Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

VAJİNİSMUS, vajina kaslarının ilişkiye engel olacak şekilde istemsiz kasılmasıdır. Vajinismus, sağlık problemi olmaktan ziyada psikolojik bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun sonucunda ilişki ağrılı, zor veya imkansız hale gelir.

Vajinanın girişinde pelvis taban kaslarının kasılması ile sanki duvar gibi geçişe engel olan direnç oluşur. Bu pelvik taban kasları dışında bazen uyruk kaslarını ve tüm bacak kaslarını içeren kasılma ile bacaklarını kapatıp, eşini itebilen panik atak benzeri tablo ile de karşımıza çıkmaktadır.

Kızlık zarı, Vajen girişinde ortası delik, esnek bir mukoza kalıntısıdır. Adet kanaması bu delikten akıp geçmektedir. Kızlık zarının yapısına göre çeşitli şekillerde olabilmektedir. Kızlık zarı bir duvar gibi girişi kapatmaz. Sert bir yapıda değildir. Esnektir, çok incedir. Ortası deliktir.

Toplumumuzda bakirelik simgesi olarak görülen kızlık zarı, çoğu zaman sıkıntılara yol açmaktadır. Tam olarak bilinmediği, araştırılmadığı için yanlış şekilde yorumlanabilmektedir. Bakirelik vurgusunun olmazsa olmaz kuralı kanama olarak düşünülmektedir. Oysa kızlı zarının bir çok çeşidi bulunmaktadır ve bu yapı kişiden kişiye değişebilmektedir. Bu konuda yanlış bilgilerle ve baskılarla büyüttüğümüz kız çocuklarımız, ne yazık ki karşımıza VAJİNİSMUS olarak gelmektedirler.

Kanama, doğru bir cinsel ilişkide yeterli kayganlık sağlanacağı için pembe akıntı veya damla şeklinde olmaktadır.Hatta çok az kanama olacağı gibi hiç kanama da olmayabilir. Çünkü kızlık zarı esnektir.

Toplumumuzda abartılı anlatımlar, kulaktan kulağa efsaneye dönüşen ilk gece öyküleri, genç kızlarımızda tabular oluşturmaktadır. Bu korkuların sebepleri arasında ailesi tarafından baskı gören, bakirelik algısıyla büyütülmüş biri olmanın yanında, evlendiği kişinin aile ve düşünce yapısının rolü de büyüktür. Bu nedenle bizim toplumumuzda her on bayandan birinde VAJİNİSMUS‘a rastlanmaktadır. Vajinismus yaşayan bayana bu konuda yardımcı olması ve anlayışlı davranması gereken en önemli kişi, eştir. Eşin, ilişkiye girememe durumunun bayanın isteği doğrultusunda yaptığı bir şey olmadığının bilincinde olması gerekmektedir. Çünkü Vajinismus, istem dışı vücudun kasılması, kendini ilişkiye karşı kapatma durumudur. Vajinismus yaşayan kişi eşiyle ilişkiye girmek istese dahi vücudundaki kasılma buna izin vermez. Vajinismusyaşayan çiftlerin bu konuda mutlaka bir uzmana başvurması gerekmektedir. Tedavi ile bu durum ortadan kalkabilmekte ve ilişkideki bu sıkıntı atlatılabilmektedir.