Vajinismus Çukurambar, Çankaya


Vajinismus, genel anlamda kişilerin ilişkiye girememe durumudur. Toplumumuzda her on kadından birinde VAJİNİSMUS görülmektedir. Ancak kültürümüzde, toplumumuzda cinsel konuların gizliliği ve erken yaştan bu yana bu konuda baskı ile büyüyün kişiler, bunu araştırmaktan, paylaşmaktan çekinmektedirler. VAJİNİSMUS daha çok psikolojik bir cinsel hastalıktır. İlişki esnasında kişi aşırı heyecan, stres ve korku hissederse vücudu istem dışı olarak kasılabilir. Bu durum kişinin isteği doğrultusunda yaptığı bir davranış değildir. Vücut istem dışı olarak kasılır ve ilişkiye izin vermeyecek duruma gelir. Kişi daha ilişkiye girmeden acı ve ağrı hissedebilir. Vücudu ilişkiye izin vermediği gibi kişi de eşini itebilir, eşinden uzaklaşabilir. Bu konuda bilgi sahibi olmayan ya da yanlış bilgilere sahip olan kişiler, eşini suçlayarak kendini istemediğini ya da sakınacağı bir durum olduğunu düşünebilir.

Vajinismus ÇukurambarBu konuda yanlış bilinen en önemli kavramlardan biri kızlık zarıdır. Kızlık zarı toplum tarafından bekaret simgesi olarak görülmektedir. Bu sebeple aileler kız çocuklarını büyütürken hep bu konuda baskı uygulamışlardır. Kızlık zarının çok önemli olduğunu ve sadece ilk gece eş ile ilişkide bozulacağı konusunu aşılamışlardır. Küçük yaştan beri bunun çok önemli bir şey olduğu bilinciyle yetişen kişi bir de kulaktan dolma bilgilerle bunun çok zor, ağrılı ve kanamalı bir şekilde olduğunu duyunca ilk gece vücudunda kasılmaların meydana gelmesi olağandır. Kızlık zarının bir çok çeşiti vardır ve bu kişiden kişiye değişebilmektedir. Kanama olabileceği gibi olmaya da bilir. Kızlık zarının doğum esnasında bozulduğu karşılaşılan bir durumdur. Bu yüzden bu konu hakkında öncelikle yanlış bilgilerden arınmak gerekmektedir.

Ankara Çukurambar‘daki kliniğimizde öncelikle edindiğimiz prensip hastalarımız ile aramızda güven ortamı oluşmasını sağlamaktır. Çünkü kişiler bu konuda zaten doktora başvurmaktan araştırma yapmaktan çekinmektedirler bir de güven sorunu oluşursa tedavi olumlu sonuç vermeyecektir. Vajinismus tedavisinde en önemli şey kişinin kendine, eşine ve tedaviyi yürüten doktora güven duymasıdır. Kişiler böyle bir sorunla karşılaştıklarında strese girmeyip araştırma yapmalıdırlar. Bu konuda alanında uzman biri tarafından tedavi olmaya karar vermelidirler. Ankara gibi büyükşehirlerde bu konuda daha fazla başarı kaydedilmektedir.

Ankara Çukurambar’daki kliniğimize başvuran hastalarımızla güven sağladıktan sonra kişileri tanımaya yönelik konuşmalar gerçekleştirmeyiz. Bu durumun psikolojik yönü ağır bastığı için kişilerin aile yapısı, çevresi, daha önce bu duruma sebep olacak bir durum yaşayıp yaşamadıkları öğrenilir. Vajinismus tedavisinde 1’den 5 ‘ kadar derecelendirme mevcuttur. Sonrasında hastanın vajinismus derecesinin kaç olduğu belirlenir ve nasıl bir tedavi süreci uygulanacağı kararlaştırılır.

Vajinismus tedavisi için Ankara Çankaya Çukurambar’da bulunan kliniğimizde bilimsel yöntemlerden sıkça faydalanmaktayız. Bilişsel yöntemlerle hastanın kızlık zarı, cinsel ilişki gibi konularda doğru bilgilere sahip olması ve bilinçlenmesi için çalışmalar yapmaktayız. Davranışsal yöntemlerde de kişilerin tedavi süresince yapacakları kegel egzersizi, ayna egzersizi gibi egzersizlerle ilişkiye daha çabuk uyum sağlamaları için çalışmalar yaptırılmaktadır.

Vajinismus, çiftlerin istekleri, inançları ve güvenleri ile iyi bir uzmandan tedavi görmeleri sonucu %100 olumlu sonuçlanabilecek bir hastalıktır. Cinsel hastalıklar arasından tedaviye en olumlu cevap veren hastalıktır. Kişiler böyle bir durumda karşılaştıklarında ilişkilerine bu durumun gölge düşürmesine izin vermeyip, tedavi olmaya karar vermelidirler.

Vajinismus hakkında daha fazla bilgi edinmek için Ankara Çukurambar’daki kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz ya da sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uygulamalarımız