Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, istenmeyen gebeliğin veya olumsuz gebeliğin sonlandırılması için yapılan bir uygulamadır. Bunun dışında kürtaj, düşükten sonra rahimde kalan parçanın alınması veya gebelik dışı anormal kanamalarda rahim içinin temizlenmesi işlemidir. Her ne kadar rahim içinin hastalık durumunda veya anormal gebeliklerde başvurulan işlem olsa da genel olarak istenmeyen gebeliğin sonlandırılması olarak bilinmektir.

Kürtaj Yasal mıdır?

Türkiye’de kürtaj yasası, 10. gebelik haftasına kadar yasaldır. 10. gebelik haftasına kadar isteğe bağlı olarak gebelik sonlandırma işlemi yapılabilir. Bunun için evli veya bekar olmak fark etmez. Sadece kürtaj yaptırmak için 18 yaşının üzerinde olmalısınız. Evli kişilerin kürtaj yaptırması için eş rızası aranmalıdır. Her ülkenin kendi yasalarına göre gebelik haftası ve eş rızası arama kriterleri farklı olabilir. Kürtaj yasak olarak düşünülmesi ve yasaklanması durumunda çok daha farklı yollara başvurular her ülkede riskli görülmüştür.

Ruhsal olarak bu kararı verirken sosyal,ekonomik ya da herhangi bir başka özel durum nedeniyle alınan bu kararda güçlü olunmalı, yararlanılan tıbbi tedavi ve başvurmak zorunda kalınan aile planlaması hizmeti olarak görülmelidir.

Kürtaj öncesi başvuran hastamıza ultrason yapıp gebelik haftasını belirleriz. Sonra kürtajın 10 dakikalık bir vakumla yapılan işlem olduğunu işlem sırasında uyumak isterseniz sedasyon denilen anestezi için 4-6 saat aç ve susuz gelmelisiniz. Uyuduğunuzda işlemi hatırlamayıp uyandığınızda 10-15 dakika sonra kalkıp hafif bir sersemlik hissedersiniz ancak etkisi 30 dakikada tamamen bitip normal hayatınıza devam ettiğiniz bir yöntemdir. Lokal anestezide ise  uyumadan olan bu yöntemde kasık ve karında ağrı basınç hissi bulantı ve bazen kusma olabilir. İşlem sonrası yine rahatlar ve günlük hayatınıza yine kaldığınız yerden devam edecek şekilde klinikten ayrılırsınız. İşlem sonrası hastamızın kan grubu negatif eşi pozitif ise kan uyuşmazlığı iğnesi reçetesi verilir. 72 saat içinde bu iğne  yapılmalıdır.

Kürtaj bilgilendirmesinde  işlem öncesi olası rahim zedelenmesi, rahim delinmesi, yapışıklık oluşması, parça kalması risklerini anlatan bilgi verirken tüm bunların minimum olarak izlenmesi doktorun tecrübesi, çıkan sorunları doğru yönetmesi ile, steril davranması ve sizin doktorunuzun uyarılarına uymanız ile neredeyse hiç görülmemektedir. Yani uygun şartlarda dikkatli işlem ve hastanın kurallara uymasıyla hastada kalıcı hiç bir hasar oluşamaz.

 • Evli olunması halinde eşin imzası ile kürtaj işlemi yapılabilir.
 • 18 yaşından büyük ve evli değilse kendi imzası ile bu işlemi gerçekleştirebilir.
 • 18 yaşından küçük olunması halinde mutlaka anne ve babanın onayı gerekmektedir.
 • 15 yaşından küçük kişiler ise anne ve baba onayı olsa dahi bu tür cerrahi işlemleri yaptıramazlar. Bu yaştaki kişilerin kürtaj işlemi yaptırabilmesi için heyet raporu alması gerekmektedir.
 • Yukarıda saymış olduğumuz izinler alınsa dahi 10 haftanın üzerinde ki gebeliklerde yasal olarak kürtaj işlemi yapılamamaktadır. KÜRTAJ YASAL SÜRESİ 10. GEBELİK HAFTASIDIR.
 • Evlilik dışı kürtaj yukarıdaki şartlara uygun olarak yasaldır.
 • Yasal kurallara uyularak  KÜRTAJ YAPIYORUZ.
 • Kürtaj yasak değildir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

