Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kürtaj Kısırlığa Neden Olur mu?

Kürtaj Kısırlığa Neden Olurmu? Kürtaj tıbbi nedenle veya istenilmeyen bir gebeliğin sonlandırılması için yapılan bir işlemdir. Kürtaj olacak hastanın en çok yaşadığı stres doğurganlığını etkileyecek bir sorun ile karşılaşmadır. Asıl riskin ne kadar ve ne boyutta olduğudur. Vakumlu kürtaj ile steril şartlarda tek kullanımlık aletlerle, tecrübeli hekimlerce yapıldığında bu riske neredeyse hiç rastlanmamaktadır. Eski sistemde ki kürtajlarda keskin kürtaj denilen demir aletlerle kazıma işlemi uygulandığından rahim içi yapışıklıklar ortaya çıktığı izlenmiştir. Bu yapışıklıklar gebe kalmak da sorun yaratabilirken bazen bu yapışıklıklara bağlı adet tamamen kesilmektedir. Günümüzde bu kürtaj yöntemi hemen hemen tüm merkezlerde bırakılmış ve modern bir yöntem olan vakumla kürtaja geçilmiştir.

Kürtaj işleminde dikkat edilecek her nokta ile özenle yapılan bir kürtaj da doğabilecek risklerin hepsi neredeyse hiç görülmemektedir. Tabiî ki bu risklerin hasta işleme başlamadan bilgilendirme ile hepsinden haberdar olması gerekir. Bir kez daha tekrarlarsam tecrübeli, güvenli ellerde olacak işlemlerle riskleri düşünerek kendinizi stres ve kaygıya sokmayınız.

Kürtajda Olası Riskler Nelerdir?

  • Rahim delinmesi, işlem esnasında dikkatsiz davranılması yani sıra yapısal faktörlerle hastanın rahim yapısı ile de ilgili olabilir.
  • Parça kalması, bu sorunu yaşayabildiğinizde güzel ve tecrübeli bir yönetimle sıkıntısız atlatırsınız
  • Enfeksiyon, steril olmayan hijyenik kurallara dikkat edilmeyen ve yine bazen hastanın dikkat etmediği kurallar sonucu gelişebilir. Tekrar yinelersek tecrübeli hekim ve merkez seçimi önemi kadar sizin de uyarılara işlem sonrası dikkat etmenizle bu sorun da önlenebilir.
  • Kısırlık ihtimali yaratacak yapışıklıklar, yukarıda izah ettiğimiz gibi modern vakumlu kürtaj ile neredeyse hiç rastlanmamaktadır. Yinede kontrollere gelerek özellikle erken tanı konulduğunda histereskopik yöntemle bu sorun aşılabilen tedavisi çoğunlukla başarı ile sonuçlanan bir sorundur.

Kürtajdan Sonra İlk Adet Ne Zamandır?

Kürtaj işleminden sonra yaklaşık 7-10 gün süren bir kanama döneminiz olabilir.

Bu dönemin hiç kanamasız geçirilmesi de çok mümkündür. Bazen işlemden sonraki ilk adet 20. gün olabilir bazen ise 6 haftayı bulmaktadır. Ancak hastamızı taburcu ederken verdiğimiz bilgi genellikle en çok 30-45 gün arasında olarak süre belirlenmekteyiz. Bu süre zarfında kontrolünüze uymanız eğer adet olmadı iseniz iletişime tekrar doktorunuzla geçmeniz sağlıklı olacaktır. Peki, adet olmadı isem kesinlikle bir yapışıklık mı vardır? İlk aklınıza bu soru gelir özellikle ilk kürtaj ise. Bizi arayan hastalarımıza bir hafta sonraki kontrole gelebilmiş miydiniz, geldi iseniz devam eden bir gebelik olamaz. Yeni gebelik ihtimali varsa test öneriyoruz. Bu ihtimaller cevaplandırıldığı halde işlemden sonra 6 hafta içinde adet halen yoksa muayene olması gerekmektedir.

Kürtaj Sayısı Kısırlıkta Etkili Olur mu?

Kürtaj işleminde endometrium dediğimiz rahim duvarını hasar vermemek ve inceltmemek için ne kadar vakumla tecrübeli ve sorunsuz işlem geçirseniz de, işlem sayısı artması bu riski artırabilir. Bu konuda doktorunuzu uyarıp bilgilendirmeyi gizlemezseniz işlemde çok ayrı bir hassasiyet ile riskinizi iyice minimuma çekilecektir.

Ankara’da kürtaj arayışınızda iletişim için

0312 284 00 77

0505 254 0026

0542 647 1842

Bize ulaşabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kürtajdan Sonra Hamile Kalma

Kürtajdan Sonra Hamile Kalma Kürtaj, gebeliği sonlandırmak için yapılan cerrahi işlemdir. Operasyon sonrasında kürtaj başarı olmuşsa 4-5 hafta içerisinde ilk adet görülür....

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Kürtaj kavramı için yaygın olan pek çok tanımlama bulunmaktadır. Kısaca kürtaj (asıl adı ile küretaj); istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması ...

Kürtaj Sonrası Banyo Yapılır mı?

Kürtaj Sonrası Banyo Yapılır mı? Kürtaj işlemi ne kadar kısa süreli bir cerrahi işlem olduğu düşünülse de dikkat edilmeyen noktalarda hastamızın tedavisi uzayan sorunlar yaratabilmektedir....