KIZLIK ZARI YAPISI VE TİPLERİ

Kızlık zarı yapısı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bu nedenle kızlık zarının bekaret simgesi olarak görüldüğü toplumlarda, zarın değerlendirilmesi hakkında doğru bilgilendirmeler, yanlış yorumları önleyecektir. İlk olarak bilinmesi gereken şey, doğru bilgilendirmenin tecrübeli bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılacağıdır. Yanlış bilgilerinizi düzeltmek konusunda başvuracağınız kaynak, herhangi bir kişi olmamalıdır.

Kızlık zarı, aradan adet kanının akmasını sağlayacak boşluk yani delik yapısına bakılarak tiplere ayrılmıştır:

HALKA (ANÜLER)

Bu zar tipi en sık görülen kızlık zarı tipidir (%75-90). Halka şeklinde girişte yer alır. Ortasındaki delik bazen kanın rahat akmasını sağlayacak kadar esnektir ve ilişkide leke kanama ile kenarlarından açılıp soruna yol açmayan ilişki imkanı sağlar.

Bazen halka şeklinde yapısı ile ortadaki delik kısımda ilişkiye rahat izin veren genişlik bırakıp kanamanın izlenmemesi de olabilir. Bu durumda panik olmayıp uzmana başvurmak açıklama için yetecektir. Bu durum esnek kızlık zarı dediğimiz durumdur.

YARIM AY (KRESENTRİK)

Yarım ay şeklinde girişi çevreler alt kısmı geniş yerini oluşturur. Bu tipte alt kısım çok yüksek kenarlı ise kanama daha çok izlenebilir, ilişkiye engel olup cerrahi işlem gerekmesi nadir olarak görülür.

BÖLMELİ (SEPTALI)

Kızlık zarı, orta kısımda bir kalıntı zar parçası ile bölünmüş olarak izlenir. Bu genelde ilişkiye engel olmayacak kadar esnek olmakla beraber bazen de engel olur ve çıkarılması gerekebilir.

ÇOK DELİKLİ (KRİBRİFORM)

Ortasında kalbura benzeyen birden fazla delik vardır. Oldukça az görülen bu durum ilişkiye engel oluşturmakta ve cerrahi olarak çıkarılması gerekmektedir.

KÜÇÜK DELİKLİ (MİKRO PERFORE )

Adet kanaması olur ama ağrılıdır. Şikayetin şiddetine göre planlanan ufak bir cerrahi işlemle genişletilir.

DELİKSİZ (İMPERORE)

Çok nadir görülen bir zardır. Bunlarda kanın geçişini sağlayacak boşluk bile yoktur. Bu nedenle adet kanı dışarı akamayarak içeride birikir. Tanı, adet olamamayla gelen kızlarımızda muayene ile konur. Cerrahi olarak açılması şarttır.

kızlık zarı türleri

Zar yapısı anlattığımız gibi çok çeşitlidir. İlişki sonrası zarda oluşacak değişiklikler, kadın doğum uzmanınca tanınır ve kadın doğum uzmanı bu değişiklikleri anlatırken saat yönünde ifadesini kullanılır. Hasarlı bölge çentik olarak tariflenir (örneğin saat 3 hizasında çentik gibi). İlişki sonrası olan çentikler ile ilişkide bulunmadığı halde tespit edilen çentikler karıştırılmamalıdır. Yani ilişkide bulunmasa da doğal çentikler zar yapısında bulunabilir, bu durumda danışanlara da bakire bilgisi verilmelidir. İşte bu kadar hassas olunan konuda hekim tecrübesi önemlidir.