Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj Nasıl Yapılır?

İşlem öncesi ultrasonla gebelik haftasına bakılır. Yasal tahliye olan gebelik süresi 10. gebelik haftasına kadardır. Bunun dışında  hiç bir durumda yasal tahliye süresi ihlal edilmemelidir. Sonrasında işlemle ilgili bilgiler verilir, anestezi şekli belirlenir. Anestezi uygulaması iki şekilde yapılmaktadır, bunlar: Sedasyon ve lokal anestezi yöntemleridir. Sedasyon verilecekse hasta işleme karnı aç olarak gelmelidir. İşlem sırasında hasta baygın halde olur ve acı, ağrı hissetmez. Lokal anestezide ise hasta uyanıktır fakat rahim ağzı uyuşuk haldedir. Sızı şeklinde ağrı hissedebilir. Her iki yöntemde de hasta işlemden sonra normal hayatına dönebilir. Uygun steril tek kullanımlık kanül kullanılarak VAKUMLA KÜRETAJ yapılır.

Vakumla Kürtaj yöntemi, günümüzde en çok kullanılan ve tercih edilen bir yöntemdir. Önceden rahim içi kazınarak yapılan yöntem çok ağrılı ve daha riskli bir yöntemdi fakat vakum yöntemi daha az ağrılı ve daha az riskli bir yöntemdir. Bu yüzden biz de kliniğimizde vakum yöntemini kullanmaktayız. Daha sonra hasta uyanmadan ultrason ile işlemin sorunsuz halledilip halledilmediğine bakılarak işlem sona erdirilir.

Normal Hayata Nasıl Dönüş

Yapılan Kürtaj işlemi sonrası hasta normal hayatına döner. Her şeyi yiyip içebilir.Doktor antibiyotik ve ağrı kesici yazar. Hasta bu ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır.  7-10 gün gibi bir süre kanaması olabilir. Bu durumda endişe duymaya gerek yoktur. Hafif sızı ve ağrı olabilir. Ancak 10 günü geçtiği halde çok fazla kanaması ve ağrısı olan kişiler mutlaka doktoruna başvurmalıdır. Mikrop ya da enfeksiyon kapmaması açısından hastalara 1 hafta boyunca deniz, havuz sauna gibi alanlar yasaktır. 15 gün boyunca cinsel ilişkiye girmesi de uygun görülmez. Ancak işlem yapılan gün de dahil olmak üzere ayakta ılık bir duş alınabilir, bu durumda bir sıkıntı yaşanmaz. Hasta 1-2 hafta sonra doktor kontrolüne gitmeyi ihmal etmemelidir. Tekrar gebe kalmak isteyen hasta, doktor kontrolünde doktorun öngördüğü zamandan sonra, bu süre yaklaşık 3 aydan sonra uygun görülür, tekrar hamile kalabilir.