Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Vajinismus İlişkiye Girememe Sorunu

Vajinismus İlişkiye Girememe Sorunu Cinsellik konusunda çocukluktan beri baskılanan bunun sürekli ayıp, günah bir şey olduğunu söyleyen aileler, çevreler tarafından büyütülen kız çocukları, ilişkiye gireceği gün bu durumdan çok fazla endişe duyarak kasılmalar yaşayabilir. Bu istem dışı olan kasılmadır. Önceden planlanılan bir kurgu değildir. Çoğu zaman kendiside başta bu tepkisine anlam veremez. Başka bir husus da az çok bilgisi olan ama bu konuda yanlış bilgilendirilen, kızlık zarının çok önemli olduğu ve sadece ilk gece bozulup kanayacağı inancıyla yetiştirilen kızlarımızın yaşadığı korkudur. Bu korku ve kaygıyla istem dışı ilişki esnasında vücudunda kasılmalar meydana gelecektir ve ilişkiye izin vermeyecektir. İlk gece haricinde kötü bir doğum anısı olan, kürtaj işlemi geçiren, çocuğunu olumsuz doğum sebebiyle kaybeden kişilerde de sonradan ilişkiye girme sorunu oluşabilmektedir.

Bu gibi sebepler, kişiden kişiye göre değişen durumlar, çiftlerin tedavide istekli olmaları, uzmanın uyguladığı yöntemler ve Vajinismus derecesine göre tedavi süreci değişebilmektedir. Vajinismusta 1′ den 5′ e kadar derecelendirme vardır. Hafiften şiddetliye doğru giden bir seyir vardır. Biz kliniğimizde Vajinismus tanısını koyduktan sonra çiftlerimizle konuşarak vajinismus ve tedavi planı hakkında kişiye özel bir program oluşturuyoruz ve süreç beraberinde ilerliyor. Daha önce de belirttiğim gibi en büyük desteği verecek olan e bu sürecin kısalmasında önemli rol oynayan kişi, eştir. Eşlerin bu konuda anlayışlı ve istekli olmaları süreci kısaltacaktır. Orta derecede olan Vajinismus hastaları için ortalama süre 3 gündür. İleri düzeyde vajinismus olan kişilerde gün sayısı artabilir. İl dışından gelecek olan hastalarımıza kolaylık olması açısından seanslarımız her gün ya da gün aşırı yapılabilmektedir.

Vajinismus Tedavisi ve Başarısı

Vajinismus çok fazla karşılaşılan bir durumdur. Ülkemizde her on kadından birinde görülmektedir. Vajinismus, tedavi sonunda yüz güldüren bir rahatsızlıktır. Tedavi %100 e yakın başarı ile sonuçlanmaktadır. Tedavi kişiye özel onu tanıyarak seçilmektedir. Tedavi süresince olan tüm görüşmelerin gizli kalma şartı vardır. Bu durum danışanımızı rahatlatan ve aramızdaki güveni sağlayan en önemli unsurdur.

Vajinismusta hastanın tedaviye eşiyle birlikte çift olarak gelmeleri ve çiftlerin tedavi konusunda istekli, inançlı olmaları başarıdaki en önemli adımlardan birisidir.

Vajinismus tedavisinde öncelikli olarak çiftlerle görüşülerek tanı konulur. Bayanın ailesi, yakın çevresi hakkında fikir alınır ve daha önce bu konuyla ilgili bir travma geçirip geçirmediği, ailesi tarafından baskı ile büyüyüp büyümediği konuşulur. Çünkü fiziksel bir rahatsızlıktan ziyade psikolojik bir durumdur ve bu durumun en önemli sebebi de toplumumuz tarafından baskılanan, bu şekilde yetişen kişilerin ilişki esnasında bunun stresini ve kaygısını yaşamasıdır. Ankara’daki kliniğimizde bilimsel gelişmelerden yararlanarak davranışçı ve bilişsel yöntemleri de kullanarak tedavi uygulanmaktayız.

