Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kızlık Zarı Kanaması Nedir?

Kızlık zarı kanaması ilk ilişki sırasında beklenirken, unutulmamalıdır ki  her zamanda ilk ilişkide kanama şart değildir. Başka bir ifade ile ilk ilişkiniz ve hiç kanamanız olmadı ise bunun bir çok nedeni olabilir. Telaşlanmamalı ve aslında doğru cinsel bir birliktelikte belirli kayganlık sağlandı ise kanama olmayabileceği aklınız da olmalıdır. Telefonumuz ilk gece kan gelmedi şeklinde çalabilmektedir Eğer kızlık zarı ince kenarlı esnek yapıda ise ilk ilişkiniz çok rahat olur ve kan gelmez.

Kızlık zarı kanama  olduğunda bu genellikle açık renkte ve leke şeklinde olurken, çok nadir kızlık zarı daha fazla olan bir kanama olabilmektedir. Kanamanın miktarı ve rengi değişkenlik göstermesi halk arasında kız çocuklarımızı tedirgin eden paylaşımlarla yanlış öğretilere yol açmaktadır. Bu yanlış bilgilendirmeler bazen kalıcı cinsel kaygılara yol açmaktadır. Bu nedenle halk arasında ki bilgilerin yanlış olabileceği ve asla duyulan her hikayenin kişisel faktörlere bağlı olabileceği unutulmamalıdır.

Kızlık zarı kanamasının rengi pembe veya açık kırmızıdır. Kanama miktarı ise kişisel faktörlere bağlı hatta kızlık zarının hiç kanama olmaması buda normal bir durumdur.

Bazen de ilişkide bulunmadan sadece sürtünmeden sonra kan gelmesi gelen hastalarımız kızlık zarı bozuldu mu endişesi ile bizleri ararlar. Vajene bir geçiş olmayan durumlarda kızlık zarı bozulması mümkün olmayacaktır. Ancak bunu teyit edecek bir kadın hastalıkları ve doğum doktoruna başvurmanızı önermekteyiz.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bakirelik kontrolü ve kızlık zarı muayenesi yapabilir. Bu hasta isteği üzerine yapılabilecek bir muayene olması yanında adli vakalar dediğimiz hukuki bir süreçte ise bu muayene mutlaka hastane koşullarında yapılarak başhekimlik kanalı ile rapor şeklinde evrak düzenlenir. Hukuki boyuttaki yazılara karşılık özel ofisler de muayene ve belge düzenlenemez. Ancak hasta sadece kendi bilgi ve muayene isteme hakkı tabiî ki vardır. Bu muayene için tecrübeli bir jinekolog hastaya rahatlıkla yardımcı olabilir. Kızlık zarı muayenesi hasta mahremiyeti nedeniyle hastaya söylenirken asla ikinci bir kişi ile paylaşılmaz ve bilgileri gizli kalır.

Kızlık zarı muayenesi kesinlikle hiçbir alet kullanılmadan sadece görsel olarak yapılan ve hemen net olarak izlenerek sonucun söylendiği bir muayene şeklidir. Kızlık zarı muayenesi ağrısızdır. Bu muayene için siz hastalarımız bilgi gizliliği ve güvenle muayene olabileceğiniz bir merkez olarak yardıma hazırız. Bilgi ve muayene için arayabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kızlık Zarı Zedelenmesi

Kızlık zarı zedelenmesi, vajinanın şiddetli bir darbe alması, içerisine parmağın sokulması ve cinsel ilişkiye girilmesi durumunda meydana gelir. Kızlık zarında meydana gelen zedelenme veya bozulma, ka...

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı muayenesi, biz kadın doğum uzmanlarınca yapılan bir muayenedir....

Kızlık Zarı Hakkında Merak Edilenler

Kızlık Zarı Hakkında Merak Edilenler Kızlık zarı bozulması nasıl olacağı beklentisi ve korkusunun nedeni bu olayı isimlendirme ile başlı başına bir kaygı yaratır. Kızlık zarı patlaması kesin...