İşlem öncesi ultrason ile gebelik haftasına bakılır. Sonrasında işlemle ilgili bilgiler verilir, anestezi şekli belirlenir. Anestezi uygulaması iki şekilde yapılmaktadır. Ağrısız olan uyutularak yapılan anestezi ve bölgesel olan uyumadan yapılan anestezi yöntemleridir. Uyutularak yapılacak ise  4-6 saat aç ve susuz gelinmelidir.. İşlem sırasında acı, ağrı hissedilmez. Uygun steril tek kullanımlık kanül kullanılarak vakumlu kürataj yapılır. İşlem sonrası mutlaka ultrason kontrolü yapılarak sorun olmadığından emin olunarak hasta uyandırılır. Kürtaj masası bizim kadın hastalıkları muayene masamızdır. Uyandıktan sonra 5-10 dakika içinde masadan kalkacak duruma gelirsiniz.

Kürtaj Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kürtaj öncesi yapılması gerekenler  öncelikle gebeliğin kesin olup olmadığı ve yasal tahliye süresi içinde olduğu öğrenilmelidir. Bunun için ultrason yöntemi ile gebelik tespitinin tarafımızca uygun kontrollerle ve gerekli testlerle yapılası daha sağlıklı bir süreç geçirmenizi sağlayacaktır. Kürtaj işlemi için kese görülmesi şarttır.

Özellikle genel anestezi işlemi için 4-6 saat aç ve susuz bir şekilde gelinmelidir. Lokal anestezi de ise böyle bir açlık süresi aranmaz.

Kürtaj yöntemleri  ve Kürtaj ücretleri hakkında kliniğe gelmeden de öncesinde arayarak bilgi alabilirsiniz.

 

 

Kürtaj Ağrılı Bir İşlem midir?

Kürtaj konusunda kadınlar manevi ve psikolojik olarak etkilendiği gibi onları düşündüren diğer bir konu da kürtaj işleminde ağrı olup olmayacağıdır. Her yıl teknolojik açıdan daha da ileri bir seviyede uygulamalarla vakumlu ağrısız kürtaj imkanı sağlamıştır. Ağrı olmaması için uygulanan iki anestezi yönteminden en çok tercih edilen uyuyarak tam ağrısız olan kısa süreli genel anestezidir.

Lokal Anestezide hasta işlem boyunca kendindedir, uyanık haldedir. Anestezi sadece rahim ağzına uygulandığından hasta işlem sırasında adet sancısı gibi ağrı hissedebilir ayrıca bulantı, kusma hissedebilir. Bu ağrıların şiddeti hastadan hastaya ve gebelik haftasına göre de değişir. İşlemden sonra hasta dinlenerek normal hayatına döner.

Genel anestezi (sedasyon) dediğimiz yöntemde anestezi uzmanı tarafından hastanın damar yolu açılıp verilir. İşlem boyunca hasta uyutulur. İşlem esnasında ağrı hissetmez. Hasta uyanmadan önce ultrason ile yapılan uygulamanın başarılı olup olmadığı teyit edilir. 5-10 dakika süren işlem, hastanın uyanması ve dinlenmesi ile 20 dakikada tamamlanmış olur. Genel anestezi ile kürtaj olan hastalar normal hayatlarına geri döner ve klinikten çok rahat ayrılırlar.

Kürtaj Nerede Yapılır?

Kürtaj Ankara‘da muayenehane ve hastanelerde yapılabilmektedir. Tıbbi nedenli yapılabildiği gibi, yasal tahliye olarak da 10. Gebelik haftasına kadar yapılmaktadır. Kürtaj, gebeliğin sonlandırılması için yapıldığı gibi rahim hastalıkları için de kullanılabilen bir uygulamadır. Genel olarak düşük yapıldığında ya da istenmeyen gebelikte yapılan bir yöntem gibi düşünülse de rahim içi temizlenmesi olan işlem, hastalık durumunda da uygulanır. İşlemin uzman kişi tarafından kontrollü bir şekilde steril ortamda yapıldığı sürece sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir. Ankara’da kürtaj, bu anlamda ileri bir seviyededir.

