Kürtaj Ağrılı Mıdır?

Kürtaj Ağrılı Mıdır?

Kürtaj konusunda bayanlar manevi ve psikolojik olarak etkilendiği gibi onları düşündüren diğer bir konu da ağrılı olup olmayacağıdır. Her yıl teknolojik açıdan daha da ileri bir aşamaya ulaşmış oluyoruz. Önceleri rahim içinin kazınması şeklinde yapılan işlemi, yapılış aşamasında da sonrasında da çok fazla ağrı veren riskli bir yöntemdi. Günümüzde ise bu işlemin uygulamasında kullanılan en sağlıklı yöntem Vakumlu Kürtaj yöntemidir.

Vakumlu kürtaj yöntemi hem az riskli hem de daha az ağrılı bir yöntemdir. Ankara gibi büyük şehirlerde uzman ve deneyimli bir doktor tarafından steril bir ortamda yapıldığı sürece oluşabilecek riskler önlenmiş olacaktır. Biz de kliniğimizde Vakumlu Kürtaj yöntemini uygulamaktayız. Öncelikle işlem uygulanacak kişiye ultrason ile bakılarak tanı konulur ve kese görülüp görülmediği kontrol edilir. 

Lokal Anestezide hasta işlem boyunca kendindedir, uyanık haldedir. Sadece rahim ağzına (servikse) anestezik madde uygulandığından hasta işlem sırasında adet sancısı gibi ağrı hissedebilir ayrıca bulantı, kusma hissedebilir. Bu yüzden işleme gelmeden önce hastaların çok fazla tok olmamaları önerilir. Bu ağrıların şiddeti hastadan hastaya ve gebelik haftasına göre de değişir. İşlemden sonra hasta dinlenerek normal hayatına döner.

Genel anestezi ‘sedasyon’ dediğimiz yöntemde anestezi uzmanı tarafından hastanın damar yolu açılıp anestezik madde verilir. İşlem boyunca hasta uyutulur. İşlem esnasında ağrı hissetmez. Hasta uyanmadan önce ultrason ile yapılan uygulamanın başarılı olup olmadığı teyit edilir. 5-10 dakika süren işlem, hastanın uyanması ve dinlenmesi ile 20-25 dakikada tamamlanmış olur. Hasta normal hayatına geri döner. Doktor tarafından ağrı kesici ve antibiyotik yazılır. Hastanın bu ilaçları düzenli olarak kullanması şarttır. KÜRTAJ işlemi sonrası 7-10 gibi bir süre hastada kanama olabilir. İlk iki gün hiç kanama olmayıp sonradan da olabilir. Hafif adet sancısı gibi ağrılar hissedilebilir. Bu durumlar Kürtaj işlemi sonrası normaldir. Ancak 10 günden sonra aşırı kanama ve aşırı ağrı şikayeti olan hastaların mutlaka doktorlarına başvurması gerekmektedir.