Kürtaj Yasak Mı?

Kürtaj Yasak Mı?

Ülkemizde kürtaj, tamamen yasaklanan yasal olmayan bir uygulama değildir. Sadece bu işlemin yapılması için belli şartlar bulunmaktadır. Ülkemizde bu işlem için belirlenen yasal tahliye süresi 10. gebelik haftasıdır. Bu süreden sonra işlem yapılması yasaktır. Ancak olumsuz bir gebelik durumu varsa üç uzmanın onayı ile kürtaj işlemi gerçekleştirilebilir.

İşlemin yapılabilmesi için aranan yaş şartı 18 yaşını doldurmuş olmaktır. 18 yaşını doldurmuş olan kişi kendi rızası ile işlem yaptırabilmektedir. 18 yaşını doldurmuş olup evli olan kişilerde ise belirlenen şart eşinin onayının olmasıdır. Evli olan kişi eşinin onayı olmadan bu işlemi gerçekleştiremez. 18 yaşından küçükler için uygulamayı olma durumunda ailenin imzalı onayı gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığı sürece yasal tahliye süresi de dolmamışsa istisna durumlar hariç kürtaj işlemi evli ya da bekar olması fark etmeksizin gerçekleştirilebilir.

Kürtaj sadece istemeyen gebelik durumunda uygulanan bir yöntem değildir. Hastalık durumunda, rahim içinin tamamen temizlenmesi gereken durumlarda ya da gebeliğin devam etmesinin olumsuz sonuçlar doğuracağı durumda uygulanabilen yöntemdir. Bu sebeple kürtaj, her bayanın başına gelebilecek bir durumdur. Bu konuda yasak mı, sonrasında tekrar hamile kalınır mı, başka bir hastalığa sebebiyet verir mi gibi sorular bayanların kafasını kurcalamaktadır. Ankara gibi büyük şehirlerde uzman kişiler tarafından steril bir ortamda yasal süreçler gözetilerek yapılırsa bu gibi sorunlar en aza indirgenmiş olacaktır. Ankara’daki kliniğimizde öncelikle ultrason ile gebeliğin yasal tahliyesi süresi olan 10. gebelik haftasını geçip geçmediğine ve kese görülüp görülmediğine bakılır. İşlem yapılabilmesi için kese görülmesi şarttır. Daha sonra anestezi uzmanı tarafından uygulanacak olan anestezi yöntemi belirlenir.    (Genel anestezi- Lokal anestezi) Sonra işlem yapılır ve tekrardan ultrason ile yapılan işlemin sorunsuz olup olmadığı teyit edilmektedir.

Ankara Kürtaj konusunda bu anlamda daha iyi bir yerdedir ve daha güvenilir merkezlere ulaşmak mümkündür. Yasak mı, ya da şuan bulunduğunuz durum işlemin uygulanmasına uygun mu, yasal süreçte neler sizi bekliyor, bu konuda kafanıza takılan sorulara cevap bulmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz ya da Ankara’daki kliniğimize uğrayabilirsiniz.