Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj Nasıl Yapılır? istenmeyen gebeliği sonlandırmak için yapılan bir cerrahi müdahale olduğu gibi rahim içi polipler, miyomlar, tanı konulmamış lezyonlar gibi sağlık sorunları için de yapılır. Kürtaj geçmişte kazıma yöntemi ile yapılırken günümüzde vakumlu yöntem kullanılmaktadır.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, kelime anlamı olarak rahim tahliyesidir. Kürtaj operasyonu istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için doktor kontrolünde cerrahi işlemle yapılır. Çeşitli sağlık sorunları için yapıldığı gibi gebeliği sonlandırmak için yapılan kürtaj 5-7 hafta içerisinde yapılmalıdır.

Kürtaj için kullanılan yöntemler zamanla değişiklik göstermiş ve gelişmiş yöntemler sayesinde yan etkileri en aza indirilmiştir. Geçmişte kullanılan kazıma yöntemi, rahim içi hastalıklarına neden olduğu için gebelik oluşmasına da engel olmaktaydı.

Günümüzde kullanılan vakumlu kürtaj yöntemi, hamile kalınmasına engel olmadığı için rahim içine az hasar veren bir yöntemdir. Vakumlu kürtaj yöntemi ile yapılan operasyonlar sonrasında 1-2 hafta kadar ara kanama ve lekelenme meydana gelmesi mümkündür.

Kürtaj Aşamaları

Kürtaj nasıl yapılırKürtaj operasyonu günümüzde vakum aspirasyon tekniği ile yapılmaktadır. Gebeliği sonlandırmak için yapılan operasyon, lokal anestezi altında yapıldığı için fazla acı hissedilmez.

  • Kürtaj jinekolojik masa üzerinde steril örtü ile yapılır.
  • Operasyon öncesinde vajina, steril solüsyonla temizlenmektedir. Daha sonra vajinaya steril spekulum aleti yerleştirilir.
  • Rahim ağzı, tenekulum ile sabitlendikten sonra hegar bujileri olarak adlandırılan farklı metal veya plastik çubuklarla açılır.
  • Rahim ağzının açılması ardından uçları delik olan özel plastik kanüller rahim içine ilerletilir.
  • Rahim içi kanül kullanılarak temizlenir. Enjektör kullanılarak negatif basınç uygulanır. Son olarak spekulum çıkarılır ve kürtaj operasyonu sona erer.
  • Kürtaj sonrasında kadınların 1-2 saat kadar kontrol altında olması gerekir. Anestezi etkisinin geçmesi ve kanama olmaması halinde hasta taburcu edilir.

Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

Kürtaj genel olarak gebeliğin sonlandırılması için yapılan bir cerrahi işlem olarak bilinse de rahim içi hastalıklarının bir kısmı için de yapılmaktadır. Hamileliği sonlandırmak için yapılacak olan kürtaj, 5-7 hafta içerisinde yapılmalıdır. En sağlık kürtaj süresi 6 haftalık hamilelik içindir.

5 hafta öncesinde yapılan kürtaj operasyonlarında hamileliğin sonlanmaması gidi durumlar meydana gelebilir. Bu nedenle 5 hafta geçmesi beklenmektedir. Kürtaj nasıl yapılır: Kürtaj, günümüzde vakumlu kürtaj yöntemi kullanılarak yapılmaktadır.

Kürtaj operasyonu, lokal anestezi ile yapılmaktadır. Kadınların rahim için yerleştirilen metal veya plastik aletlerle rahim içi temizlenir. Eskiden kullanılan kazıma tekniği farklı sağlık sorunlarına neden olsa da günümüzde kullanılan vakumlu yöntem, kürtajın yan etkilerini en aza indirmiştir.

Kürtaj Süresi Ne Kadar?

Kürtaj nasıl yapılır: Kürtaj, gebeliğin sonlandırılması için rahim içinin temizlenmesi şeklinde yapılan bir cerrahi müdahaledir. Kürtaj yapılması için kadının 18 yaş ve üzerinde olması gerekir. Kürtaj yapılması için gebeliğin 5-7 hafta olması gerekir.

5 hafta öncesinde yapılan operasyonların başarı olmama ihtimali söz konusudur. Bu nedenle 5 hafta geçmesi gerekmektedir. En sağlıklı kürtaj süresi 6 haftalık gebeliklerdir. 10 haftayı geçen gebelikler için sağlık sorunu olmadığı sürece kürtaj yapılmaz.  

Kürtaj operasyonu, 10-15 dakika süren bir işlemdir. Bu süreden sonra kadınların 1-2 saat gözlem altında tutulması gerekir. Anestezi etkisinin geçmesi ve kanama olup olmadığının kontrolünün yapılması ardından hasta taburcu edilmektedir.

Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Kürtaj nasıl yapılır: Kürtaj, vakum aspirasyon yöntemi ile rahim için temizlenmesi şeklinde yapılır. Kürtaj yaptıran kadınların operasyon sonrasında dikkat etmesi gereken önemli etkenler vardır.

Kürtaj sonrasında rahim ağzı açık olduğu için enfeksiyon riski yüksektir. Bu nedenle operasyon sonrasında hijyene dikkat edilmesi önemlidir. Kürtaj sonrasında ara kanama ve lekelenme görülmesi normaldir.

Kürtaj olan kadınların rahim içi enfeksiyon meydana gelmemesi için 2 hafta sonrasında cinsel ilişkiye girmesi gerekir. Kürtajdan sonraki ilk yumurtlama dönemi, 20 gün sonrasında olacaktır. İlk adet dönemi ise 4-5 hafta sonrasında olmalıdır. Bu sürede adet görülmemesi halinde doktor kontrolüne gidilmesi önemlidir. Adet görememe enfeksiyondan kaynaklı olabileceği için tedavi edilmesi gerekmektedir.   

 

S.S.S

Kürtaj Yaptırmak Acıtır Mı?

Kürtaj lokal anestezi ile yapılan bir cerrahi işlem olduğu için çok acı hissedilmez.

Kürtajdan Sonra Ne Olur?

Kürtaj sonrası ara kanamalar meydana gelebilir.

Kaç Haftaya Kadar Kürtaj Yapılır?

Kürtaj 5-7 haftaya kadar yapılır.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kürtaj Kısırlığa Neden Olur mu?

Kürtaj Kısırlığa Neden Olurmu? Kürtaj tıbbi nedenle veya istenilmeyen bir gebeliğin sonlandırılması için yapılan bir işlemdir. Kürtaj olacak hastanın en çok yaşadığı stres doğurganlığını etkileyecek b...

Kürtaj Yasal mı?

Kürtaj yasal mı? Türkiye’de kürtaj yasası, 10. gebelik haftasına kadar yasaldır. 10. gebelik haftasına kadar isteğe bağlı olarak gebelik sonlandırma işlemi yapılabilir. Bunun için evli veya ...

Kürtajdan Sonra Hamile Kalma

Kürtajdan Sonra Hamile Kalma Kürtaj, gebeliği sonlandırmak için yapılan cerrahi işlemdir. Operasyon sonrasında kürtaj başarı olmuşsa 4-5 hafta içerisinde ilk adet görülür....