KIZLIK ZARI İLE İLGİLİ SORULARINIZ


İlk ilişkide mutlaka kanamam olur mu?

Kızlık zarları çok çeşitli yapıda olabilir. Her zar şekli kanamaya imkan vermez. Kanayan zarlarda da normal olan, leke şeklinde görülen kanamadır. Esnek olan kızlık zarları, ilişkideki kayganlıkla hiç kanama gelmeden de ilişkiye izin verir. Yani bu durumda kanamanın olmaması normaldir.

Kızlık zarı dışarıdan görülür mü?

Kızlık zarını kendi kendinize göremezsiniz. Kızlık zarı sadece kadın doğum uzmanı olan bir hekimce yapılan ağrısız, acısız muayene ile görülür.

Kızlık zarı nasıl yırtılır?

Kızlık zarı sadece vajene bir cisim, penis, parmak girmesi durumunda yırtılır.

Kızlık zarı sürtünme ile yırtılır mı?

Kızlık zarı sürtünme ile bozulmaz. Ancak içeriye bir giriş olması gerekir ki bu zarı zedeleyebilir.

Kızlık zarı bozulmadan gebe kalır mıyım ?

Rastlanma olasılığı çok düşük bir ihtimaldir. Ancak vajen girişine yakın olan kısımdan semen teması ile mümkün olabilir.

Mastürbasyon esnasında kızlık zarı yırtılır mı?

Sadece sürtünme yolu ile olanlarda bozulmaz ancak vajene bir cisim, parmak girişi olursa zedelenebilir.

Kızlık zarı yırtılınca kanama ne kadar olur?

Kanama kişiden kişiye değişen miktarda olabilir. Kızlık zarı yapısına bağlı hiç kanama da olmayabilir. Kızlık zarı genellikle leke tarzında kanama ile, birkaç yerde çentik oluşturarak ilişkiye izin verir. Kanama leke tarzındadır.

Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı?

Dikim işlemi kesinlikle üçüncü bir kişi tarafından anlaşılmaz. Sadece kadın doğum uzmanı veya plastik cerrah tarafından anlaşılabilir. Dikimden sonraki ilişkide kanama sonrası, dikim işlemini anlamak mümkün değildir.

Kızlık zarı dikimi ne zaman yapılmalı?

Kızlık zarı dikiminde ilişkiden önceki 1-4 gün öncesinde yapılabilen yöntemin adı geçici kızlık zarı dikimidir. Kalıcı zar onarımında ise en az 6 hafta içinde ilişki olmamalıdır.

Kızlık zarı (bekaret ) kontrolü yapılabilir mi?

18 yaşını doldurmuş genç bir kız, kızlık zarı hakkında bekaret bilgisi için kadın doğum uzmanından bilgi alabilir. Bu bilgi için yapılan muayene ağrısız, acısız ve sadece gözle bakarak yapılır. Bekaret kontrolünde hasta mahremiyetine dikkat edilir ve bilgiler kesinlikle gizlilik esasına bağlı kalır.