Bu durum her bayanın başına gelebilecek bir durumdur. Rahim hastalıkları yaşanabilir ya da gebelikte olumsuz bir durum olabilir, yasal tahliye süreci içinde istenmeyen bir gebelik gerçekleştiğinde aldırmak istenebilir. Bu anlamda olmak isteyen birinin öncelikle işlemi yaptıracağı yeri iyice araştırması gerekmektedir. Ankara’da kürtaj yaptırmak isteyen biri için kliniğimiz gerekli koşulları sağlamaktadır. Önceden yapılan rahim içi kazınarak yapılan işlem uygulanmamaktadır.Artık vakumla kürtaj denilen yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemde kürtaj sonrası sorunlar azalmıştır.

kurtaj-ankara

vakumlu-kurtaj

Vakumla kürtaj tekniği dediğimiz yöntem kullanılarak ve steril şartlar sağlanarak uygulama sonrası sorunlar minimuma indirilmiştir. Bu uygulama için, Ankara’daki kliniğimizde ilk olarak ultrason ile bakılarak tanı konulur. İşlem yapılabilmesi için kese görülmesi şarttır. Dış gebelik olup olmadığı kese görülüp görülmediği ultrason yöntemi ile kesinleştirilir. Sonrasında kullanılacak anestezi yöntemi belirlenir. Anestezi iki şekilde uygulanabilir. Lokal anestezide hastanın aç gelmesine gerek yoktur. Sedasyon yönteminde hasta anestezi uzmanınca uyutulur bu yöntemde 4 saat açlık aranmaktadır. Hangi yöntemin şeçilmesine hasta ve doktor beraber karar verir . Uygulanacak anestezi kararında, hastanın daha önce doğum yapmış olması, ağrı hiç hissetmek istememesi ,gebelik haftası gibi unsurlar rol oynar. Sedasyon özellikle doğum yapmamış hastada ilk tercihken aslında tüm hastalar için psikolojik olarak rahat işlem geçirmelerini ve ağrı hissetmemelerini sağlar.

Hangi anestezi yöntemi seçilirse seçilsin vakumlu kürtaj işlemi 5-10 dk sürerken hastanın masadan kalkması 20 dk kadar sürer. Hastamız bir süre dinlendikten sonra normal hayatına dönebilir. Uzun süreli bir ıstırahat gerektirmez. Kürtaj sonrası doktorunuzun düzenlediği reçetedeki antibiyotik düzenli kullanılmalıdır. İşlem sonrası uyarılara dikkat edilmeli ve kontrol ihmal edilmemelidir. Acil durumlar; aşırı açık renkli parçalı kanama, ateş ve kötü kokulu akıntıdır. Doktorunuzla acil durumlarda iletişime geçmeyi ihmal etmeyiniz .

Kürtaj İşlemi Ne Kadar Sürmektedir?

Kürtaj süresi 5-10 dakika kadar kısa süren bir uygulamadır. İşlemden sonra 10-20 dakika dinlenip günlük hayatına geri dönebilir.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler; 1-2 hafta cinsel temas, havuz, denizi, sahuna yasaktır ve antibiyotik 5 gün kullanılır. 1 hafta 10 gün arasında leke leke veya adet gibi kanamanız olabilir, dönem dönem ağrı eşlik edebilir.  1-2 hafta içinde kontrolünüze gelmelisiniz. Aşırı kanama, uzayan kanama veya geçmeyen ağrıda doktorunuza ulaşmalısınız. 6 hafta içinde ilk adetiniz başlayacaktır.

 • Yapılan Kürtaj işlemi sonrası hasta normal hayatına döner.
 • Her şeyi yeyip içebilir. Antibiyotik kullanılmalıdır.
 • 7-10 gün gibi bir süre kanaması olabilir. Kanamanın leke şeklinde veya adet şeklinde olması hastadan hastaya değişir. Bu süreçte tampon kullanmamalıdır. Ancak 10 günü geçtiği halde çok fazla kanaması ve ağrısı olan kişiler mutlaka doktoruna başvurmalıdır.
 • 1-2 hafta boyunca deniz, havuz sauna gibi alanlar yasaktır. 15 gün boyunca cinsel ilişkiye girmesi de uygun görülmez, ayakta duş alınabilir.
 • Hasta 1-2 hafta sonra doktor kontrolüne gitmeyi ihmal edilmemelidir.
 • Kan uyuşmazlığı dediğimiz anne negatif, baba ise pozitif kan grubuna sahipse kan uyuşmazlığı iğnesi olarak bilinen iğneyi, 72 saat içinde yaptırmalısınız.
 • Kanama çok açık renk, adetten fazla ve halsizlikle beraberse doktorunuza hemen gidiniz.

