Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kürtaj Genital Bölgeye Zarar Verir mi?

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, rahim tahliyesi anlamına gelen bir cerrahi işlemdir. Gebeliğin sonlandırılması, rahim için polipler, miyomlar, tanı konulamayan lezyonlar için uygulanır. Kürtaj yöntemleri geçmişten bu yana değişiklik göstermiş ve günümüzde zararı yok denecek kadar az olan vakumlu kürtaj yöntemi uygulanmaktadır.

Kürtaj Genital bölgeye zarar verir miVakumlu kürtaj yöntemi Genital bölgeye zarar vermez. Ancak kürtaj sonrasında ortaya çıkabilecek farklı yan etkiler vardır. Kürtaj, rahim içine yerleştirilen plastik veya metal aletlerle rahmin temizlenmesi şeklinde yapılan bir işlemdir.  

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj, rahim içinde meydana gelen sağlık sorunları için ve gebeliğin sonlandırılması için yapılan bir cerrahi müdahaledir. Gebeliğin sonlandırılması için kürtaj, 5-7 haftalık gebeliklerde yapılmaktadır.

  • Kürtaj jinekolojik masa üzerinde steril örtü ile yapılır. Öncelikle vajina, solüsyon kullanılarak temizlenir. Daha sonra vajina içerisinde spekulum aleti yerleştirilir.
  • Rahim ağzının sabitlenmesi için tenekulum adı verilen alet kullanılır.
  • Rahim ağzı, metal veya plastik farklı kalınlıkta aletlerle açılır.
  • Rahim ağzından plastik kanüller rahme ilerletilir ve ileri-geri hareketler yaparak rahim içi temizlenir.
  • Bu işlem sırasında enjektörle negatif basınç uygulanır. Son olarak kanül çekilir, rahim içi kontrol edilir ve spekulum çıkarılır.
  • Kürtaj sonrasında hasta 1-2 saat kontrol altında tutulduktan sonra taburcu edilir.

Kürtaj Zararları Nelerdir?

Geçmişte kürtaj yapılması için kazıma yöntemi kullanılmaktaydı. Bu yöntem rahim zarı delinmesi, yapışıklık gibi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Ancak günümüzde kullanılan vakumlu kürtaj yöntemi, rahimde herhangi bir sağlık sorunu meydana gelmesine neden olmamaktadır.

Kürtaj Genital bölgeye zarar verir mi: Kürtaj Genital bölgeye zarar veren bir yöntem değildir. Ancak kürtaj sonrasında kadınların dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Kürtaj sonrasında ara kanamalar ve lekelenmeler meydana gelir.

Kürtaj sonrasında rahim ağzı açık olduğu için enfeksiyon riski yüksektir. Bu nedenle kadınların hijyene dikkat etmesi gerekir. Kürtaj ardından ilk hafta içerisinde cinsel ilişkiye girmek enfeksiyon riskini artırmaktadır.

Kürtaj sonrasında dikkat edilmesi halinde etkileri 1-2 hafta içerisinde geçmektedir. Vakumlu kürtaj yönteminin sağlık sorunu oluşmasına neden olacak bir zararı söz konusu değildir. Aynı zamanda kürtaj olmak hamile kalmaya engel değildir.

Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Kürtaj Genital bölgeye zarar verir mi: Vakumlu kürtaj operasyonu Genital bölgeye zarar veren bir işlem değildir. Kürtaj yapılması ardından kadınlarda 1-2 hafta kadar kanama ve lekelenme görülmesi normaldir. Bu etkiler 2 hafta içerisinde geçmektedir.

Kürtaj sonrasında rahim ağzı açık olduğu için enfeksiyon riski yüksektir. Enfeksiyon olmaması için kadınların operasyondan sonra hijyene dikkat etmesi önemlidir. Kürtaj olan kadınların 1 hafta içerisinde cinsel ilişkiye girmemesi gerekir.

Kürtaj, ciddi yan etkileri olan bir müdahale değildir. Kürtaj esnasında veya sonrasında herhangi bir sağlık sorunu görülmez. Enfeksiyon riski olan işlemden sonra enfeksiyon olmaması için 1-2 hafta hijyene dikkat edilmesi gerekir.

Kürtaj Hamileliğe Engel Olur Mu?

Kürtaj Genital bölgeye zarar verir mi: Kürtaj yaptırmak Genital bölgeye zarar vermez. Günümüzde kullanılan vakumlu kürtaj yöntemi sağlık sorunlarını en aza indiren yöntemlerden biridir. Kürtaj yaptırdıktan sonra enfeksiyon olmaması için dikkat etmeniz halinde herhangi bir sağlık sorunu meydana gelmez.

Kürtaj yaptırmak bilinenin aksine hamile kalmaya engel bir işlem değildir. Operasyon yaptıran kadınların 1 hafta sonrasında cinsel ilişkiye girmesi tavsiye edilir. Kürtajdan sonra ilk yumurtlama dönemi 20 gün içerisinde gerçekleşir.

Yumurtla döneminde korunmadan ilişkiye giren kadınlar ilk yumurtlama döneminde halime kalabilir. Kürtajdan sonra ilk adet 4 hafta sonrasında görülür. Çok fazla kürtaj yaptırmak farklı sağlık sorunlarına neden olabileceği gibi hamile kalınmasına da engel olabilir.

Kürtaj Yaptırmak Acıtır mı?

Kürtaj lokal anestezi ile yapılan bir cerrahi işlem olduğu için çok acı hissedilmez.

Kürtajdan Sonra Ne Olur?

Kürtaj sonrası ara kanamalar meydana gelebilir.

Kaç Haftaya Kadar Kürtaj Yapılır?

Kürtaj  10. haftaya kadar yasal olarak ülkemiz de yapılmaktadır


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Düşükten Sonra Kürtaj

Düşükten Sonra Kürtaj Düşük terimi gebeliğin ilk 20 haftasında ki kayıplar için kanama ile beraber gebelik kendiliğinden kaybı ile sonuçlanan bu ifadedir. Genellikle düşüklerin çoğu 12 haftayı ge...

Kürtaj Fiyatları Ankara

Kürtaj olarak hastalarımız internet aramaları yaptığında en sık sorguladığı şeylerden biriside kürtaj fiyatları 2021 olmaktadır. Bu konuda kaygıları azaltacak olan fiyatı bütçesine uygun olarak ayarla...

Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

Kürtaj Ne Zaman Yapılır? Kürtaj rahme tutunmuş olan fetüsün alınması ve yaşamına son verilmesi manasına gelir. Sürece dair bilinmesi gereken detaylar yazımızda!...