Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kızlık Zarı Zedelenmesi

Kızlık zarı zedelenmesi, vajinanın şiddetli bir darbe alması, içerisine parmağın sokulması ve cinsel ilişkiye girilmesi durumunda meydana gelir. Kızlık zarında meydana gelen zedelenme veya bozulma, kanama olmasına neden olabilir. Zedelenme olduğunu leke veya kanama olması ile anlayabilirsiniz.

Kızlık Zarı Zedelenmesi Neden Olur?

Kızlık zarı zedelenmesi farklı sebeplerle ortaya çıkabilir. Vajina içerisinde yabancı bir cisim sokulması, parmak sokulması, vajinanın sert bir darbe alması ve cinsel ilişki, kızlık zarı zedelenmesine neden olmaktadır.

Kızlık zarı, vajinanın 2-3 cm kadar içerisinde olan ve 2 mm kalınlığında olan bir zardır. Vajinanın çok gerisinde olmadığı için az da olsa vajina içerisinde bir cisim girmesi, kızlık zarının zedelenmesine neden olur.

Kızlık zarı zedelenmesi halinde kadınların bir kısmında kanama meydana gelebilir. Kahverengi lekeler de zedelenme olduğunu göstermektedir. Bu etkilerin görülmediği zedelenme durumları da söz konusudur.

Kızlık Zarı Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı zedelenmesi vajinanın darbe alması veya içerisinde bir cisim sokulması ile meydana gelebilir. Kızlık zarının bozulması için vajina içerisinde yabancı bir cisim girmesi veya cinsel ilişkiye girmek gerekir. Aynı zamanda vajinanın sert bir darbe alması da kızlık zarının bozulmasına neden olabilir.

Kızlık zarının bozulduğu, kanama veya lekelenme meydana gelmesi ile anlaşılabilir. Kadınların bir kısmında kızlık zarı bozulsa da kanama olmayabilir. Bu nedenle jinekolog tedavisi ile kızlık zarının bozulduğu net olarak anlaşılabilir.

Kızlık zarı bozulması durumunda bekaret muayenesi yapılmaktadır. Vajina dudaklarının açılması ile yapılan bu muayene tanı konmasını sağlamaktadır. Kızlık zarı muayenesi, adli raporlar için sıklıkla başvurulan muayenelerden biridir.

Kızlık Zarı Dikilebilir Mi?

Kızlık zarı zedelenmesi meydana gelmesi veya kızlık zarının bozulması durumunda kızlık zarının dikilmesi mümkündür. Kızlık zarı onarımı olarak adlandırılan bu yöntem, kadınların ilişki sonrasında sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biridir. Toplum içerisinde ilk ilişki sonrası kanama olduğu yönündeki baskın görüş, kadınların kızlık zarı diktirmesine neden olmaktadır.

Kızlık zarı onarımı farklı şekillerde yapılmaktadır. Kalıcı kızlık zarı dikimi veya geçici kızlık zarı dikimi yöntemleri ile kızlık zarı onarımı yapılmaktadır. Kızlık zarında zedelenme meydana gelen kadınların, ilişkiye girecekleri süreye göre kızlık zarı dikimi yapılabilir.

Geçici kızlık zarı dikimi, ilişkiye girilecek tarihten 1 hafta öncesinde yapılmalıdır. Kalıcı kızlık zarı dikimi ise herhangi bir zamanda yapılabilir. Kalıcı kızlık zarı dikimi, ilişkiye girilene dek kalan bir yöntemdir.  

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Var Mı?

Kızlık zarı zedelenmesi veya kızlık zarının bozulması halinde kadınların bir kısmı kızlık zarının onarılması için cerrahi işlem yaptırmaktadır. Kızlık zarı dikimi geçici olabileceği gibi kalıcı olarak da yapılabilir. Kalıcı kızlık zarı dikimi, Flep yöntemi olarak adlandırılan bir yöntemdir.

  • Flep yönteminde kadının rahim duvarından bir doku alınır ve rahim içine dikilir. Bu işlem sırasında lokal anestezi yapıldığı için acı hissedilmez.
  • Flep yönteminin yapılması için herhangi bir zaman kıstası yoktur. Kalıcı kızlık zarı dikimi, kızlık zarının zedelenmesinin ardından yapılabilir.
  • Kalıcı kızlık zarı dikimi, kadınlar ilişkiye girene dek kalan bir yöntemdir.

Kızlık Zarı Diktirmek Zararlı Mı?

Kızlık zarı, vajinanın 2-3 cm kadar içerisinde bulunan ince bir zardır. Bu zar, vajina içerisinde bir cismin girmesi halinde yırtılır ve yırtılmadan dolayı kanama meydana gelebilir. Tüm kadınlarda görülmese de halk arasında bu yırtılmadan sonra kan geleceğine dair baskın bir düşünce vardır.

Kızlık zarı bozulan kadınların bir kısmı, kızlık zarı diktirmek için cerrahi işlem geçirmektedir. Kızlık zarı dikimi işlemi, kısa süreli ve herhangi bir zararı olmayan bir işlemdir. Kızlık zarı dikimi sonrasında kadınlar aynı gün içerisinde ilişkiye girebilir.  

Kızlık Zarı Ne Zaman Dikilebilir? 

Kızlık zarı, kızlık zarı zedelenmesi veya bozulmasının hemen ardından dikilebilir. Kızlık zarı dikilmesi için zaman kıstası yoktur ancak geçici kızlık zarı diktirecek olan kadınların, ilişkiye girecekleri süreden 1 hafta öncesinde kızlık zarı onarımı yaptırması gerekir.

Kızlık Zarı Zedelenmesi Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı zedelenmesi jinekolog muayenesi ile anlaşılır.

Kızlık Zarı Kanıyla Adet Kanı Nasıl Ayırt Edilir?

Kızlık zarı kanaması ile adet kanaması ayırt edilemez.

Vajina Darbe Alırsa Ne Olur?

Vajinanın sert bir darbe alması halinde kızlık zarında zedelenme meydana gelebilir.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık zarı, Latince Hymen olarak adlandırılır. İsmini Yunan mitolojisindeki evlilik tanrısından almıştır. Kızlık zarı, kadının dış genital organlarının arasında, vajene geçiş kısmında ...

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2020

Kızlık zarı dikimi arayışında olan hastalarımızı bilgilendirmek için hazırladığım bu yazı da tüm sorularına yanıt bulmalarını dilerim....

Kızlık Zarı Dikiminin Psikolojik Faydası

Kızlık Zarı Dikiminin Psikolojik Faydası Kızlık zarı vajinanın bir buçuk santim kadar içerisinde yer alan dokudur. Bu dokunun orta kısmında açıklık vardır. Bu zar cinsel ilişki ile tahrip olur, halk a...