

Vajinismus hastası olmamız da suç kimindir?

Böyle bir suçlu aramaya gerek yoktur. Öncelikle bu kadar kızlık zarı kaygıları ile yetiştirilen toplumlarda çok doğal bir rahatsızlıktır. Yani suçlu sizin dışınızda herkezdir. O yüzden kendinizi bunaltmaya, yetersizlik hislerine kapılmanız çok yersizdir.

Vajinismus tedavisinde eşim eşlik etmelimidir?

Bu karar size ait olmakla birlikte biz kliniğimize eşiyle başvuran tüm hastalarda başarıya ulaşma süresinin kesinlikle kısaldığı ve cinsel bilgilendirmelerle evlilikte cinsel hayatta takıldıkları pek çok sorunu aştıklarını gözlemliyoruz.

Vajinismus tedavisi ne kadar sürer?

Sürenin tarifi çoğu merkezde seanslar olarak anlatılmaktadır. Her bir seans hastadan hastaya değişecek şekilde 1 saat ile 2 saat arasında sürebilir. Bu süre 45 dakikada bitiren hasta olması da rastlanılan bir durumdur. Genellikle 1 saati bulan 3 seans gibi biten tedavi süresi, 5 seansa uzaması asla sorgulanmaz. Aynı şekilde ortalama 3 seans denilen tedavi 1 veya 2 seansta da başarı ile sonlanabilir.  Bu süreyi en çok etkileyen şey hastanın tedaviye istekli, motive ve eşiyle gelmesidir.

Vajinismus tedavisindeki başarı ne kadardır?

Başarı kesin ve yüzde yüzdür. Sadece hastanın istekli gelmesi ve tedaviye tam uyumu başarıyı getirmektedir.

Vajinismus tedavisi fiyatları nedir?

Tedavi fiyatları klinikten kliniğe uygulanan tedavi kapsamına göre değişir. Hastaya özel bu tedavi de uygulanacak fiyatlandırma için bizi arayabilirsiniz.İletişim numaramız sitemiz www.banuakcal.com dan ulaşabilirsiniz.05426471842 ve 05052540026 hatlardan iletişime her zaman geçilebilir. 


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cinsel İlişkiye Girememe Nedir?

Cinsel ilişkiye girememe, cinsel ilişki sırasında ağrı, vajina çevresindeki kasların istemsiz ağrılı kasılması (spazm), cinsel ilişkiye arzu duymamak, uyarılma veya orgazm ile ilgili sorunlar nedeniyl...

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus Belirtileri Vajinismus, diğer yazılarımda da belirttiğim gibi ilişkiye girememe, ilişki esnasında vücudun kasılması ve bu kasılmaların ilişkiye engel olma durumudur....

Cinsellikte Kasılma Neden Olur?

Cinsellikte Kasılma Neden Olur? Cinsel ilişki esnasında pek çok sorun yaşanabilmekte ve bu sorunlar kadın- erkek her iki cinsiyetin de başına gelebilmektedir. Daha çok kadınlarda görülen; il...