Kürtaj Fiyatları 2022

Kliniğimiz de yapılan işlemlerle ilgili bizden rahatlıkla gebelik haftanıza göre yapılacak işlemde ki anestezi şekline göre kürtaj fiyatları için iletişim numaralarımızı arayabilirsiniz. Kürtaj fiyatları 2022'de yapılan işleme göre değişiklik göstermektedir. Bazı uygulamalarda 7 haftalık gebelik fiyatlarından sonra değişebilmektedir.

Kürtaj sonrası normal hayatına hemen dönüş yapabilir. Kürtaj ultrason eşliğinde kontrollü steril sorunsuz vakum yöntemi ile yapılır.

Kürtajın 7 Riski Nedir?

Rahimde Delinme Meydana Gelebilir!

Kürtaj işlemlerinde rahimde delinme sorununun meydana gelmesi günümüz teknolojik şartlarında oldukça zordur. Bu tür bir riski azaltmak için ise mutlaka kürtaj alanında oldukça deneyimli uzmanların ve son teknolojik ekipmanlara sahip tedavi merkezlerinin seçilmesi kritik bir öneme sahiptir.

Enfeksiyon Riski ile Karşı Karşıya Kalınabilir!

Eğer ki yeterli donanıma sahip tedavi merkezlerinde muayene olunmaz ve uzman kadın doğum uzmanı seçimi yapılmaz ise enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalınması kaçınılmaz olacaktır. Ankara Kürtaj uzmanı olarak sizleri son teknolojik ekipmanlar ile donatmış olduğumuz tedavi merkezimizde enfeksiyon risklerinden ciddi bir şekilde koruyoruz.

Rahimde Parça Kalabilir!

Kürtajın riskleri arasındaki bir başka önemli sorun ise rahimde parça kalabilmesidir. Rahim de parça kalma riski ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız mutlaka tecrübeli Ankara Kürtaj uzman tercihi yapmalısınız. Deneyimli kadın doğum uzmanları kürtaj alanındaki en güncel tedavi metodunu uygulayarak bu tür bir risk ile karşı karşıya kalmanızın önüne geçeceklerdir.

kurtaj-fiyatlari-ankara

kurtaj-ankara

Rahimde Kan Birikmesi Gerçekleşebilir!

Eski kürtaj yöntemlerinin kullanılması sonucunda oluşabilecek riskler arasında rahimde kan birikmesi sorunu gelmektedir. Genellikle kürtaj konusunda deneyimli kadın doğum uzmanınca yapılan cerrahi müdahale sonrasında bu sorunlara karşılaşılma şansı çok azalmıştır.

Gebelik Devam Edebilir!

Kürtajın riskleri arasında bir başka önem arz eden sorun yapılan cerrahi müdahaleler sonrasında gebeliğin devam etmesi ve hastanın tekrar kürtaj işlemlerine maruz kalabilmesi gelmektedir. Bu tür bir sorun genellikle gebeliğin beşinci haftasından önce gerçekleşen kürtaj işlemlerinde görülmektedir.

Kürtaj Gerçekleşmeyebilir!

Kürtajın gerçekleşmeme durumu genellikle hastanın daha önceden yaşadığı hastalıklar veya rahimdeki şekil bozukluklarından kaynaklanabilmektedir.

Kısırlık İhtimali Ortaya Çıkabilir

Kürtaj işlemi sonrasında rahim iç duvarında bir yapışıklık meydana gelebilir. Bu yapışıklık sonrasında adetler düzenli gerçekleşmeyebilir ve rahimde kan birikmesi yaşanabilir. Bu tür durumlar kısırlık riski ile karşı karşıya kalınmasına neden olabilir. Kürtajın riskleri arasında yer vermiş olduğumuz bu sorun genellikle tecrübesiz kadın doğum uzmanlarının yapmış olduğu cerrahi müdahaleler sonrasında gerçekleşebilir.

Kürtajın riskleri azaltılmak isteniyorsa mutlaka deneyimli Kadın Doğum Uzmanları tercih edilmelidir. Ankara Kürtaj uzmanı Banu Akçal’ın yılların vermiş olduğu deneyim ve tecrübelerinden yararlanıp kürtaj risklerinizi ciddi oranlarda düşürmek istiyorsanız sizlere Ankara Kürtaj merkezimize bekleriz.

