Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Menopoz Belirtileri ve Tedavisi Ankara

Menopoz Belirtileri ve Tedavisi Ankara Menopoz adetin yumurtalıkta yumurta üretiminin bitmesine bağlı olarak kesilmesidir. Başka bir değişle yumurtalıklardan kadınlık hormon üretimlerinin bitmesidir. Doğduğu sırada yumurtalıklar da 400 bin -500 bin kadar yumurta bulunurken ilk adetle beraber yumurtalar atılmaya başlar. Bu sayı menopoza gelindiğinde artık tükenmiştir.

MENOPOZ YAŞI KAÇTIR?

Ortalama yaş 50 olarak ifade edilse de 45 yaş -55 yaş arasında görülmektedir. En çok genetik ve ırk menopoz yaşını etkiler. Siyah ırk beyaz ırka göre daha erken menopoza girer.

MENOPOZA GİRME YAŞINI NELER ETKİLEMEKTEDİR?

 • En başta genetik faktörler etkiler. Yani erken menopoz olan annenin kızı da erken menopoza girme riski taşır.
 • Sigara kullanımı, düzensiz beslenme, spor yapmamak,
 • Alkol kullanımı, stres ve doğum yapmamış olan grupta menopoz daha erken görülebilmektedir.
 • Sağlıklı beslenmek, spor yapmak, düzenli bir yaşam ve doğum sayısının fazla olması ise menopozu geciktirebilen faktörlerdir.

MENOPOZA GİRDİĞİMİ NASIL ANLARIM?

Adet olmazsınız, kesin ve mutlak şart adetin kesilmesidir. Kullanılan adet söktürücüye rağmen yani progesteron içeren ilaçları almanıza rağmen adet göremezsiniz. Bu aşamada doktorunuzun izleyeceği yol her ihtimale karşı gebelik testi sonrası, progesteronla çekilme kanaması olup olmadığına bakmak olacaktır. Kanama olmadığında menopoz için hormon testleri yapılıp tanı konulur. Transvajinal ultrasonda rahim duvar kalınlığı da 5 mm ve altına inmiştir.

MENOPOZ NASIL ŞİKAYETLERE YOL AÇAR?

 • Adet olamama
 • Ateş basması, terleme, sıcak basması
 • Uyku bozukluğu, mutsuz hissetme, sinirlilik, kilo alma izlenebilir.
 • Kemik erimesine bağlı ağrılar, postur değişiklikleri olur.
 • Kardiovasküler hastalık risklerinde artış rastlanır.
 • Vajen ve idrar yollarına destek dokunun östrojen yokluğuna bağlı olarak azalması sonucu, vajende kuruluk, cinsel ilişkide ağrı oluşur.

CERRAHİ MENOPOZ NEDİR?

Ameliyat olması gereken bir tıbbi gerekliliğe bağlı yumurtalıkların alınması sonucu adet olmamaktır. Bazen bu durum rahmin alınması yumurtalıkların kalmasını içeren cerrahilerle de karıştırılır. Fonksiyon gören yumurtalığınız alınmadı sadece rahim alındı ise adet olmazsınız ancak menopoz değilsinizdir. Bu durumda sadece adet göremezsiniz, ama yumurtalık bırakılan cerrahilerde yine o yumurtalık fonksiyonu bitince menopoza girersiniz. Böyle hastaları rahim alınmış ama yumurtalıklar korunmuş gruba yılda bir hormon testi yaparak menopoz olup olmadığı hakkında bilgi verebiliriz. .

ERKEN MENOPOZ NEDİR?

35 yaştan önce overlerdeki yumurta üretiminin durmasıdır. Kalıcı olarak over rezervinin tükenmesidir.

ERKEN MENOPOZ NEDENLERİ NEDİR?

Otoimmun hastalıklar, kromozom hastalıkları, kanser tedavisi, radyoterapi, kemoterapi, aile öyküsü yani genetik faktörler, stres, beslenme bozuklukları rol oynar.

MENOPOZDA TEDAVİ?

En çok rastlanılan ateş basması, aniden gece ateş basmaları, terleme, uyku bozukluğu için; kafeinli içecekler, stresten uzak kalmak, yatarken sizi rahatlatacak kitaplar okumak, ılık duş almak, yoga meditasyon, ılık içecekler dışında akşam yemeğini geç vakte bırakmamak gibi yöntemler.

Gündüz yürüyüşleri, rahatlatıcı hobiler, uğraşlar bulmak, asla çevre ilişkilerini sınırlamamak önerilir.

Menopoz da neredeyse hormon tedavisi bu ciddi ateş basmaları dışında pek önerilmemektedir. Tabi ki hormon asıl olarak kemik erimesi ve kardiovasküler hastalıkları önlesede,

negatif yönleri hasta için iyice çek edilerek doktor kontrolünde uygun olan gruba hormon verilebilir.

Kemik erimesi için gereken medikal tedavi ve düzenli uygun egzersizler doktorunuz tarafından planlanacaktır.

Vajinal kuruluğa bağlı tüm şikayetler için, jel krem ve kayganlaştırıcılar ile rahatlatılır.

MENOPOZDA KONTROL OLARAK NELER YAPTIRMALIYIM? TETKİKLER NELERDİR?

Öncelikli olan rutin kadın hastalıkları ve doğum uzmanınca yapılacak transvajinal ultrasonografi ve muayenedir.

 • Pap-smear testi
 • Mamografi
 • Meme ultrasonografisi
 • Kemik dansitometri

Gastroenteroloji uzmanınca yapılacak kontrol endoskopi ve kolonoskopi yine doktorunuzun planında yaş ve risklere göre yer alacaktır.

MENOPOZ DA ACİL OLAN DURUMLAR VAR MIDIR?

Menopozda kanama Kesinlikle acildir. Çoğunlukla rahim duvarının çok incelmesi yani atrofiye bağlı olsa da altta yatacak kötü huylu bir hastalık tanısını erken koymak için bu şikayet parça almayı içeren tetkikle değerlendirilir.

 • Menopozda kötü kokulu akıntı hemen muayene edilmeyi gerektirir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Menopoz Ne Demektir?

Yumurtalıktan üretilen östrojen ve progesteron hormonun üretiminin bitmesi ile oluşan adetlerin kesilmesi durumudur. Tıbbi olarak 1 yıl adet olayınca tam menopoz denilmektedir.  Bu menopoza yakla...