Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Smear Testi

SmEar testi ile yeni analiz yöntemleri üzerinden rahim ağzı kanserinin tespiti mümkün! Smear testi ve rahim ağzı kanseri ile alakalı bilinmesi gereken tüm detaylar yazımızda!

Smear Testi Nedir?

Smear testi rahim ağzı kanseri tanısında kullanılmaktadır. Test metotlarının gelişim göstermesi ile beraber kanser türlerinin tespit edilmesi her zamankinden çok daha kolay bir hal alır olmuştur. Bu noktada sorun meydana gelmemesi için gerekli olan önlemlerin alındığı, neredeyse tüm hastanelerde jinekoloji kliniklerinde ve onkoloji servislerinde Smear testinin yapıldığı görülmektedir. Smear testinin sonucunun çıkmasının sonrasında uzmanınızın bunun tekrarlanmasını talep etmesi de söz konusu olabilir. Eğer destekleyici başka bir veri elde etmek isterse ultrasondan ya da rahim içi görüntüleme sistemlerinden de faydalanmalarına olanak verilmektedir.

Rahim Ağzı Kanserinin Tespiti

Smear testi ile rahim ağzı kanserinin tespit edilmesi konusunda büyük bir adım atılmıştır. Bu noktada rahim ağzı kanseri ile alakalı en sıkıntılı hususların başında belirtilerin oldukça gizli olması ve genellikle belirtilerin kadınlar tarafından dikkate alınmaması gelmektedir. Kadınlar tarafından belirtiler dikkate alınmadığı için hastalığın ilerlemesinin durdurulması konusunda da aksaklıklar meydana gelebilmektedir. Smear testi ile rahmin iç kısmından fırça yardımı ile sürüntü alınmaktadır. Bu sürüntünün analiz edilmesi ile beraber rahim ağzı kanserinin mevcut olup olmadığı hakkında bilgi alınması mümkün kılınmaktadır. Rahim ağzı kanseri ile alakalı olarak incelemeler yapıldığı zaman özellikle ailesinde kanser geçmişi olan kişilerin bu konuda çok daha dikkatli olması gerektiği de eklenen hususlar arasındadır.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri rahmin Serviks olarak da adlandırılan kısmında oluşan kanser dokusu olarak da tanımlanabilmektedir. Bu kanser türünün en temel belirtileri arsasında şu unsurlar yer almaktadır;

  • Cinsel ilişki yaşamanızın sonrasında vajinada normalin dışında şiddetli bir kanama meydana gelmesi rahim ağzı kanserinin en sık görülen belirtileri arasında yerini almaktadır.
  • Sırt ve bacak kısmında meydana gelen ve sıklıkla tekrarlayan ağrıların olması da en sık rastlanan unsurlar arasında karşımıza çıkmaktadır. Kadınlar bu ağrıları genellikle başka hastalıklar ile eşleştirdiği için akıllarına rahim ağzı kanseri ile alakalı herhangi bir soru işareti de gelmemektedir.
  • Sebepsiz olarak ortaya çıkan yorgunluk ve ani şekilde beliren kilo kaybı da her kanser türünde olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de meydana gelen sorunlardandır.

Bu belirtilerden biri ya da bir kaçını hissettiğiniz anda kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız. Ailenizde bir kanser geçmişi varsa bu konuda daha da dikkatli olmanız gerekmektedir. Kişilerin HPV virüsünü kapmış olmaları rahim ağzı kanserine yakalanacakları manasına gelmeyecektir. Kadınların neredeyse yüzde ellisinin hayatlarının belirli bir döneminde bu rahatsızlıktan muzdarip oldukları fakat bağışıklık sistemleri aracılığı ile bu sorunun ortadan kaldırılmasının mümkün kılındığı görülmektedir. Vajinal alanda meydana gelen kokulu akıntılar da sıklıkla ortaya çıkan belirtiler arasında kendini göstermektedir. Bu tür durumlarda kişilerin HPV virüsü kaptığını anlamak mümkündür. Ayrıca siğiller de bu virüs sebebi ile meydana gelir.

HPV Aşısı

Smear testi tespit aşamasında oldukça önemli bir avantaj sağlarken, HPV aşısının da hastalığın önlenmesi konusunda büyük bir fırsat yarattığını belirtmek gerekmektedir. HPV aşısı sayesinde aşının tamamlanmasının sonrasında 5 sene kadar rahim ağzı kanserine karşı korunma mümkün kılınmaktadır. Sadece kansere karşı değil aynı zamanda HPV enfeksiyonunun ortaya çıkarabileceği her türlü etkiye dair korumanın yapılması sağlanmaktadır. HPV aşısının yan etkisi olup olmadığı da sıklıkla sorulan sorular arasında bulunmaktadır. Faydaları ve yan etkileri göz önünde bulundurulduğu zaman faydalarının çok daha üst seviyede olduğunu da eklemek gerekmektedir. HPV aşısının sigorta tarafından karşılanmıyor olması dikkat çekicidir. Bu konuda gerekli olan hassasiyetin sergilenmesi için özellikle kadınlar tarafından büyük çaba sarf edilmeye devam edilmektedir.

Smear testinde neye bakılır?

Smear testi aracılığı ile rahmin iç kısmından fırça yardımı ile sürüntü alınmaktadır. Bu şekilde Smear testinin analiz aşaması başlayacaktır.

Smear testi pozitif çıkarsa ne olur?

Smeat testinin pozitif çıkması durumunda ultrason ile rahim içi görüntüleme yapılarak kesinti tanının konulması sağlanır.

Smear testi kimlere yapılır?

Smear testi aracılığı ile rahim ağzı kanseri şüphesi olan kişilerin gerçekten bu rahatsızlığa maruz kalıp kalmadıkları tespit edilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık Kistleri Yumurtalık normal görevi olan yumurtayı içinde taşıyan folikül kisti dediğimiz kistleri normal bir döngü içinde oluşturur. Yumurtlama olunca bu folikül çatlar ve kaybolur...

Ağrısız Rahim Filmi Ankara

Rahim filmi, tıbbi olarak histerosalpingografi (HSG) olarak isimlendirilmektedir. Tüplerin ve rahim boşluğunun incelenmesi için çekilen görüntüleme yöntemidir. Kontrast madde kullanılarak ra...

Gynefix Spiral

Gynefix Spiral Avrupa’da 20 yılı aşkın süredir kullanılırken 2015’den bu yanada ülkemizde uygulanmaktadır. Belçikalı DR. Dirk Wildemeersch‘in geliştirdiği rahim içi araçtır....