Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kürtajdan Sonra Hamile Kalma

Kürtajdan Sonra Hamile Kalma Kürtaj, gebeliği sonlandırmak için yapılan cerrahi işlemdir. Operasyon sonrasında kürtaj başarı olmuşsa 4-5 hafta içerisinde ilk adet görülür. Kürtaj sonrasında ilk yumurtlama dönemi 20 gün sonrasında olmaktadır. Kürtaj sonrası halime kalma, 20 gün sonrasında gerçekleşebilir. Kürtajın hamileye kalmaya engel bir sağlık sorunu oluşturmaması için kürtaj sonrasında dikkat edilmelidir.

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Hamileliği sonlandırmak için yapılan kürtaj operasyonu, günümüzde vakum aspirasyon tekniği ile yapılmakta ve daha sonra halime kalınmasına engel teşkil etmemektedir. Bu nedenle halk arasında yaygın olarak söylenen kürtajın hamileliğe engel olduğu söylemleri doğru değildir.

Kürtaj sonrası hamile kalmak için uygun zaman operasyon sonrasındaki ilk yumurtlama dönemidir. Bu dönem operasyondan 20 gün sonrasında gerçekleşir. Cinsel ilişki yaşamak için operasyon üzerinden 2 hafta geçmesini beklemek gerekir.

Kürtaj sonrasında rahim ağzı açık olduğu için ilişkiye girmek rahim enfeksiyonuna neden olabilir. Rahim içi zarın iyileşmesini beklemek gerektiği gibi kürtaj sonrası meydana gelebilecek kanamaların da sonra ermesi gerekir. Bu nedenle cinsel ilişkiye kürtajdan 2 hafta sonra girilebilir.

Kürtaj Sonrasında Hamilelik İçin Ne Kadar Beklenmeli?

Kürtajdan sonra hamile kalma bilinenin aksine riskli değildir. Aynı zamanda kürtaj olmanın hamileliğe engel olduğu yönünde öne sürülen görüşler doğru değildir. Kürtaj olan bir kadın, kürtaj operasyonundan 20 gün sonra yumurtlama dönemine girer. Sağlıklı bir şekilde hamile kalmak için kürtaj sonrasında cinsel ilişkiye girmek için belirli bir süre beklemeniz gerekir.

Hamile kalmak için, kürtajdan iki hafta sonrasında cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Operasyon üzerinden 20 geçmesi halinde ilk yumurtlama dönemi olacaktır. Bu süre içerisinde korunmayan kadınlar hamile kalabilir. Kürtajdan sonra ilk adet dönemi ise operasyondan 4-5 hafta sonrasında olmaktadır.  

Kürtajdan Sonra Ne Zaman Adet Olunur?

Kürtaj, istenmeyen gebeliği sonlandırmak için yapıldığı gibi birtakım sağlık sorunlarının meydana gelmemesi adına da yapılan cerrahi işlemdir. Kürtaj sonrasında rahim içi zarı zarar göreceği için iyileşmesini beklemek gerekir.

Kürtaj sonrasında rahim ağzı açık olduğu için enfeksiyon olma olasılığı yüksektir. Kürtaj operasyonu yaptıran kadınlarda ortalama 1 hafta kanama görülmesi normaldir. Ara kanamaların olduğu süre içerisinde cinsel ilişkiye girmek rahim ağzı enfeksiyonuna neden olabilir.

Kürtajdan sonra adet dönemi operasyondan 4-5 hafta sonrasında gerçekleşmektedir. Adet görmek kürtaj operasyonunun başarılı olduğunu gösterir. Kürtajdan sonra hamile kalma için adet döneminin geçmesini beklemeye gerek yoktur. Hamile kalmak için kürtaj üzerinden 20 gün geçmesi gerekir.  

Kürtaj Sonrası Gebelik Riskli Mi?

Kürtaj, istenmeyen gebeliği sonlandırmak için yapılan cerrahi işlemdir. Halk arasında bilinen kürtajın hamileliğe engel olduğu yönünde yapılan söylemler doğru değildir. Günümüzde kullanılan operasyon teknikleri, kadınların gebe kalmasına engel teşkil edecek yöntemler değildir.

Kürtajdan sonra hamile kalma riskli değildir. Hamile kalmak isteyen kadınların, kürtaj operasyonundan sonraki 1 hafta dikkatli olması gerekir. Operasyon sonrasında rahim ağzı açık olduğu için enfeksiyon riski yüksektir. Bu süre içerisinde hijyene dikkat etmeli ve ilişkiye girmemelisiniz.

Kürtaj operasyonu sonrasında kadınların dikkat etmemesi, rahim içi enfeksiyonuna neden olabilir. Enfeksiyon, hamile kalmaya engel olan sağlık sorunlarından biridir. Bu nedenle hamile kalmak için enfeksiyon oluşmamasına dikkat etmeniz gerekir.

Kürtaj sonrasında hamile kalmak riskli değildir. Hamile kalmak için operasyon üzerinden 2 hafta geçmesi ardından cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Kürtaj sonrası ilk yumurtalama dönemi, 20 gün sonrasında olmaktadır. Bu süre içerisinde korunmadığınız takdirde hamile kalabilirsiniz.  

Kürtaj Olmak Gebeliğe Engel Olur Mu? 

Kürtaj, vakum ya da küret yöntemi kullanılarak yapılan bir cerrahi müdahaledir. Kürtaj operasyonu için günümüzde vakum aspirasyon yöntemi kullanılır. Bu yöntem hamile kalmaya engel olan bir yöntem değildir.

Kürtajdan sonra hamile kalma yönünde söylemlerin aksine kürtaj olan bir kadın ilk yumurtlama döneminde hamile kalabilir. Çok sayıda kürtaj olmak, rahim içi zarda yapışıklık olmasına neden olabilir. Bu nedenle çok sayıda kürtaj olmanız gebe kalmanıza engel olacak bir sağlık sorununu meydana getirebilir.  

Kürtajdan Sonra Hamile Kalmak Kolay mı?

Kürtaj sonrasında korunmadığınız takdirde yumurtlama döneminin ilk gününde hamile kalabilirsiniz.

Kürtajdan Sonra İlk Yumurtlama Ne Zaman Olur?

Kürtaj operasyonundan 20 gün sonrasında yumurtalama dönemi olur.

Kürtajın Başarılı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kürtaj başarılı olduğu takdirde 4 hafta sonrasında ilk adet görülür.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kürtaj Genital Bölgeye Zarar Verir mi?

Kürtaj Genital Bölgeye Zarar Verir Mi? sonlandırılması için yapılan kürtaj, geçmişte kazıma yöntemi ile yapılmaktaydı. Bu yöntem, kanama, yapışıklık, rahim delinmesi gibi sağlık sorunlarına neden olma...

İlaçla veya İlaçsız Düşük Sonrası Kürtaj

"Her düşükte kürtaj gerekir mi?"; Uzmanlar tarafından da yapılan açıklamaya göre kadınların yaşadığı her düşük için kürtaja gerek yoktur.  ...

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj, istenmeyen gebeliği sonlandırmak için yapılan bir cerrahi müdahale olduğu gibi rahim içi polipler, miyomlar, tanı konulmamış lezyonlar gibi sağlık sorunları için de yapılır. Kürtaj geçmişte ka...