Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kürtaj Fiyatları 2022

2022 Kürtaj Fiyatları Ne Kadar?

Kürtaj için başvuran hastaların sorguladıkları en çok faktörlerden birisi 2022 kürtaj fiyatı ne kadardır? Bu bilgi Ankara için tercih edilen kuruma göre değişiklik gösterebileceği için hangi merkez isteniyorsa birebir oradan bilgi alınarak ilerlenmesi doğru olacaktır.

Kürtaj tıbbi ve yasal kurallara uyarak hasta isteği üzerine yapılan bir uygulamadır. Her ülkenin kuralları kendine göre değişiklik göstermekle birlikte bizim ülkemizde 10. Gebelik haftasına kadar yasalarımız izin verir. Kürtaj halk arasında çocuk aldırma tabiri ile de ifade edilmesi daha çok istenmeyen gebeliklerde kullanılan ama 10 haftayı geçmeden başvurulursa yapılabilir. Hastalarımız bu gebrelik haftası hesabında yanılmamaları için hesabı son adet tarihi ilk gününe göre yapmalılardır. Kadın doğumun değişmeyen kuralı son adetin ilk günü baz alınarak hesaplanıp gebelik takibi yapılır.

Kürtaj gerekli koşul ve şartlara uyularak yapılan kadın hastalıkları ve doğum branşının en sık başvurulan aile planlaması bölümüdür. Ehil ellerde ve dikkatli yapılan bu işlem komplikasyon dediğimiz kısmında oranlar çok düşük kalıp,  çok azalmaktadır. Aile planlaması olarak kürtaj uygulaması sorgulanabilmekte bu nedenle ülkeler arası uygulama farklılıkları mevcuttur.

Kürtaj fiyatları Ankara araması yapan hastalar bu nedenle birkaç soru ile karşılaşırlar. Gebelik haftası ve hastanın yaşı,evli olup olmadığı gibi çünkü bu kurallar net şekilde bizim yasalarımızda da belirtilmiştir. 18 yaşını geçmiş olmalı ve 10. Gebelik haftasının altında ayrıca evli ise eş imzası istenmelidir.

Kürtaj işlemi anestezi altında yapılabilen yaklaşık olarak kürtaj süresi 10-15 dakikayı geçmez. Kürtaj işleminin bittiğini anlamak için mutlaka vajinal ultrason ile bakarız ve parça kalmadığını işlemin tamamen sağlıklı geçtiğini anlayarak klinikten ayrılır hastalarımız.

Kürtaj yasal olarak kaç haftaya kadar yapılabilir? Bu soru sık karşımıza çıkmaktadır. Hastalarımızın 10 haftaya kadar ve 18 yaş üzeri olmanız şartı ayrıca evli iseniz eş rızası aranmaktadır.

Kürtajdan sonra dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralanabilir. Yaklaşık olarak 1 ile 2 hafta arasında ilişki, havuz, deniz yasak olmalıdır. Tampon kullanılmamalı, kullanılan petler ise belli saatlerde değiştirilerek enfeksiyondan korunmalıdır. Doktorunuzun reçetesini yazan antibiyotik kullanmalısınız. 1 ile 2 hafta arasında kontrol muayenesine gidilmesi önerilmektedir.Hemen günlük hayatınıza dönebilirsiniz.Yemek içmek serbest olduğu gibi banyoda sorun yaratmayacaktır.

Kürtaj sonrası kanama hastadan hastaya değişkenlik göstermekle beraber hiç kanama olmaması bile izlenedilir. Tarifimiz leke leke veya adet kadar olan kanamalar yanında adetten yoğun ve ağrılı kanamada doktorunuza başvurmanızdır. Kanama ilk 2-3 gün hiç olmayıp sonrasında başlayabilirken bahsettiğim gibi yoğun kanama olursa aramalı ve kontrole gelmelisiniz.

Kürtaj fiyatları için bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

 

  


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Düşükten Sonra Kürtaj

Düşükten Sonra Kürtaj Düşük terimi gebeliğin ilk 20 haftasında ki kayıplar için kanama ile beraber gebelik kendiliğinden kaybı ile sonuçlanan bu ifadedir. Genellikle düşüklerin çoğu 12 haftayı ge...

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Kürtaj kavramı için yaygın olan pek çok tanımlama bulunmaktadır. Kısaca kürtaj (asıl adı ile küretaj); istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması ...

Vakumlu Kürtaj

Vakumlu Kürtaj Kürtaj, rahim içinden istenmeyen veya olumsuz gebeliğin tahliye edilmesi anlamında kullanılan bir terimdir. Bu işlem bazen düşükten sonra kalan parçanın temizlenmesi yada anormal k...