Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı muayenesi ağrısız ,acısız, hiçbir alet kullanılmadan yapılan bir muayenedir.Uzman ve tecrübeli bir kadın hastalıkları ve doğum doktoru tarafından yapılmalıdır.
Kızlık zarı toplumların kültürel değerleri ile örtüşen şekilde önemsenmektedir. Bu anlamda bizim toplumumuzda kızlık zarı önemli ama bir o kadar da genç kızları strese sokan bir konudur. Kızlık zarı yapısı itibarıyla kanamayabileceği asla akıllardan çıkarılmamalıdır. Yani ilk gece kanama mutlaka olması beklentisi olmamalıdır.
 
Muayene sırasında doktor hastaya ön bilgi vererek muayeneyi ayrıntılı anlatıp rahatlatmalıdır. Sonrasında dış dudaklar kaymaması için bir gazlı bez ile tutulup aralanır ve vajina girişi görülür duruma gelir. Böylece kızlık zarı net izlenebilir. Kızlık zarının dışarıdan izlenmesi ile tecrübeli bir hekim tüm sorularınızı aydınlatır. Kızlık zarı muayenesi kliniğimizde sık yaptığımız bir muayenedir. Asla acılı, ağrılı değildir.
 
KIZLIK ZARI KANAMASI NASILDIR?
 
Kızlık zarı yapısı nedeniyle bazen ilişkide kanar, bazen kanamaz. Bu farkı yaratan kızlık zarını yapısıdır. Bazı kızlık zarları aşırı derece esnek olup kanamaya neden olmaz. Çoğunlukla olan kanamada açık renkte ve adet kanamasının son günleri gibi az gelir. Nadiren kanama biraz daha yoğun gelse de ilişki sonrası azalıp kesilmesi beklenir. Damla şeklinde birkaç gün devam etmesi de normaldir. Adetten yoğun açık renk ve kesilmeyen kanama da doktora başvurulmalıdır. Kızlık zarı ilişki sırasında yeterli kayganlık sağlandığında zar esneyerek genişler ve bu durum kanamayı oldukça azaltır.
 
Kızlık zarı bilgilendirilmesi ve cinsellik hakkında doğru bilgilendirilme olması çok önemlidir. Birçok genç kızımızı mağdur durumda bırakabilen, toplumumuzun değer yargısında önemli yer tutan kızlık zarı bu doğru bilgilerle çözüme kavuşabilir.
 
KIZLIK ZARI KANAMADI NE YAPMALIYIM?
 
Kızlık zarı kanaması olmadığında asla panik olmayınız. Kızlık zarı bazı bayanlarda kanamaz. Kanama olmazsa öncelikle kendinizden asla şüphe duymayın emin olun ki kanamayabilir. Bu konuda tecrübeli bir kadın doğum uzmanından destek alabilirsiniz. Kanama olmayınca muayeneye gelen çiftlerimiz olabiliyor. Çoğu danışanımız kızlık zarı yapısını merak ettiği için de gelebiliyor. Bu muayenede kanama olmayan grupta, esnek olan kızlık zarı ve bakire olduğunun kadın doğum uzmanınca açıklanması her iki tarafın kaygılarını yitirmektedir.