Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Kürtaj kavramı için yaygın olan pek çok tanımlama bulunmaktadır. Kısaca kürtaj (asıl adı ile küretaj); istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması yani rahimde bulunan embriyonun tıbbi yöntemler tahliye edilmesi anlamına gelmektedir. Bu yöntemin uygulandığı kişilerin, işlem bittikten sonra dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunların ne olduğu ve bu konulara dair merak edilenler aşağıdaki alt başlıklar dahilinde verilmiştir.

Kürtaj Nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Kürtaj; gebeliğin tıbbi yöntemler ile sonlandırılması ve embriyonun rahim içerisinden tahliye edilmesi işlemidir. Genel olarak istenmeyen gebelikler için yapılan kürtaj operasyonları, zaman zaman zorunlu olan nedenler dolayısı ile de yapılabilmektedir.

Bu operasyonların ardından kişinin gerek cinsel hayat, gerek adet dönemleri gerekse normal yaşama dönme süreci konusunda dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusuna, bu operasyonun nasıl yapıldığını anlattıktan sonra değineceğiz.

Kürtaj Nasıl Yapılmaktadır?

Bilindiği üzere istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için özellikle evli olmayan çiftler tehlikeli yolları tercih edebilmektedir. Bu yollar, uzman olmayan kişiler tarafından yapılan kürtaj işlemleri, ya da gebeliği sonlandırmak adına internet üzerinden satılan kürtaj hapları vs. dir. Ancak bu yöntemlerin son derece tehlikeli olduğunu ve her 10 kişiden 7’sinin ölümü ile sonuçlandığını hatırlatmak gerekir. Bu yüzden kürtaj işlemi kesinlikle alanında uzman olan bir hekim tarafından steril malzemeler ve gerekli tıbbi aletler ile yapılmalıdır.

Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler nedir soruna geçmeden evvel bu işlemin nasıl yapıldığı ile ilgili kısa bilgilendirmeler yapalım. Kürtajda kişinin öncelikle 6 saat boyunca herhangi bir şey yiyip içmemesi yani aç olması önerilmektedir. Daha sonrasında kişiye sedasyon anestezi denilen bir yöntem uygulanır ve bu yöntemde ucu delik plastik kanüller kullanılmaktadır. Kanüllerin ucuna enjektör ya da elektrikli vakum aleti takılır ve daha sonra bu aletler ile rahim içerisinde istenmeyen dokular temizlenerek kürtaj işlemi tamamlanır.

Kürtajın Zararları Nelerdir?

Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusuna geçmeden önce bu işlemin zararlarından da bahsedelim. Bilindiği üzere kürtaj işlemlerinin belirli ölçülerde çeşitli dezavantajları bulunmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere öncelikle bu işlemin kesinlikle alanında uzman kişiler tarafından uygulanması gerekmektedir. Uzman kişiler tarafından uygulansa dahi bazı dezavantajları bulunmaktadır. Bunları da aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Kürtaj işlemenin tamamlanması 1- 2 gün sürebilmektedir.
 • Kürtaj işlemi sonrasında kişide fazla kanama durumu görülebilir
 • Yine bu işlem sonrasında kişilerde ağrı, sızı, kramp gibi istenmeyen olumsuzluklar görülebilir.
 • İşlemden sonra düşük gerçekleşmeyebilir yani gebelik sonlanmayabilir.
 • Gebeliğin sonlanmadığı durumlarda kişiye ek tabletler ya da cerrahi işlemler önerilecektir.
 • Ayrıca bazı kürtaj işlemlerinden sonrada hastanede yatmak gerekebilmektedir.
 • Bazı kürtaj işlemleri oldukça riskli olabileceği için kişinin bir sonraki gebeliği tehlikeye girebilmektedir.

Kürtajdan Sonra Kişinin Dikkat Etmesi Gerekenler

Kürtaj işlemlerinden sonra kişilerin dikkat etmeleri gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler listesi aşağıdaki maddelerde verilmiştir:

 • Kürtaj işleminden sonra kişi tuvalete çıkabilir ancak bu esnada kuvvetli bir şekilde ıkınmaktan kaçınmalıdır.
 • Kürtaj işleminden sonra kişi tuvaletten sonra temizlenme işlemleri için ılık su kullanmalı ve temizliğini önden arkaya doğru yapmalıdır.
 • Genital bölge temizliğine dikkat edilmeli ve bu temizlik sonrasında asla nemli bırakılmamalıdır.
 • Kürtaj işlemi sonrasında kanama durumu söz konusu olabileceği için kişinin kanama takibi yapması gerekmektedir.
 • Bu kanamalar fazla miktarda ise kişi mutlaka bir doktora başvurmalıdır.
 • Kürtaj işleminden sonra doktorun vereceği uyarılara kesinlikle uyulması gerekmektedir.
 • Kürtaj işleminden sonra kişide kötü kokulu akıntı, ateş gibi durumlar söz konusu ise bunlar enfeksiyon işareti olabilir, bu yüzden doktora başvurulması gerekmektedir.
 • Kürtaj işleminden hemen sonra hamile kalabilme ihtimali vardır, buna dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Kürtaj işleminden sonra kişiye bir süre istirahat önerilmektedir.

Kürtaj Olan Bir Kadın Ne Zaman İyileşir?

Kürtaj işleminden sonra kişi gündelik hayatına dönebilir ancak tam olarak iyileşmesi 15- 20 gün civarında olacaktır.

Kürtaj Olan Kişi Ne Yemeli?

Kürtaj olan kişi ağır ve yağlı besinlerden uzak durmalı, daha besleyici ve enerji veren gıdaları tercih etmelidir.

Kürtajdan Sonra Yatmak Gerekir mi?

Genel olarak kürtajdan sonra kişinin hastanede yatmasına gerek yoktur ayrıca sosyal hayata da dönülebilir fakat bazı durumlarda bunun aksi de görülebilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

Kürtaj Ne Zaman Yapılır? Kürtaj rahme tutunmuş olan fetüsün alınması ve yaşamına son verilmesi manasına gelir. Sürece dair bilinmesi gereken detaylar yazımızda!...

Kürtaj Psikolojisi

Kürtaj Psikolojisi Kürtajın sadece bedensel boyutu değil psikolojik boyutunun da göz önünde bulundurulması gerekir. Bu konunun uzman görüşleri ile ele alınmış hali için devamını okuyun!...

Kürtaj Genital Bölgeye Zarar Verir mi?

Kürtaj Genital Bölgeye Zarar Verir Mi? sonlandırılması için yapılan kürtaj, geçmişte kazıma yöntemi ile yapılmaktaydı. Bu yöntem, kanama, yapışıklık, rahim delinmesi gibi sağlık sorunlarına neden olma...