KIZLIK ZARI NEREDE DİKİLİR?


Kızlık zarı Ankara’da muayenehanelerde, özel kliniklerde dikilebilir. Kızlık zarı dikimi, tecrübeli kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarınca gerçekleştirilmektedir. Seçilen merkezde steril şartlar sağlanarak işlem titizlikle yapılmaktadır. Hasta mahremiyetine önem verilmektedir.

Kızlık zarı çeşitlerini anlatırken de değindiğimiz gibi zar, çok çeşitlidir ve her zar kanamaz. Kızlık zarından ilişki esnasında oluşan kanama beklentisi, genç kızlarımızda ciddi kaygılar yaratmaktadır. Yanlış ya da eksik cinsel bilgilendirmeler de buna eklenince bazen bu durum Vajinismus gibi cinsel işlev bozukluklarını arkasından getirmektedir. Kızlık zarı kanaması kadar kanamaması da doğal bir sonuç olmasına rağmen bu durum toplumumuzda normal şekilde karşılanmayıp kişilerde ciddi travmalar yaratmaktadır.

İşte bu nedenle en önemli görev, ailelere ve eğitmenlere düşmektedir. Bu görev, konunun eğitimde yer almasını sağlayacak olan yöneticilerimize düşmektedir. Vajinismus gibi korku ve stres nedeniyle ilişkide bulunamayan çiftlerimize yardımcı olduğum tedavilerde, özellikle kızlık zarım patlar, ciddi kanamam olur kaygılarının yanında ya kanamam olmazsa kaygısı da büyük yer teşkil etmektedir. Bu kaygıları azaltmanın yolu, doğru bilgilendirmeden geçer.

Kızllık zarı, ilişki sırasında bir kaç yerden zedelenerek hafif leke halinde kanamayla ilişkiye izin verir. Yani ciddi bir kanama; uygun şekilde yapılan, yeteri kadar kayganlık sağlanmış bir ilişkide olmaz. Kızlık zarı esnek bir zardır, patlamaz. İlişkide yeterli kayganlık sağlanmışsa kızlık zarı yırtılıp ciddi kanamaya yol açmaz, böylelikle ilişki de ağrılı gerçekleşmez.

Kızlık zarı dikiminde lokal veya sedasyon anestezi ile kişi uyutularak işlem gerçekleştirilmektedir. Uygulama sırasında hasta ağrı hissetmez. İşlem bitince kişi, normal yaşantısına dönebilir. Ancak enfeksiyon kapma riski açısından ve dikişlerin zarar görmemesi açısından özellikle kalıcı (flep) yöntemi uygulandıysa kişiler, 7-10 gün spor gibi dikişleri zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Yine 7-10 gün havuz, deniz gibi enfeksiyon riski yüksek yerlerden uzak durulması, dikişler açısından tuvalet temizliğinin önden arkaya olması önemlidir. Doktorun belirlediği günde kontrole ve pansumana gidilmesi başarıyı etkileyen faktörlerdendir.

Kızlık zarı dikimi için kullanılan dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Dikişler dışarıdan görülmezler. Başka birisi tarafından dikiş atıldığı anlaşılamaz. Dikiş işleminde steril ortamda çalışmak önemlidir. Bu işlem daha sonra kişilerin doğurganlığını ve doğumu normal doğum şeklinde yapmasını etkilemez. Dikimin yapıldığı ancak dikkatli bir jinekolog veya plastik cerrahi gibi bir branş uzmanı yapılacak muayene ile anlaşılır.