Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kürtaj Yasal mı?

Kürtaj yasal mı? Türkiye’de kürtaj yasası, 10. gebelik haftasına kadar yasaldır. 10. gebelik haftasına kadar isteğe bağlı olarak gebelik sonlandırma işlemi yapılabilir. Bunun için evli veya bekar olmak fark etmez. Sadece yaş olarak 18 yaş üzerinde olmalısınız. Evli bir bayan iseniz eş rızası aranmalıdır. Her ülkenin kendi yasalarına göre gebelik haftası ve eş rızası arama kriterleri farklı olabilir. Kürtaj yasak olarak düşünülmesi ve yasaklanması durumunda çok daha farklı yollara başvurular her ülkede riskli görülmüştür.

Ruhsal olarak bu kararı verirken sosyal,ekonomik ya da herhangi bir başka özel durum nedeniyle alınan bu kararda güçlü olunmalı, yararlanılan tıbbi tedavi ve başvurmak zorunda kalınan aile planlaması hizmeti olarak görülmelidir.

Kürtaj öncesi için başvuran hastamıza  önce ultrason yapıp gebelik haftasını belirleriz. Sonra kürtajın 10 dakikalık bir vakumla yapılan işlem olduğunu işlem sırasında uyumak isterseniz sedasyon denilen anestezi için 4-6 saat aç ve susuz gelmelisiniz. Uyuduğunuzda işlemi hatırlamayıp uyandığınızda 10-15 dakika sonra kalkıp hafif bir sersemlik hissedersiniz ancak etkisi 30 dakikada tamamen bitip normal hayatınıza devam ettiğiniz bir yöntemdir. Lokal anestezide ise  uyumadan olan bu yöntemde kasık ve karında ağrı basınç hissi bulantı ve bazen kusma olabilir. İşlem sonrası yine rahatlar ve günlük hayatınıza yine kaldığınız yerden devam edecek şekilde klinikten ayrılırsınız. İşlem sonrası hastamızın kan grubu negatif eşi pozitif ise kan uyuşmazlığı iğnesi reçetesi verilir. 72 saat içinde bu iğne  yapılmalıdır.

Kürtaj bilgilendirmesinde  işlem öncesi olası rahim zedelenmesi ,delinmesi,yapışıklık oluşması ,parça kalması risklerini anlatan bilgi verirken tüm bunların minimum olarak izlenmesi doktorun tecrübesi, çıkan sorunları doğru yönetmesi ile, steril davranması ve sizin doktorunuzun uyarılarına uymanız ile neredeyse hiç görülmemektedir. Yani uygun şartlarda dikkatli işlem ve hastanın kurallara uymasıyla hastada kalıcı hiç bir hasar oluşamaz.

Kürtaj sonrası uyarılar söyle sıralanır.1-2 hafta cinsel temas, havuz, denizi, sahuna yasaktır. Antibiyotik 5 gün kullanılır. 1 hafta 10 gün arasında leke leke veya adet gibi kanamanız olabilir, dönem dönem ağrı eşlik edebilir.  1-2 hafta içinde kontrolünüze gelmelisiniz. Aşırı kanama, uzayan kanama veya geçmeyen ağrıda doktorunuza ulaşmalısınız. 6 hafta içinde ilk adetiniz başlayacaktır.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kürtaj Hasta Yorumları

Doktor Banu hanımın kliniğe girer girmez enerjisi beni çok etkiledi. Kendinden emin ve riskleri anlatıp bilgi verirken bile sonunda çözümleri de belirtmesi ayrıca beni rahatlattı. Bu kadar özel ve mah...

Kürtaj Genital Bölgeye Zarar Verir mi?

Kürtaj Genital Bölgeye Zarar Verir Mi? sonlandırılması için yapılan kürtaj, geçmişte kazıma yöntemi ile yapılmaktaydı. Bu yöntem, kanama, yapışıklık, rahim delinmesi gibi sağlık sorunlarına neden olma...

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Kürtaj kavramı için yaygın olan pek çok tanımlama bulunmaktadır. Kısaca kürtaj (asıl adı ile küretaj); istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması ...