Kürtaj

Kürtaj Sonrası Banyo Yapılır mı?

Kürtaj Sonrası Banyo Yapılır mı? Kürtaj işlemi ne kadar kısa süreli bir cerrahi işlem olduğu düşünülse de dikkat edilmeyen noktalarda hastamızın tedavisi uzayan sorunlar yaratabilmektedir. Küçük bir işlem gibi görülse de doktorunuzun uyarılarına uyarak geçireceğiniz dönem sayesinde sorunsuz bir dönem geçirirsiniz. Kürtaj sonrası ilk duş ne zaman alınmalı sorusu sıkça karşımıza çıkan bir sorudur. İşleminiz olduğu gün ayaktan duş alabilirsiniz. Duş sıcak olmamalı, oturarak vajina bölgesini dolduracak bir sıvı birikimine izin vermemeniz için ayakta duş tercihimiz olmalıdır. Asla vajina bölgesini tahriş edecek bir sabun sürmek, ovalamak, içerisini yıkamak yasaktır.

Kürtaj işlemi hakkında vereceğimiz bilgi ile tekrar dikkat gerektiren konulara değinirsek söyle sıralayabiliriz. Kürtaj yaklaşık 10 dakika kadar süren işlem olsa da dinlenmeniz dâhil hazırlıklarla 45 dakika 1 saat sonra taburcu olabilecek kadar iyi oluyorsunuz. Taburcudan sonra rahatlıkla günlük hayatınıza geri dönecek kadar iyi konumda olmanız beklenir. Özel bir diyet gerektirmez. Doktorunuzun yazdığı antibiyotik kullanımına başlayabilir ağrı olursa ağrı kesici alabilirsiniz. Kürtaj sonrası ilk banyo aynı gün olabilir. Ayaktan oturmadan kısa süreli bir duş yeterlidir. 1 ile 2 hafta arasında cinsel temas, havuz, deniz, sauna yasaktır. Tampon kullanımı yasak olup, pamuklu çamaşır kullanılıp ped sık şekilde değiştirilir. Kürtaj sonrası kanamanız 1 hafta 10 gün leke şeklinde veya adet gibi olabilirken hiç kanama olmaması da normaldir.

Kürtaj kesinlikle kolay geçtiğinde sorunsuz olduğunda sizi yukarı da ki durumlar bekler ve başka ek  hiçbir şikayetiniz olmayacaktır. Ancak işlem sonrası sorun yaşadığınızı düşündürecek durumlar neler olabilir diye sorarsanız. Kötü kokulu akıntı, yoğun adetten fazla kanama ve çok şiddetli ağrı bunlara eşlik edebilen ateş, bu durumlar da doktorunuzu aramalısınız. Bu bulgular izlendiğinde bile geri dönüşümsüz veya çözülmeyecek bir sorun değildir. Sadece doktor desteği ve tedaviye uyulması şarttır.

Ülkemizde 10. gebrelik haftasına kadar istekli gebelik sonlandırmak için kürtaj yasaldır. Artık çoğu merkezde kürtaj işleminde modern teknoloji kullanılarak hasta konforu sağlanmaktadır.

Ağrıyı azaltmak için sedasyon denilen anestezi altında ve vakumla kürtaj yapılmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir