Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

Kürtaj Ne Zaman Yapılır? Kürtaj rahme tutunmuş olan fetüsün alınması ve yaşamına son verilmesi manasına gelir. Sürece dair bilinmesi gereken detaylar yazımızda!

Kürtaj Kaç Haftalığa Kadar Yapılmaktadır?

Kürtaj ne zaman yapılır; kürtaj 10. Haftaya kadar yapılabilmektedir. Bu konuda sınırlandırmaların kişilerin kendi tercihine göre yaptırdıkları kürtaj için geçerli olduğu da eklenmelidir. Sağlık sorunları sebebi ile yapılan kürtaj için herhangi bir zaman kısıtlaması söz konusu değildir. Kürtaj sebebi ile herhangi bir sağlık sorununun yaşanmaması için bu alanda uzman olan doktorlardan destek alınması gerekmektedir. Özellikle zaman sınırının aşılması durumunda kürtajın yapılması için güvenli olmayan alanların tercih edildiği görülmektedir.

Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kürtaj ne zaman yapılır; kürtaj konusunda tam olarak bilgi sahibi olan, alanında uzman kliniklerin tercih edilmesi gerekmektedir. Kürtaj yaptırdığınıza dair bilgilerin kesinlikle farklı kişiler ile paylaşılması söz konusu olmayacaktır. Bu bilgiler diğer tüm tıbbi operasyonlarda olduğu gibi kişiye özeldir.

  • Kürtaj sürecinde ağrı ya da acı hissetmeniz söz konusu olmayacaktır. Bu durum için sizin boy ve kilonuz da dikkate alınarak genel anestezi uygulanacaktır.
  • Genel olarak artık vakum ile kürtaj yönteminin uygulandığı görülmektedir. Bu yöntem ile iyileşme sürecinin çok daha hızlı bir biçimde tamamlandığı fark edilir. Vakum ile kürtajın özellikle rahim duvarına da olabildiğince az zarar vermesi sebebi ile uzun vadede anne baba olmak isteyen kişiler için daha uygun bir metot olarak belirlenmiştir.

Kürtaj ne zaman yapılır; kürtaj operasyonunun sonrasında tansiyon sorunu yaşamamak adına kesinlikle yanınızda bir refakatçinin bulunması gerekmektedir. Bir baş dönmesi durumunda size yardımcı olacak isimlerin yanınızda olması tercih sebebidir.

Kürtaj sonrasında doktorunuzun size vermiş olduğu uyarılar listesine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca kürtaj operasyonuna gelmeden önce aç olmanız gerekmektedir. Ayrıca gerekli olan kan tahlilleri de yapılacaktır. Bu tahlillerde operasyona engel bir durum olmadığı tespit edilirse ortalama 1 saat içerisinde işlem tamamlanmış olacaktır. İşlem genel anestezi altında yapıldığı için herhangi bir acı duymanız da söz konusu olmayacaktır.

Çocuğun Sağlığında Sorun Olması Sebebi ile Kürtaj Yapılır Mı?

Bebekte kalıtsal hastalıklar ile alakalı olarak yapılan incelemelerde çocuğun bir sağlık sorunu olduğu fark edilirse bunun çocuğun aldırılması için bir gerekçe olarak görüldüğü fark edilmektedir. Bu durumda çocuğun kalıtsal hastalığı taşıması durumunda 10 haftalık yasal sınırın devreden çıkacağının da ayrıca bildirilmesi gerekir.

Bebeğin genel sağlığında sorun olmasının yanı sıra kalp atışının durması gibi durumlarda da aynı şekilde kürtaj uygulanacaktır. Bu tür durumların daha büyük sorun teşkil eden boyutu bebeğin doğuma yakın anne karnında vefat etmesi ile söz konusu olabilmektedir. Bu tür durumlarda bebeğin kürtaj ile alınması söz konusu olmadığı için anneye suni sancı verilerek doğum tamamlanır ve bebek alınır. Bu tür bir durumun annenin psikolojisi üzerinde ne derece olumsuz bir etkisi olduğunu görmek çok daha mümkün olacaktır. Annenin fiziksel sağlığının yanı sıra psikolojik sağlığının korunması için belirli bir süre psikoterapi alması önerilir.

Kürtaj Sonrası Sürece Dikkat!

Kürtaj ne zaman yapılır; sadece kürtaj ile bebeğin alınması değil aynı zamanda bu süreç içerisinde sizin sağlığınızın korunmasının da büyük bir önem arz ettiğini unutmamak gerekmektedir. Kürtaj sonrası sürecin doktor kontrolünde olması gerekir. Kanamayı engellemek için size verilen ilaçları düzenli olarak kullanmaya büyük önem vermeniz gerekir. Aksi takdirde kanamanın fazla olması sebebi ile büyük sağlık sorunları meydana gelebilmektedir.

Art arda ilk iki gebelikte kürtaj yaptırılması durumunda kişilerin sonrasındaki aşamada sorun yaşayabileceklerini de belirtmek gerekir. Bu durumda rahmin zarar görmesi sebebi ile yeniden çocuk sahibi olmanın daha zor bir hal alacağının da altı çizilmelidir. Bu nedenle doğum kontrol yöntemleri konusunda daha fazla bilgi sahibi olunması rahmin zarar görmemesi için atılması gereken en önemli adımlardandır.

5 haftalık bebek kürtaj olur mu?

Bebeğin 5 haftalık olması durumunda kürtajın tam olarak fetüsün alınmasını sağlayamayacağı düşünülmektedir. Bunun için hassas bir operasyon yapılmalıdır.

Gebelikte kürtaj kaç haftaya kadar yapılır?

Kürtaj 10. Haftaya kadar yapılabilmektedir. Bir diğer deyiş ile 2.5 aylığa kadar yapılmasına onay verilir.

Kürtaj ne zaman yapılmaz?

10 haftanın doldurulmasının sonrasında bebeğin aldırılmasına olanak verilmeyecektir.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, istenmeyen gebeliğin veya olumsuz gebeliğin sonlandırılması için yapılan bir uygulamadır. Bunun dışında kürtaj, düşükten sonra rahimde kalan parçanın alınması veya gebelik dışı anormal kanamal...

Kürtaj Sonrası Banyo Yapılır mı?

Kürtaj Sonrası Banyo Yapılır mı? Kürtaj işlemi ne kadar kısa süreli bir cerrahi işlem olduğu düşünülse de dikkat edilmeyen noktalarda hastamızın tedavisi uzayan sorunlar yaratabilmektedir....

Vakumlu Kürtaj

Vakumlu Kürtaj, rahim içinden istenmeyen veya olumsuz gebeliğin tahliye edilmesi anlamında kullanılan bir terimdir. Bu işlem bazen düşükten sonra kalan parçanın temizlenmesi  yada anormal ka...