Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Rahim İçi Araçlar

Bakırlı Rahim İçi Araçlar

Rahim İçi Araçlar

 • En sık kullanılan spirallerden biridir. 5-10 yıllık korumaya sahiptir. İstenilmediğinde, gebelik düşünüldüğünde yada yan etki görüldüğünde kolaylıkla çıkarılabilen  geri dönüşü kolay olan bir korunma yöntemidir.
 • CopperT, NovaT ve MULTİLOAD isimleri ile anılan türleri vardır.
 • Etki mekanizması rahim içerisinde oluşturduğu yabancı cisim reaksiyonu ile spermi etkisiz hale getirerek yumurtayı döllemesini önleyen bir reaksiyon oluşturur. Sperm yumurta birleşmesini önler ve salgılanan bakır iyonları ile spermi etkisiz hale getirirler.
 • Rahim içini döllenmiş yumurtanın yerleşmesine engel olacak bir reaksiyon yapar, sperm yumurta birleşmesini önler.
 • AVANTAJLARI

Yüksek etkinlik geri dönüşü kolay, yaş bağımsız ileri yaşa ve hormon almak istemeyen grupta avantaj sağlar. Her gün ilaç alamayan unutanlara alternatiftir.

Kimlere Uygulanmalı

Cinsel yolla bulaşan hastalık varlığı ve ya bu yönde yüksek risk grubu olanlara

Sebebi bilinmeyen anormal adet kanaması olanlara

Bakır alerjisi olanlara

Rahim şekli ve yapısı anormal ise örneğin rahim içi septum veya rahim içi miyom olan hastalar

Adetleri düzensiz ve bol kanamalı olanlarda nedeni tespit edilmemiş kanamalarda

Nedeni bulunamamış kansızlıklarda (derin anemi)

Rahim ve yumurtalıklarla ilgili enfeksiyon geçiren hastalarda rahim içi araç uygulanmamalıdır.

Rahim İçi Araçlar Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Rahim içi araç uygulaması genellikle adetin son günleri yapılır. Bu uygulamadaki amaç gebe olmadığını garantiye almak içindir. Aslında bu garanti ise adetin herhangi bir döneminde de uygulanabilmektedir.

Doğum ve düşükten hemen sonra uygulanabileceği gibi tercih ettiğimiz süre rahimin normal boyutuna inip fazla kanamaların bittiği 6. Haftadan sonradır. Kürtaj sorunsuz Adetlerde uzanama ve sancılı adet olabileceği gibi adetin ilk günlerinde ki yoğunluk özellikle bakırlı spirallerde sık rastlanacaktır.

Ara kanama genelikle olmaz, olursa da ilk 3ay içerisinde izlenebilir.

Akıntı miktarında artış ve kasıklarda özellikle adet döneminde artış bazı hastalarımızda rastlanmaktadır.

Bir ay sonraki kontrole her şey yolunda ise yıllık takiplere gidilmesi yeterlidir.

Rahim İçi Araç Nasıl Kullanılır?

Jinekolojik masaya hazırlanan hastamıza önce vajinal ultrason ile bakıp takmaya engel durum var mı teyit edilir. Sonrasında vajinal spekulum takılıp rahim ağzı antiseptik solüsyonla temizlenir. Rahim ağzını sabitleyen aletle tutularak rahim içi araç yerleştirilir. İpi kesilerek işleme son verilir. Yerleşimi doğrulamak için ultrasonografi ile bakılır. Takılma sırasında genelde ağrı hissedilmeden bir kaç dakika içinde takım gerçekleşir. Kasıklarda ağrı, bulantı hissi, tansiyon düşmesi gibi şikâyetler takılma sırasında çok nadiren izlenebilir, ancak bu tıbbi olarak sorun yaratmaz ve beş dakika gibi kısa sürede bu şikâyetlerde ortadan kalkar.

Rahim İçi Araç Nasıl Uygulanır?

