Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Vajinismus Kendi Kendine Geçer mi?

İkili ilişkilerde cinsel boyutta büyük sıkıntılara neden olan vajinismusun psikolojik temelleri nedir? Bu rahatsızlığa dair detayları öğrenmek için okumaya devam edin!

Vajinismus Nedir?

Vajinismus kendi kendine geçer mi; vajinismusun kendi kendine geçmesi çok sık rastlanan bir durum değildir. Bu rahatsızlığın geçmesi için hem bir jinekologdan hem de psikiyatrdan yardım almanız gerekmektedir. Eğer mümkünse çift terapisinin yapılması da verimliliği artıracak olan hususlar arasında bulunmaktadır. Toplu ve bütüncül bir tedavi bakış açısı ile elde edilecek sonuç çok daha nitelikli olacaktır.

  • Vajinismus psikolojik tabanlı bir rahatsızlıktır. Cinsel ilişki sırasında yaşan büyük kaygı sebebi ile vajina girişinde bulunan kasların kasılması ve cinsel ilişkinin tamamlanmaması manasına gelmektedir. Bu kasların oldukça güçlü yapıda olması ve kasıldığı zaman istemsiz bir biçimde çözülmesinin mümkün olmaması sıklıkla yaşanan bir sorunu da beraberinde getirmiştir.
  • Vajinismus rahatsızlığının istek ile alakası yoktur. Bu kasılma kadınların elinde olmadan meydana gelmektedir. Özellikle geçmiş yıllarda cinsel tacize maruz kalan kişilerin sıklıkla bu tür sorunlardan muzdarip olduğunu da belirtmek gerekir. Hastalığın psikolojik boyutu çözüme kavuşturulmadan cinsel birlikteliğin sağlanması mümkün olmayacaktır.

Vajinismusun halk arasında bilinirliğinin artması ile beraber çiftlerin evliliklerinin yıkımdan kurtulması daha kolay bir hal almıştır. Kadın erkek ilişkilerinde büyük sıkıntılara neden olan bu rahatsızlığın çiftler arasındaki cinsel boyutu bitirme noktasına geldiğini de eklemek gerekir. Bu rahatsızlığın kendi kendine geçmesi de maalesef söz konusu değildir.

Vajinismus Ne Kadar Sürede Tedavi Edilir?

Vajinismus kendi kendine geçer mi; tedavi sürecinin ne kadar bir zaman dilimini kapsayacağı konusunda net bir bilgi vermek mümkün olmayacaktır. Kişilerin psikolojik durumlarına göre tedavinin süresinde değişimler meydana gelebilmektedir. Tedavi süreci ile alakalı olarak incelemeler yapıldığı zaman kişilerin özellikle bu tedaviye istekli olmalarının ne kadar olumlu katkısının olduğu fark edilmemektedir. En kısa süre içerisinde vajinismus tedavisi yapılması için çift terapisinden de yardım almak gerekir.

Erkeklerin bu konudaki tutumlarının da tedaviye büyük ölçüde yön verdiği fark edilmektedir. Kadınların bu rahatsızlıktan muzdarip olmasına rağmen cinsel ilişkiye zorlanması durumunda sürecin daha da kötüye gittiğini eklemek gerekmektedir. Eşlerin tedavi sürecinde evliliklerini korumak için iş birliği içerisinde bu aşamayı kat etmeleri gerekir. Erkekler ne derece anlayışlı ve iş birlikçi olursa kadınların da bu rahatsızlığı aşması o kadar kolay olacaktır. Geçmiş senelerde yaşanan travmaların büyük bir tetikleyici etkisi olduğunu da unutmamak gerekir. Bu tedavi sırasında ruh sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecek diğer mental sorunlarınızdan da kutumla fırsatını yakalayabilirsiniz. Eşler arası iş birliği en temel anahtardır.

Vulvar Vestibulit Sendromu

Vajinismus kendi kendine geçer mi; VVS ile vajinismusun sıklıkla birbirine karıştırıldığı görülmektedir. Bu aşamada VVS tanısı konulan bir kişinin gerçekten de vulvasında büyük bir yangının söz konusu olduğu görülmektedir. Herhangi bir temas durumunda büyük bir acı ve basınç hissettiği görülmesi gereken hususlar arasındadır. Vajinismusta ise bu tür bir acı söz konusu değildir. Durum sadece psikolojiktir. Psikolojik olarak gergin hissedilmesi sebebi ile kadınların vajina girişindeki kasları istemsizce kitlemesi durumunda bu rahatsızlık meydana gelmektedir. Sorunun aşılması için ilkinde enfeksiyona bağlı olan bir durum varsa bunun giderilmesi gerekirken vajinismusta ise kesinlikle psikolojik yardım alınması istenmektedir.

Tedavinin Devamlılığı

Vajinismus kendi kendine geçer mi; tedavi almanın bu rahatsızlıktan kurtulmak için en temel kıstas olduğunu bilmeniz gerekir. Tedavinin sadece belirli bir süre değil hayatınızın bir döneminde sürekli olarak var olması gerekmektedir. Bu süre tecrübeli kliniklerde ciddi anlamda kısalmakta ve kesin tedavi sağlanmaktadır. Bizim kliniğimizde bu tedavi süresi ortalama 3 seans kadardır. Tedavinin devamlılığı konusunda diğer psikolojik rahatsızlıklarda olduğu gibi vajinismus kapsamında da halkımızda bir anlaşmazlık söz konusu olabilmektedir. Bu durum beklentilerden kaynaklanmaktadır. Halkımızın beklentisine göre bir tedavi seansına girilmesinin hemen sonrasında büyük oranda iyileşmenin elde edilmesi beklenir. Eğer hasta uyum içerisinde ise hastadan hastaya değişmekle beraber bu beklenti kısa sürede sağlanır.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cinsellikte Kasılma Neden Olur?

Cinsellikte Kasılma Neden Olur? Cinsel ilişki esnasında pek çok sorun yaşanabilmekte ve bu sorunlar kadın- erkek her iki cinsiyetin de başına gelebilmektedir. Daha çok kadınlarda görülen; il...

Vajinismus Hastaları Ne Yapmalı?

Vajinismus Hastaları Ne Yapmalı Vajinismus hastalarının merak ettiği sorulardan biri de çocuk sahibi olup olamayacaklarıdır. Evliliğinde zaten ilişki konusunda sıkıntılı bir süreç geçiren hastaların a...

Vajinismus Egzersizleri (Kegel Egzersizi)

Pelvis tabanını bir hamak misali sarıp üreme ve boşaltım sistemlerini kontrolünde tutan kaslara pelvik taban kasları denir. Bu kasları güçlendirmek için yapılan ve kasların kontrolünü sağlayan egzersi...