Kürtaj Sonrası

Kürtaj Sonrası

  • Doktorunuzun yazacağı antibiyotik ve ağrı kesiciyi mutlaka kullanınız.
  • Kan uyuşmazlığı dediğimiz anne negatif, baba ise pozitif kan grubuna sahipse kan uyuşmazlığı iğnesi olarak bilinen iğneyi, 72 saat içinde yaptırmalısınız.
  • 1 – 2 hafta içinde kontrole gitmeyi ihmal etmeyiniz.
  • Kanama hastadan hastaya değişkenlik gösterse de 7 – 10 günü genelde geçmez, bazen birkaç gün olmayıp arkasından adet kanamasını geçmeyen ağrılı bir kanama eşlik eder.
  • Kanama çok açık renk, adetten fazla ve halsizlikle beraberse doktorunuza hemen gidiniz.
  • 1 hafta cinsel ilişki, havuz, deniz yasağına uymalısınız.

Sonrasında dikkat edilmesi gerekenler; vakumlu, steril bir ortamda yapılan Kürtaj ve ardından ultrason kontrolleri ile minimuma  seviyeye inmiştir. Bu sorunların neler olabileceğini sıralarsak enfeksiyon, aşırı kanama, parça kalması, rahim delinmesi, rahimde yapışıklıklar olabilir. Ancak uzman bir kişi tarafından uygun ortamda gerekli işlemler yapıldığı takdirde bu gibi sorunların yaşanma olasılığı azdır.

Kürtaj Sonrası Neler Olabilir?

Steril bir ortamda ve vakumla yapılan kürtaj işlemi, sonrasında yapılan ultrason kontrolleri ile kesinlik sağlanarak oluşabilecek sorunlar minimuma indirgenmiştir. Bu şartlar sağlandığında hasta normal hayatına döner ve bir sıkıntı yaşamaz.

Kürtaj Sonrası Kanama

Kanama hastadan hastaya değişmektedir. Ciddi bir kanama izlenmez. Bazen birkaç gün kanama olmayabilir bu da hastayı tedirgin etmemelidir. Genellikle 7-10 gün ile kendini sınırlayan bu kanama hastadan hastaya değişen şekilde izlenir. Adetten yoğun ve aşırı ağrılı kanamalarda doktorla iletişime geçilmelidir. Böyle kanama izlenmesi çok nadir bir durumdur.

Kürtaj Sonrası Nasıl Beslenilmelidir?

Uygulama sonra hasta istediğini yiyip içebilir. Bir beslenme yasağı yoktur.İşlem özel bir diyet gerektirmez. Her zamanki gibi bol sıvı tüketilip dengeli beslenilmelidir.İşlemden sonra bulantı hissi ilk saatlerde olabilir, bulantı varsa ilk 4 saat sadece sıvı ve az besin alınması yeterli olur. İşlem sonrasında beslenme ile ilgili yada bu sürecin devamında nelerin kendisini beklediği ile ilgili herhangi bir sorusu olması durumunda doktorumuzla sitemiz üzerinden yada telefonumuz üzerinden anında irtibat sağlayarak destek alınabilir