Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kızlık Zarı Yırtılması

Kızlık zarı yırtılması sebebi ile yaşanan kanamanın ilk gecede tekrarlanması için kızlık zarının dikimi söz konusu olabilmektedir. Bu konu ile alakalı bilmeniz gereken tüm detaylar yazımızda!

Kızlık Zarı ve Toplumsal Baskı

Kızlık zarı yırtılması sonucunda ilk ilişki sırasında kanama meydana gelmektedir. Bu kanamanın meydana gelmesinin garantili ve her kadında meydana gelen bir urdum olmadığını da dikkate almak gerekir. Kişilerde kanamanın olmamasının birçok farklı sebebi olabilir. Bunun en başında zarın esnek olması gelmektedir. Bu zarın esnek olması sebebi ile ilk ilişki sırasında herhangi bir kanma meydana gelmeyecektir. Toplum baskısının da etkisi ile kadınların bu tür bir kanama olmaması sebebi ile psikolojik olarak kendilerini baskı altında hissetmelerinin yanı sıra erkeklerin yanlış gözle bakmaları nedeniyle evliliklerin dahi son bulabildiği görülmektedir.

Kızlık Zarı Nasıl Tamir Edilir?

Kızlık zarı yırtılması sonrasında kişilerin kızlık zarının dikilmesinin sadece bir kanama ortaya çıkartmak için atılan bir adım olduğunu da unutmamak gerekir. Kızlık zarı dikilmesi ile zarın tamir edilmesi ya da herhangi bir şekilde eski sağlığına kavuşturulması mümkün olmayacaktır. Sadece kadınların ilişki yaşaması durumunda kanamanın sağlanması mümkün olacaktır.

Vajinanın iç kısmına atılan bir dikiş ile kanamanın sağlanması mümkün olacaktır. Bu tür müdahalenin acılı bir işlem olmadığının da eklenmesi gerekir. Acılı bir işlem olmamasının yanı sıra sonrasında da herhangi bir tedavi sürecinin söz konusu olmayacağı ve direkt olarak günlük yaşantınıza devam edebilecek durumda olmanız da memnun edecektir.

Kızlık Zarı Dikim Aşaması

Kızlık zarı yırtılması ve dikim aşamasının toplumsal normlar nedeni ile gelişen bir tıbbi alan olduğunun da eklenmesi gerekir. Hymenin yırtılması tabirinin de tıp literatüründe doğru bir kullanım olmadığını belirtmek gerekmektedir. Hymen bazı kadınlarda esnek bazı kadınlarda ise daha kapsamlı bir yapıdadır. Esnek olan zarlarda cinsel ilişki sırasında bir kanamanın meydana gelmemesi de sık rastlanan durumlar arasında yerini almaktadır.

Kızlık zarının dikim süreci ile alakalı olarak sorun yaşamadan vajinanın iç kısmına bir dikiş atılacaktır. Bu dikişin atılması ile beraber kişilerin cinsel birliktelik yaşaması durumunda sanki daha öncesinde hiç cinsel birliktelik yaşamamış gibi kanamanın olması mümkün kılınacaktır. Kızlık zarının hasar görmemesi için kadınların bir kısmının da sürtünme olarak tabir edilen ilişki metodunu tercih ettiği görülmektedir.

Kızlık Zarı Düşme Sonucu Yırtılabilir Mi?

Kızlık zarının düşme sonucu yırtılması söz konusu olmayacaktır. O kadar kolay şekilde yırtılan ya da hasar gören bir yapı değildir. Fakat toplumuzda bu durumun bir tabu haline gelmesi sebebi ile kızlık zarının yırtılması konusuna karşı kişilerin büyük ölçüde hassasiyet sergiledikleri de fark edilmektedir. Özellikle Anadolu’da kızların bisiklet sürmesi dahi kızlık zarının yırtılmasına sebebiyet verebilme olasılığı gerekçesi ile istenmeyen hususlardan bir tanesidir.

Bu tür bir düşme ya da temas sonucunda anında kanayacak ya da sorun yaratacak bir durum olmadığını da eklemek gerekmektedir. Herhangi bir kanama olması da direkt olarak bir yırtığın olduğu anlamına gelmeyecektir. Sadece bir darbe alması durumunda yan dokularda da tahribin meydana gelmesi söz konusu olabilmektedir. Kızlık zarında yırtık gibi durumların meydana gelmesi için vajinanın iç dokusuna girişin olması gerekir.

Kızlık Zarı Dikimi Konusunda Uzmanlardan Yardım Alın

Kızlık zarı yırtılması sonrasında bu zarın tamir adımının tamamlanması için alanın uzmanlarından yardım almanız gerekmektedir. Kişilerin kızlık zarında tamir aşamasının yerine getirilmesinin hemen sonrasında hayatlarına devam edebilmeleri sağlanacaktır. Kızlık zarının diktirilme sürecine dair bir sorun meydana gelmemesi için bu alanda profesyonel ve steril şekilde hizmet veren kliniklerin tercih edilmesi çok daha mantıklı olacaktır. Hem gizliliğin sağlanması hem de işlemin muntazam şekilde tamamlanması için alanında lider olan kliniklerin seçilmesi çok önemlidir.

Kızlık zarı yırtılması nasıl belli olur?

Kızlık zarının yırtılmış olmasını kendi kendinize inceleyerek tespit etmeniz mümkün olmayacaktır. Bunun için bir uzman görüşünün alınması gerekir.

Kızlık zarı yırtılması için kaç cm?

Kızlık zarı yırtılması için vajinaya bir girişin olması gerekmektedir. Herhangi bir çarpma ya da düşme ile kızlık zarının yırtılması mümkün olmayacaktır.

Kızlık zarı yırtılması gözle görülür mü?

Kızlık zarının yırtılması gözle görülebilecek bir durum değildir. Bu alanda ihtisası olan uzmanlardan yardım almanız gerekir.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları zarı vajinanın 1-2 santim iç kısmında yer alan bir dokudur. Bu zarın bazı kadınlarda üzerinde delikler bulunurken bazılarında orta kısmında tek bir delik bulunmaktadır. Kı...

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır mı?

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır mı? Özellikle Türk toplumundaki yetiştirilme tarzı nedeni ile kızlık zarı ve bekaret durumlarının kültürdeki yerinin namus kavramı ile ilişkilendirildiğini ne yazık ki bil...

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri Nelerdir?

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri Nelerdir? Cinsel ilişki yaşadıktan sonra kızlık zarının bozulması sebebiyle kızlık zarı diktirmek isteyen kadınlar vardır. Kızlık zarı, cinsel ilişki, vajina içerisinde ya...