Kürtaj Çukurambar/Çankaya

Kürtaj Çukurambar/Çankaya

Kürtaj, istenmeyen gebeliğin sonlandırılması, olumsuz gebeliğin tahliye edilmesi anlamına gelmektedir. Toplumumuzda, sadece düşük yapıldığında ya da istenmeyen gebeliklerde yapılan bir uygulama olarak düşünülmektedir. Ancak kürtaj, rahim hastalıklarında rahim içinin temizlenmesi amacıyla da yapılmaktadır.

En önemli adımlardan biri, kürtaj işlemini nerede yaptıracağınız konusudur. Kürtaj, iyi bir uzman tarafından steril bir ortamda, yasal tahliye gözetilerek yapıldığında herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. KÜRTAJ için yasal tahliye süresi 10. gebelik hastasın kadardır. Ancak bu işlemi legal yollardan yapmayan, sırf kazanç amaçlı görerek insan hayatını tehdit eden kişiler, ne ortamın steril olmasını ne de yasal tahliye süresini gözetmektedirler. Bunun için KÜRTAJ işlemi için merkez seçimi çok önemlidir. Ankara gibi büyükşehirler bu konuda ilerleme kaydetmişlerdir. 

Ankara Çukurambar’daki kliniğimizde kürtaj için en bilimsel yöntemlerden faydalanmaktayız. Çankaya-Çukurambar’daki kliniğimizde rahim içinin kazınması şeklinde yapılan ve yoğun bir şekilde acı, ağrı hissetmeye sebep olan uygulamalara yer verilememektedir. Vakumla Kürtaj tekniği uygulanarak daha az riskli ve daha ağrısız bir işlem gerçekleştirilmektedir.

Gebelik, son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanabilmektedir. Ancak adet olunmaması gebelik için kesin bir sonuç vermeyecektir. Biz bunun için öncelikle ultrason ile durumun kesin olup olmadığını teyit etmekteyiz. Olunabilinmesi için dış gebeliğin olmaması ve kese görülmesi şarttır. Bu da ancak ultrason ile kesinlik kazanabilmektedir.

Kaliteli, Sağlıklı Hizmet için Çukurambar

Ankara Çukurambar'daki kliniğimizde hastaya öncelikle ultrason ile bakarak durumun kesin olup olmadığına karar veriyoruz. Daha sonra anestezi uzmanı tarafından hastaya sedasyon yani genel anestezi mi lokal anestezi mi uygulanacağına karar verilir. Genel anestezide hasta, işlem boyunca baygın halde olur ve acı hissetmez. Sedasyon olacak hastanın işlem öncesi aç halde olması gerekmektedir. Lokal anestezide ise hasta uyanık haldedir anca alt tarafı uyuşturulur. Hafif sızı şeklinde ağrı hissedebilir. Her iki uygulamada da hasta, işlem sonrası normal hayatına dönebilir. Lokal anestezi de işlem 5-10 dakikada tamamlanır. Sedasyonda ise hastanın uyanıp dinlenmesi ile işlem 20-30 dakikada tamamlanır. Ankara Çankaya’da bulunan kliniğimizde işlem sonrası hastayı tekrar ultrasona alarak işlemin başarılı bir şekilde yapıldığı teyit edilmektedir.

Uzman doktorumuz hastaya ağrı kesici ,antibiyotik ilaçlar yazabilmektedir. Hastalarımız bu ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır. İşlem sonrası her şey yenilip içilebilir. Hasta aynı gün ayakta ılık bir duş alabilir. Ancak enfeksiyon riski nedeniyle havuz, deniz, sauna gibi alanlardan uzak durmalıdır. Hastanın ilk gün kanaması olmayıp sonradan kanaması olabilir ya da aynı gün kanaması başlayıp devam edebilir. Bu normal bir durumdur, ancak bu kanamalar çok fazla olursa ve 10 günü geçerse mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

İyi bir uzman tarafından steril bir ortamda, başarılı bir şekilde gerçekleştirilen KÜRTAJ SONRASI herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız ve doktorunuzun kontrolünde tekrardan hamile kalabilirsiniz. İşlemden 1 hafta sonra doktor kontrolüne gitmeyi ihmal etmeyiniz. Daha fazla bilgi almak için Ankara Çukurambar’daki kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz ya da sitemizden bizlere ulaşabilirsiniz.