Kürtaj Gebelik Dışı Ne Zaman Yapılır?

 • Rahim duvarında anormal kanamaya yol açan patolojilerde, polip, myom, rahim duvarının anormal kalınlaşmalarında yapılır.
 • Menapozal dönemde kalınlaşma varsa rahim duvarında tanı amaçlı, kalınlaşma yok ama kanama varsa yine tanı amaçlı tercih edilir.
 • Belirli yaş grubunda özellikle 40 yaş üzeri anormal kanamalarda yine tanı ve tedavi amaçlı yapılır.
 • Bu durumlarda kürtaj sonrası materyal mutlaka patolojiye gönderilmelidir.

Kürtaj ne zaman yapılır?

Kürtaj, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması işlemidir. Kürtaj işlemi için en ideal zaman, gebeliğin 5. veya 6.haftasında olduğu aralıktır. Kişiler bazen gebeliklerinin kaçıncı haftasında olduklarına dair hatalı hesaplamalar yapabilir veya kürtaj kararı verme konusunda gecikebilirler. Ülkemizde gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj yapılması yasaldır.

Kürtaj için yaş sınırı var mıdır?

18 yaş üzeri ve evli olan kadınlar kürtaj yaptırmak için eşlerinin imzasına gerek duymaktadırlar. 18 yaşından büyük ve evli olmayan kadınlar ise kendi rızaları ile kürtaj yaptırabilmektedirler. Ancak 18 yaşından küçük olanlar, kürtaj yaptırabilmek için anne ve babalarının imzasına ihtiyaç duymaktadırlar.

18 yaşından küçük kişiler kürtaj yaptırabilir mi?

Evet, 18 yaşından küçük kişiler kürtaj yaptırabilir. Ancak bu kişilerin kürtaj yaptırabilmesi için anne ve babalarından alınmış imzalı onay kağıdının olması gerekmektedir.

18 yaşından büyük kişiler kürtaj için izin almalı mıdır?

18 yaşından büyük olup evli olan kadınlar, kürtaj yaptırmak istediklerinde eşlerinin onayına ihtiyaç duymaktadırlar. Ancak 18 yaşından büyük olup bekar olan kişilerin kürtaj yaptırmaları için kendi rızaları yeterlidir.

Kürtajdan sonra hamile kalabilir miyim?

Kürtaj işlemi ardından gerçekleşen ilk yumurtlama genellikle 2-3 hafta sonrasında olmaktadır. Söz konusu bu zaman dilimi içerisinde cinsel ilişkiye girildiği takdirde hamile kalma ihtimali vardır. Fakat unutulmamalıdır ki kürtaj, cerrahi bir işlemdir. Kişi kürtaj sonrasında gebe kalmak istiyorsa kürtaj sonrasında minimum bir tane adet döngüsü geçirmeyi beklemelidir. Bu sayede rahim toparlanır ve iyileşir.

Kürtaj olduğum anlaşılır mı?

Hayır, kişinin kürtaj işlemi geçirdiği anlaşılmamaktadır çünkü kürtaj esnasında kesi veya dikiş söz konusu değildir. Herhangi bir pansuman işlemi gerektiren ameliyat izi de bulunmamaktadır.

Kaç haftalık hamileyken kürtaj yaptırabilirim?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yaptırılan kürtajın, gebeliğin 5. veya 6. haftasında yaptırılması önerilmektedir. Ülkemizde gebelik 10 haftaya ulaşana dek kürtaj yaptırılması yasaldır.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Kürtaj kavramı için yaygın olan pek çok tanımlama bulunmaktadır. Kısaca kürtaj (asıl adı ile küretaj); istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması ...

Kürtaj Fiyatları Ankara

Kürtaj olarak hastalarımız internet aramaları yaptığında en sık sorguladığı şeylerden biriside kürtaj fiyatları 2021 olmaktadır. Bu konuda kaygıları azaltacak olan fiyatı bütçesine uygun olarak ayarla...

Kürtaj Fiyatları 2022

Ankara Kürtaj Fiyatları Ankara genelinde kliniğimizde yapılan son derece güvenli hizmet anlayışımızla sizleri Ankara kürtaj fiyatları 2022 hakkında bilgilendirmek istiyorum. K...