Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Miyom Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Miyom Nedir?

Miyom Nedir Nasıl Tedavi Edilir? Miyom  düz kastan oluşan iyi huylu tümör olarak bilinir. Kadınlarda en sık görülen bu tümörün,  5 kadından bir olarak görülme sıklığı olarak rapor edilmektedir. İyi huylu olduğundan emin olunan bu tümörde çok nadir olarak yaklaşık olarak %0,1 sıklıkla kötü huylu dönüşüm izlenebilir. Bu nedenle miyomların görüntüsü ve büyüklükleri aralıklı olarak takip edilmelidir.

Miyom daha sıklıkla 30-45 yaş arasında izlenmesi  miyomun oluşma nedenini açıklamakta yardımcı olmuştur. Buna ek olarak gebelikte büyümesi ve menopoz döneminde küçülmesi ve bazen yok olabilmesi de kadınlık hormonu olarak bilinen estrojenin miyom oluşumunda ana neden olduğu gerçeğini ortaya koymuştur.

 Miyom Nasıl Şikayetlere Yol Açar? Belirtileri Nelerdir?

Miyomlar yerleşim yerlerine ve boyutlarına bağlı şikayetlere yol açabilirken, çoğu zaman sadece bir muayene sırasında bile saptanıp hiç şikayete neden olmayabilir. Yerleşim yerine göre subseröz, intramural, submuköz denilen sınıflaması ile de  tanımlanan yerleşim yeri şikayetler ve tedavi planında etkilidir. Subseröz dediğimiz yerleşim rahimin dış tabakasında yer alıp çok büyüdüğünde komşu organları etkiler ve şikayetlere yol açar. Submuköz dediğimiz yerleşimde ise rahim iç yüzeyinde yer alıp kanama bulguları ile karşılaşılır. İntramural denilen türü en sık rastlanılanı olup kanama şikayetleri ile karşımıza çıkar ve rahim duvarı içinde yer alıp rahmi büyültür.

Kanamada artış, adet düzensizliği yoğun ve ara kanamalı dönemler en sık rastlanılan şikayettir. Yine kanamaya bağlı halsizlik anemi yani kansızlık, kronik yorgunluk, saç dökülmesi gibi aneminin bulguları izlenir. Miyomun büyüklüğüne bağlı olarak karında şişkinlik, gaz, dolgunluk hissi kronik karın ağrısı izlenir.Yine komşu olduğu idrar torbasına bası ile sık idrara çıkma, idrar kaçırma, bası fazla olduğunda böbrek yollarında genişleme ve buna bağlı şikayetlere yol açar. Rahim içine yerleşen türde miyomlar gebeliğin oluşmasına engel olarak infertilite yani kısırlığa yol açabilir. Gebelikte miyom ise düşük, erken doğumplasentanın erken ayrılması şikayetleri gebelik sırasında miyom büyümesine bağlı olabilir.

Miyom Tanı ve Tedavisi Nedir?

Miyom çoğunlukla rutin muayene sırasında ultrasonografik incelemede tanı alır. Tanı kadın doğum uzmanınca tedavi planını veya ameliyat planının detayları için tomografi veya MR  dediğiniz görüntüleme teknikleri ile ayrıntılı inceleme imkanı bulabilirler.

Miyom tedavisi planın da yarattığı şikayetler, yerleşim yeri, boyutu etkili olmaktadır. Bazen sadece yarattığı kanama şikayeti için hormonla tedavi veya hormonlu spiral ile kanama azaltarak takip uygun iken, bazen direk ameliyatla alınması uygundur. Ameliyatın açık veya kapalı olması cerrahi ekibin tecrübesi, miyomun büyüklüğü ve yerleşim yeri önemlidir. Miyom tedavisin de son nokta rahimin alınmasında yine miyom boyutu ve hastanın yaşı etkindir.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Jinekolojik Muayene

Kadın hastalıklarında muayene yıllık olarak yapılması gereken kadın sağlığında ihmal edilmemesi uygun olan bir muayenedir. Bu muayene akla gelince, bazı bayanlarda korku kaygı hatırlatan ya da utangaç...

Çikolata Kistleri (ENDOMETRİOMA)

Çikolata Kistleri (ENDOMETRİOMA) Rahmin iç tabası olan endometrium dediğimiz tabakanın rahim dışı başka alanlarda yerleşmesi ile oluşan bu patolojik duruma Endometriozis denilir....