Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kürtaj Psikolojisi

Kürtaj Psikolojisi Kürtajın sadece bedensel boyutu değil psikolojik boyutunun da göz önünde bulundurulması gerekir. Bu konunun uzman görüşleri ile ele alınmış hali için devamını okuyun!

Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Kürtaj psikolojisi konusunda kadınların muhakkak destek alması gerekmektedir. Kadınlar için çocuktan vazgeçme kararı almanın oldukça zor olduğu bunun fiziksel etkileri olduğu kadar psikolojik etkilerinin de bulunduğu belirtilmelidir. Kadınlar üzerinde oluşan toplum baskısının yanı sıra psikolojik manada içine düştükleri çıkmazdan kurtulmaları için de kesinlikle bir destek almaları gerekir.

Kürtaj psikolojisi ile kadınların içine kapandıkları ve genel olarak bu sorunu yakınları ile paylaşmaktan çekindikleri de görülmektedir. Kadınların psikolojik travmalarını dile getirme konusunda özellikle çocuk sahibi olma ve cinsel yaşam ile alakalı olarak daha çekingen davrandıkları görülmektedir. Durum ne kadar geç paylaşılırsa geriye dönülmesi ve iyileşmesinin de o kadar zor olacağının bildirilmesi gerekir.

Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

Kürtaj psikolojisi konusunda incelemeler yapılırken bu konuda koyulan yasal prosedürler konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekir. Kürtajın bebek 10 haftalık oluncaya kadar yaptırılmasına onay verilmektedir. Ortalama 5 haftalıkken ilk kürtaj zamanı uygulanabilir ve 10 haftalıkken de kürtaj ile bebeği aldırmanıza olanak tanınır.

Bunun ilerleyen sürecinde bebeğin oluşmaya başlamasının hız kazanmaya başlaması ile beraber hem kişinin sağlığı hem de bebeğin hakları sebebi ile kürtajın yasal olmayacağının eklenmesi gerekmektedir. Kürtajın merdiven altı kliniklerde yapılmasının en temel sorun olduğunu da belirtmek gerekir. Bu konuda kesinlikle uzmanlığını kanıtlamış klinik ortamda hizmet veren doktorların tercih edilmesi gerekir. Yasal süreyi geçen ve buna rağmen bebeği aldırmak isteyen kişilerin güven vermeyen klinikleri tercih etmesine neden olunabilmektedir. Tam da bu nedenle yasal sürenin uzatılması yönünde kadınların büyük bir kısmının görüş beyan ettiği de eklenir.

Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kürtaj süreci hakkında ne derece bilgi sahibi olursanız bu aşamada yaşayacağınız travmanın o kadar kolay atlatılacağını da eklemek gerekir.

  • Kürtaj bebek 10 haftalık oluncaya kadar yaptırılabilmektedir.
  • Bebekte bulunan kalıtsal bir hastalıktan kaynaklanan kürtajlarda ise çok daha uzun bir süre bebeğin aldırılması söz konusu olabilmektedir. Bunun yasal süreye takılmayacağı belirtilmelidir.
  • Operasyonun sonrasında size kanamanın olmaması için bir hap verilecektir. Bu hapın düzenli olarak kullanılması gerekir. Normalin dışında bir kanama olması durumunda anında doktorunuza durumu bildirmelisiniz.
  • Kadınların ilk gebelikleri ve daha sonrasında takip eden gebeliklerinde kürtaj yaptırması durumunda bir daha gebe kalmalarının oldukça zor olduğunu da eklemek gerekmektedir. Kişilerin bebek sahibi olma aşamasında tüm bu detayları dikkate alarak süreci devam ettirmesi gerekir. Doktorunuz size operasyon ile alakalı tüm bilgilendirmeleri yapacaktır.
  • Operasyonun sonrasında birkaç saat dinlenmenizin sonrasında taburcu edileceksiniz. Yanınızda bir refakatçinin bulunması baş dönemsi ya da halsizlik gibi sorunların ortaya çıkma ihtimaline karşın kesinlikle dikkate almanız gereken hususlardan olacaktır.

Konunun uzmanı olan doktorlardan bu konuda destek almak çok önemlidir. Hem yasal süre hem de maddi sebepler dolayısıyla farklı ve güvenilmez tıp merkezlerini tercih etmemelisiniz. Kürtaj uygulattığınızı farklı kişilerin öğrenmesi söz konusu değildir. Her operasyonda olduğu gibi bu durumun da sadece kişilerin özel bilgisi olduğu eklenmelidir.

Uzman İsimlerden Yardım Alın

Kürtaj psikolojisi konusunda psikiyatrlardan yardım almak sizin için büyük katkı sağlayacaktır. Bu aşamada ilaç tedavisi almanın da kişilerin toparlanarak günlük hayatlarına ayak uydurmaları konusunda büyük bir aşama kaydetmeleri mümkün kılınacaktır. Uzman isimlerden yardım almak sizin için artık her zamankinden çok daha kolay ve verimli bir hal alacaktır.

Psikolojik yardımın düzenli olarak devam etmesi önem arz eder. Sadece bir seans destek alarak bu sorunun çözüleceğini düşünmek hatalı olacaktır. Kişilerin terapi alması da önem arz eder. Size verilen ilaçların etkisi de ortalama 14 gün içerisinde kendini gösterecektir.

Kürtajdan sonra nasıl hissedilir?

Kürtajdan sonra kadınların boşluk hissi ve özellikle pişmanlık duygusu şle yakından haşır neşir oldukları görülmektedir.

Kürtaj sicile geçer mi?

Kürtajın sicile işlenmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Her aşamada olduğu gibi tıbbi durum hastaya özeldir.

Kürtajdan sonra vücutta neler olur?

Kürtaj sonrasında kanama meydana gelebilir. Bu kanamanın durdurulması için kanama durdurucu ilaçların alınması sağlanır.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kürtaj Fiyatları Ankara

Kürtaj olarak hastalarımız internet aramaları yaptığında en sık sorguladığı şeylerden biriside kürtaj fiyatları 2021 olmaktadır. Bu konuda kaygıları azaltacak olan fiyatı bütçesine uygun olarak ayarla...

Kürtaj Genital Bölgeye Zarar Verir mi?

Kürtaj Genital Bölgeye Zarar Verir Mi? sonlandırılması için yapılan kürtaj, geçmişte kazıma yöntemi ile yapılmaktaydı. Bu yöntem, kanama, yapışıklık, rahim delinmesi gibi sağlık sorunlarına neden olma...

Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

Kürtaj Ne Zaman Yapılır? Kürtaj rahme tutunmuş olan fetüsün alınması ve yaşamına son verilmesi manasına gelir. Sürece dair bilinmesi gereken detaylar yazımızda!...