Vajinismus tedavisi kişiden kişiye derecesi değişen ve şiddeti belirlenerek uygulanan bir tedavidir. Bu anlamda üç günlük yoğunlaştırılmış terapi en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Vajinismusun 5 derecesi var demiştik. Bunlar hafiften ağıra doğru gider. Ağır olarak belirlenen vakalarda seansların uzama ihtimali, kalıcı bir çözüm için danışanlarımıza seanslara başlamadan önce anlatılır. Bilinç altında yatan büyük travmalar çıkarsa yeterli destek tedavi öncesi mutlaka planlanır.

Vajinismus ilk ilişkide kaygı ve stres sebebiyle hastanın vücudunun kasılması ile ilişkiye girememe durumudur. Ancak sadece ilk ilişkide olan bir rahatsızlık durumu değildir, düşük yapma, travmatik kürtaj işlemi, zoraki bir jinekolojik muayene, enfeksiyon kapma gibi sebeplerle sonradan da vajinismus durumu oluşabilmektedir.

Tedavide seanslarımız 1 – 2 saat sürebilmektedir. Seansların sıklığı çiftimiz il dışından geliyorsa kolaylık sağlanması açısından gün aşırı veya her gün olabileceği gibi, 3 – 4 günde bir de olabilir. Genelde seans aralığı çok açılmak istenmez.

Doğru ve sağlıklı bir cinsel yaşam için ayrıntılı bilgilendirme içeren seanslarıma 2013 yılında aldığım cinsel terapi eğitimi ve bu yıl almış olduğum aile danışmanlığı eğitimini de ekleyerek kalıcı tedavilere ulaşıyorum.

Vajinismus, istem dışı olarak vücudun kasılması ve ilişkiye girememe durumudur. Kasılma tamamen bilinçdışıdır yani bu isteyerek olmaz. Bu konuda tecrübeli bir kadın doğum uzmanı tarafından ağrısız, acısız, hiç bir alet kullanılmadan yapılan jinekolojik muayene ile tanı konulur. Kadın doğum muayene masasında( jinekolojik masada ) tanı konulması hastayı ürkütse de, hekimin tecrübesi masada hastayı rahatlatacaktır. Muayenede kesinlikle hiçbir alet kullanılmaz. Bazen hastalarımızda muayeneye karşı aşırı kaygı izlemekteyiz. Ancak yaptığımız bilgilendirmeye ek olarak maketlerde kadın anatomisini anlamasını sağlamamız sayesinde ilk muayene sorunsuz geçmektedir. Bu muayenede Vajinismus tanısını koymaktayız. Sonunda Vajinismus derecesi de belirlenmiş olur. Vajinismus derecelendirmesi; Vajinismusun derecesi kişiden kişiye değişebilmektedir. Hafiften şiddetliye doğru 5 derecesi vardır. Bu konuda alanında uzman iyi bir uzmana başvurmak önemlidir. Uzman kişinin dereceye göre yapacağı kişiye özel tedavi planı olacaktır.

  • Diğer Yazılarımız İçin https://www.banuakcal.com/ Sitemize Bakabilirsiniz. Dr. Banu Akçal

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, cinsel ilişkiye izin vermeyecek kadar olan istemsiz kasılmadır. İstemesine rağmen, ön sevişmede sorun yaşamamasına rağmen, vajina penis birlikteliğine sıra geldiğinde buna izin vermeyecek ...

Vajinismus Egzersizleri (Kegel Egzersizi)

Pelvis tabanını bir hamak misali sarıp üreme ve boşaltım sistemlerini kontrolünde tutan kaslara pelvik taban kasları denir. Bu kasları güçlendirmek için yapılan ve kasların kontrolünü sağlayan egzersi...

Cinsel Yaşam

Cinsel Yaşam Toplumların yapısındaki kültürel, dinsel yönleriyle şekil bulan cinsel yaşam pek çok fizyolojik ve psikolojik boyutuyla bir bütündür. Cinsel davranışlar ve beklentilerde kadın v...