Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Vajinismus İçin Ne Yapılmalı?

Vajinismus İçin Ne Yapılmalı? Bilindiği üzere vajinismus bir cinsel sorun olarak görülür ve bu sorunun altında hem psikolojik hem de fiziksel nedenler bulunabilir. Bu sorundan mustarip olan kişiler vajinismus için ne yapılmalı sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Sorunun yanıtı için aşağıdaki alt başlıkları inceleyebilirsiniz.

 

Vajinismus Tanımı

Vajinismus için ne yapmalı sorusunun önce ilk olarak bu sorunun tanımını yapmak daha doğru olacaktır. Bilindiği üzere vajina çevresinde onu saran kaslar yer almaktadır. İşte bu kaslar cinsel ilişki esnasında istemsiz bir şekilde kasıldığı için vajinismus sorunu olan kişiler cinsel birleşme yaşayamaz ya da yaşasalar dahi süreç çok ağrılı olur. Bu sorunu devamlı olarak yaşayan kişiler için vajinismus tanısı konulabilmektedir.

Vajinismus Sebepleri Nelerdir?

Vajinismus için ne yapmalı sorusundan önce bu sorunun neden kaynaklanabileceğini bilmek de önemlidir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere vajinismus genellikle psikolojik nedenlerden ötürü ileri gelir ancak bazen buna fizyolojik etmenler de (hastalıklar vs ) dahil olabilmektedir. Bu sorunun sebeplerine daha yakından göz atacak olursak;

 • Vajinismus sorunu, cinsel istismarlar ya da tecavüz gibi durumlar sonrasına oluşabilmektedir. Ayrıca kişi bunları yaşamasa dahi, tanıklık etmesi bile bu soruna neden olabilmektedir.
 • Kişinin genital bölgesinde bulunan mantar hastalıkları ya da iltihaplanma durumları da vajinismusa sebep olabilmektedir.
 • Kişi eğer hiç cinsel deneyim yaşamamışsa, ilk cinsel ilişkinin son derece ağrılı ve acılı olduğu yönündeki yanlış bilgi aktarımları da vajinismus oluşmasındaki en etkili sebepler arasında yer almaktadır.
 • Eşler arasındaki sorunlar; güvensizlik, ilgisizlik vs. gibi durumlar da bu soruna yol açabilmektedir.
 • Ayrıca kişinin aile hayatında ya da evlilik hayatın uğradığı aile içi şiddet de yine vajinismusun oluşmasındaki en etkili nedenlerdendir.

Bu ve bunun gibi bazı psikolojik sebepler doğrultusunda vajinismus sorunun oluştuğu gözlemlenmiştir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Bazen kişiler bazı dönemlerde isteksizlik yaşayabilir ya da bu isteksizliğe bağlı olarak cinsel ilişki esnasında haz alamayabilir. Bu sebeple kişi bazen cinsel ilişki esnasında ağrı da hissedebilir. Bunlar devamlı olarak sürmediği sürece, bu semptomlar direkt olarak vajinismus ile ilişkilendirilmemelidir. Vajinismus tanısı konulabilmesi için öncelikle kişilerin hikayelerinin dinlenmesi ve şikayetler ile birleştirilmesi önemlidir. Bu bağlamda vajinusmus belirtileri arasında en yaygın semptomlar şöyledir:

 • Vajinismus şikayetlerinde kişiler cinsel ilişkiye girememektedir yani cinsel birleşme sağlanamamaktadır.
 • Bu düşük bir ihtimal sağlansa dahi vajinismus sorunu olan kişi için ilişki son derece ağrılı ve acılı geçmektedir.
 • Ayrıca vajinismus sorunu olan kişilerin büyük bir çoğunluğu cinsel ilişkiye başlamadan evvel yoğun bir korku ve endişe hissetmektedirler.

Bu belirtileri bir süredir düzenli olarak yaşıyorsanız o zaman uzman bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Vajinismus İçin Yapılması Gerekenler

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere vajinismus sorunu fizyolojik sebeplerden daha çok psikolojik etmenlerden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden kişiler bu konuda bir terapi alabilirler.

Ayrıca vajinismus sorunu yaşayan kişilerde önemli olan vajina çevresindeki kasların kontrolünü sağlamaktır. Bu yüzden kişilere bir takım egzersizler önerilmektedir. Vajinismus için ne yapılmalı sorusunun cevaplarını aşağıdaki maddelerde bulabilirsiniz.

 • Vajinismus için kişi, kasların kontrolünü sağlamaya yönelik bir uygulama olan Kegel egzersizlerini öğrenebilir ve bunları uygulayabilir.
 • Vajinayı saran kaslara masaj hareketleri uygulanabilir.
 • Ayrıca vajina içerisine kontrollü bir şekilde parmakların sokulması ile uygulanan parmak egzersizleri denenebilir.
 • Pelvik taban rehabilitasyonu adı verilen tedavi yöntemi uygulanabilir.
 • Ayrıca buna ek olarak erkek eşlerin bu konu hakkında bilgilendirilmesi ve eşlerine yardımcı olmaları çok önemlidir. Tüm bu süreç boyunca erkek, eşine baskı yapmamalı, onu küçümsememeli ve rahatlatıcı tavırlar sergilemelidir. Çünkü bu gibi sorunlar özgüven zedeleyici yanlış tavırlardan dolayı da ileri gelebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vajinismus Sorularınıza Cevaplarımız

Vajinismus Sorularınıza Cevaplarımız Kadının ilişki sırasında istemeden, kontrol edemediği bir kasılma sonucu ilişkini gerçekleşememesidir....

Vajinismusta Başarı

Vajinismusta Başarı Vajinismus tedavisinde ki başarının en temel ve birinci sırrı hastanın isteyerek ve inanarak gelmesidir. Burada hastanın inanarak tedaviye gelmesi için seçtiği yere güven...

Vajinismus Tedavisinde Kesin Çözüm

Vajinismus, kişinin iradesi dahilinde olan bir durum değildir ve istem dışı olarak gelişir. Yanlış bilinen şeylerin başında bu durum gelmektedir. Toplumumuzda her on kadından biri Vajinismus olarak ka...