Jinekolojik masaya hazırlanan hastamıza önce vajinal ultrason ile bakıp takmaya engel durum var mı teyit edilir. Sonrasında vajinal spekulum takılıp rahim ağzı antiseptik solüsyonla temizlenir. Rahim ağzını sabitleyen aletle tutularak rahim içi araç yerleştirilir .İpi kesilerek işleme son verilir .Yerleşimi doğrulamak için ultrasonografi ile bakılır.Takılma sırasında genelde ağrı hissedilmeden bir  kaç dakika içinde takım gerçeklesir . Kasıklarda ağrı,bulantı hissi ,tansiyon düşmesi gibi şikayetler takılma sırasında çok nadiren izlenebilir ,ancak bu tıbbi olarak sorun yarakmaz ve beş dakika gibi kısa sürede bu şikayetlerde ortadan kalkar .

Rahim İçi Araç Sonrası Dikkat Edilecek Şeyler?

Takıldıktan sonra genellikle 1 hafta cinsel ilişki yasaklanır.

Adetlerde uzanama ve sancılı adet olabileceği gibi adetin ilk günlerinde ki yoğunluk özellikle bakırlı spirallerde sık rastlanacaktır.

Ara kanama genelikle olmaz ,olursa da  ilk 3ay içerisinde izlenebilir .

Akıntı miktarında artış ve kasıklarda özellikle adet döneminde artış bazı hastalarımızda rastlanmaktadır.

Bir ay sonraki kontrole her şey yolunda ise yıllık takiplere gidilmesi yeterlidir .

Rahim İçi Araç Nasıl Çıkarılır?

Çıkarılması takılmasına göre çok daha basittir .Jinekolojik masada hastamıza spekulum yerleştirildikten sonra ,rahim ağzından görünen ipler bir aletimizle tutularak çekilince rahim içi araç hemen gelir .Nadiren ipleri izlenmez o zaman

İpleri Görülmeyen Rahim İçi Araç Nasıl Çıkarılır?

Bu genellikle özellikli iki ,üç tane aletimiz yardımıyla rahim içinden çekilir . Bu aletler genellikle ofisimizde bulunmaktadır. İpleri görülmeyen rahim içi araç nadiren çıkarılması için özel kameralı sistem olan histereskopik uygulamayı gerektirir.

Rahim İçi Araç Acil Korunma Gereksini mi Olarak Kullanılır mı?

Evet ilk 5 gün içerisinde kullanılır ise %90 korunma sağlayacaktır.

Rahim İçi Araç Ve Gebelik

Rahim içi araç ile gebelik oluşmuşsa öncelikli olan muayene sırasında spekulum takılarak ipleri rahim ağzından görülüyorsa çekilerek çıkarılmalıdır. Görülmeyen de ise gebelik takibinde sorun yaratmaz .Sadece bir miktar enfeksiyon ve düşük riskinde artış belirtilsede genellikle sorun ile karşılaşılmamaktadır.

Rahim içi araç ile gebelikte her zaman kese izlenemedi ise dış gebelik riskinin normalden daha çok izlendiği unutulmamalıdır.

ÖZELLİKLE “SPİRAL BEBEĞE BATTI .SPİRAL BEBEĞE YAPIŞMIŞ “gibi efsaneler kesinlikle yanlış ve tıbbı olarak kabul edilmemiştir .Plasenta arkasında kalıp bebekle alaksıolmadan plasenta yani bebeğin eşi ile çıkar .

Spiralin Pozitif Yanları

 • Kolay uygulanıp geri dönüşüde kolay olması
 • Yan etkileri az ve kalıcı değildir.
 • İlaçlarla etkileşime girmez .
 • Doğum ve kürtaj sonrası uygulanabilir.
 • Emzirmeye hiçbir yan etkisi yoktur.

Spiralin Negatif Yönleri

 • Adet kanamasının miktarını ve süresini uzatabilir.
 • Kasıklarda ağrı özellikle adet döneminde yapabilir.
 • Cinsel yolla bulaşn hastalıklardan korumaz .
 • Yerinden kaydığında gebelik riski oluşturur.

