Kürtaj Öncesi

Kürtaj Öncesi

Kürtaj yapılabilmesi için öncelikle gebeliğin kesin olup olmadığı ve yasal tahliye süresi içinde olduğu öğrenilmelidir. Bunun için ultrason yöntemi ile hastada kese görülüp görülmediği ve gebeliğin 10. gebelik haftasını geçip geçmediği teyit edilir. Gebelik tespitinin tarafımızca uygun kontrollerle ve gerekli testlerle yapılası daha sağlıklı bir süreç geçirmenizi sağlayacaktır. En kısa sürede normal hayatınıza sağlıklı bir şekilde dönebilmeniz için kliniğimizle irtibat halinde işlemlerden geçmeniz önerilir. Kürtaj işleminin uygulanabilmesi için kese görülmesi şarttır. Bu şart gebelik için aranan bir durumdur ancak sadece istenmeyen gebelikte ya da olumsuz bir gebelikte yapılan işlem değildir. Hastalık durumlarında da işlemde rahim içi tamamen temizlenir. 

Özellikle sedasyon işlemi için kliniğimize 4-6 saat aç ve susuz bir şekilde gelinmelidir. Lokal anestezi de ise böyle bir açlık süresi aranmaz.Yine de lokal anestezili işlemde bazen bulantı kusma izlenir bu nedenle aşırı tok gelmemek hastayı ve hekimi daha rahat ettirir.

Sedasyon Anestezisi ile Kürtaj

Sedasyon Anestezi yöntemi için hastanın aç olarak gelmesi gerekmektedir. Anestezi sedasyon ise  hasta işlem boyunca tamamen baygın haldedir. Uygulama esnasında acı, ağrı hissetmez. Kürtaj işlemi çok uzun süren bir uygulama değildir. Genel olarak 5-10 dakika içinde işlem biter. Daha sonra hasta uyanmadan ultrason ile işlemin sorunsuz yapılıp yapılmadığı kontrol edilir. Hastanın uyanması ve dinlenip ayağa kalkması ile işlem 25-30 dakika içinde tamamlanmış olur.

Lokal Anestezi ile Kürtaj

Lokal Anestezi yöntemi için hastanın aç olma şartı yoktur ancak mide bulantısı yaşama olasılığı için çok aşırı tok gelmemesi daha iyi olacaktır. Lokal anestezi verildiğinde hasta uyanık halde olur ancak rahim ağzı uyuşuk haldedir. Sızı şeklinde ağrı hissedilebilir. Daha sonra ultrason ile uygulamanın sorunsuz yapıldığı teyit edilir.

Her iki yöntemden sonra da hasta normal hayatına dönebilir. İstediğini yiyip içebilir. Gün içinde ılık su ile ayakta duş alabilir. Mikrop kapma riski olduğu için havuz, deniz, hamam, sauna gibi ortamlarda bulunması yasaktır. 1-2 hafta süresince cinsel ilişkiye girmek yasaktır. Hasta, doktorun yazdığı ilaçları mutlaka düzenli olarak kullanmalı, 1 hafta sonra doktor kontrolüne gitmeyi ihmal etmemelidir.