Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Normal Adet Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Normal Adet Düzeni Nasıl Olmalıdır? 21-35 gün arasında kabul edilen adet düzeni her zaman adetin ilk gününden diğer adetin ilk gününe sayılarak yapılmalıdır.

Adetin başlangıç yaşı 9-16 yaş arasında olmalıdır. Özellikle ilk adet olurken bir iki yıl içinde düzene giren adet menopoza yaklaşırken de seyrek olarak görülen adetlerle son bulabilmektedir. Adet süresi 2-7 gün arasında değişebilmektedir. Ortalama kan miktarı 40-60 cc civarında olup günlük ped 3-4 kadardır.

Normal adet döngüsünde 2 faz vardır. Foliküler ve luteal olarak adlandırılır. Ovülasyon öncesi olan ve kadından kadına değişen ortalama 10-14 gün civarında olabilen faz folikülerdir. Adetin ilk gününden başlar adeti içerir ve yumurtalamaya kadar olan dönemdir. Luteal faz ise yumurtalamadan sonra olan ve her bayanda aynı süreyi içeren 14 gün süren fazdır.

Bu şekilde yumurtalama tarihi beklenen adet gününden 14 gün çıkarılarak tespit edilebilir.

SIK ADET OLMA (POLİMENORE)

21 günden sık adet olma olarak isimlendirilmektedir.

Burada sık adet nedenlerini yaş grupları göze alınarak çözülmeye çalışılmalıdır. Özellikle ilk adetlerde yumurtlama düzeni tam sağlanamadığı için adetler sık olabilmektedir.

Ama her zaman için organik bir problem açısından örneğin polip ve myom gibi, ultrason ve muayene ile mutlaka değerlendirme yapılmalıdır.

Özellikle sık kanamalarda kadının temiz kaldığı döngünün azalması psikolojik olarak bile rahatsız edici bir durumdur. Kansızlık yani anemi en büyük yol açacağı sonuçlardan biridir. Unutulmaması gereken eğer altta bir patoloji ameliyata yol açacak veya müdahaleye yol açacak myom, kist, polip yoksa hormonal tedavilere çok yüz güldürücü cevaplar vermektedir.

Yaş grubuna göre sık adetler değerlendirilirken menapoza yakın ve 40 yaş üzerinde organik nedenler bulunmasa da olabilecek kötü huylu hastalıklar için endometrial örnekleme ara kanama da eşlik ediyorsa asla ihmal edilmemelidir.

SEYREK ADET (OLİGOMENORE)

Adetlerin ilk günleri arası 35 günü geçen seyrek adetler bu gruptadır. En sık sebebi Ovülasyon olmaması veya aksamasına bağlıdır. Adet görüldüğü 12-16 yaş arasında ve menapoza yaklaşıldığı yaşlarda sık rastlanılan bir tablodur. Ovülasyonu etkileyen hormonal bozukluklar yanında, kullanılan hormon ilaçları da oligomenoreye yol açabilir. Stres, kilo değişiklikleri, seyahat adet düzenini etkileyen faktörler arasında yerini almaktadır.

MENOMETRORAJİ (DÜZENSİZ SIK VE YOĞUN ADETLER)

Adet kanamalarının aşırı yoğun, sık ve ara kanama şeklinde olmasıdır. Öncelikle adet kanamasını artıran ve ara kanamaya yol açan gebelik ve komplikasyonları akla gelmeli sonrası organik nedenler myom, kist, polip, endometrial kalınlaşma dışlanıp, hormonal disfonksiyonlarda düşünülmelidir.

Anormal uterin kanamalarda her zaman sistemik hastalıklar troid fonksiyonları, kan hastalıkları, karaciğer hastalıklarıda akılda bulundurulmalıdır.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gynefix Spiral

Gynefix Spiral Avrupa’da 20 yılı aşkın süredir kullanılırken 2015’den bu yanada ülkemizde uygulanmaktadır. Belçikalı DR. Dirk Wildemeersch‘in geliştirdiği rahim içi araçtır....

Smear Testi

Smear testi tespit aşamasında oldukça önemli bir avantaj sağlarken, HPV aşısının da hastalığın önlenmesi konusunda büyük bir fırsat yaratır. Edit Snippet...

Kadın Hastalıkları Tedavisi Ankara

Kadın Hastalıkları Tedavisi Ankara Kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gidişin ertelenme nedenlerinin en başında geleni hastalarımızın bu muayeneden duydukları korku ve kaygılardır....