Rahim İçi Araç Sonrası Dikkat Edilecek Şeyler

Takıldıktan sonra genellikle 1 hafta cinsel ilişki yasaklanır. Takıldıktan sonra özel bir ıstırahat gerekmez. İlk ay içinde ara kanama olabilir. Korunma etkisi hemen başlar. Takiplerde  hastamız 6 ayda bir jinekolojik muayenelere uymalıdır.

Rahim İçi Araç Nasıl Çıkarılır?

Çıkarılması takılmasına göre çok daha basittir. Jinekolojik masada hastamıza spekulum yerleştirildikten sonra, rahim ağzından görünen ipler bir aletimizle tutularak çekilince rahim içi araç hemen gelir. Nadiren ipleri izlenmez o zaman müdahale ile almak gerekir. Nadiren hitereskopi yöntemine ihtiyaç duyulur.

İpleri Görünmeyen Rahim İçi Araç Nasıl Çıkarılır?

Bu genellikle özellikli iki, üç tane aletimiz yardımıyla rahim içinden çekilir. Bu aletler genellikle ofisimizde bulunmaktadır. İpleri görülmeyen rahim içi araç nadiren çıkarılması için özel kameralı sistem olan histereskopik uygulamayı gerektirir.

Rahim İçi Araç Acil Korunma Gereksinimi Olarak Kullanılır mı ?

Evet kullanılır, ilk 5 gün içerisinde kullanılır ise %90 korunma sağlayacaktır.

Rahim İçi Araç ve Gebelik

Rahim içi araç ile gebelik oluşmuşsa öncelikli olan muayene sırasında spekulum takılarak ipleri rahim ağzından görülüyorsa çekilerek çıkarılmalıdır. Görülmeyen de ise gebelik takibinde sorun yaratmaz. Sadece bir miktar enfeksiyon ve düşük riskinde artış belirtilse de genellikle sorun ile karşılaşılmamaktadır.

Rahim içi araç ile gebelikte her zaman kese izlenemedi ise dış gebelik riskinin normalden daha çok izlendiği unutulmamalıdır.

Özellikle “Spiral bebeğime batarsa, sakatlık yaparsa “gibi efsaneler kesinlikle yanlış ve tıbbı olarak kabul edilmemiştir. Plasenta arkasında kalıp bebekten uzaktadır, plasenta yani bebeğin eşi ile çıkar.

Spiralin Olumlu Yönleri

Kolay uygulanıp, vazgeçildiğinde kolay geri dönüşü de kolay olmasıdır.

Yan etkileri az ve kalıcı değildir.

İlaçlarla etkileşime girmez.

Doğum ve kürtaj sonrası uygulanabilir.

Emzirmeye hiçbir yan etkisi yoktur.

Spiralin Olumsuz Yönleri

Adet kanamasının miktarını ve süresini uzatabilir.

Kasıklarda ağrı özellikle adet döneminde yapabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz.

Yerinden kaydığında gebelik riski oluşturur.

Geçti ise işlem sonrasında hemen takılabilir.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ağrısız Rahim Filmi Ankara

Rahim filmi, tıbbi olarak histerosalpingografi (HSG) olarak isimlendirilmektedir. Tüplerin ve rahim boşluğunun incelenmesi için çekilen görüntüleme yöntemidir. Kontrast madde kullanılarak ra...

Korunma Yöntemleri

Korunma Yöntemleri İstenmeyen gebeliklerin önlenmesinde kullanılan korunma yöntemlerini sıralarken unutulmaması gereken konu, hiç birisi %100 koruma sağlamamaktadır....

Ankara Kadın Hastalıkları

Ankara Kadın Hastalıkları Fizyolojik olarak vajinal akıntı şeffaf, akışkan, kokusuz, renksiz olan akıntıdır. Bu bölgede yer alan salgı bezleri ve doğal flora bozulmadığı sürece akıntıda enfe...