Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kızlık Zarı (Hymen)

Ankara kızlık zarı yani hymen aynı zamanda Yunan mitolojisinde evlilik tanrıçasına verilen isimdir. Kızlık zarı çoğu toplumda namus ve bekaret ile ilişkilendirilmektedir. Bu nedenle de kızlık zarı yırtılmamış olan kişinin cinsel ilişkiye girmediği düşünülmektedir. Ancak bu yanlış bir inanıştır. Kimi zaman kızlık zarı cinsel ilişkiye girildiğinde bile ilk seferde yırtılmayacak kadar esnek olabilmektedir. Bazen ise kızlık zarı doğuştan olmaz. Bu durumda kişinin kızlık zarı da yırtılamaz.

Kızlık Zarı Nedir?

Ankara kızlık zarı bir organ olarak kabul edilmemekte ve ne işe yaradığı ise tam olarak bilinmemektedir. Çeşitli fikirler ışığında kızlık zarının genital bölgeyi bakterilerden koruduğu düşünülmektedir. Vajinanın hemen girişinde yer alan kızlık zarı bir deri parçasıdır.

Kızlık Zarı Bozulması Nasıl Olur?

Anne karnında 7. ve 12. haftalar arasında oluşan kızlık zarı zar olarak adlandırılsa da o kadar ince bir yapıda değildir. Ortası delik olan bu yapı sadece cinsel ilişkiye girildiği zaman yırtılmaz. Aynı zamanda spor yaralanmalarında, tampon kullanımında ve bölgeye sivri bir cismin temas etmesi durumunda da yırtılmalar oluşabilir.

Ankara kızlık zarı muayenesi yapılsa da kızlık zarının yırtılmasının ardından 1 haftadan fazla zaman geçmişse kızlık zarının ne zaman yırtıldığı tespit edilemez. Kızlık zarı yırtıldığında ağrı ve kanama görülmektedir. Kimi zaman zardaki bir damarın hasar alması nedeniyle kanama durmayabilir. Bu gibi durumlarda dikiş atılması gerekmektedir. Eğer kızlık zarı çok kalınsa, ortasındaki delik çok darsa veya kişi kendini çok sıkmışsa o zaman ağrı miktarı çok daha fazla olacaktır.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Ankara kızlık zarı yırtılmasında birçok etken bir arada bulunmaktadır. Aynı zamanda kızlık zarının dikimi de mümkündür. Hymenoplasti işlemi ile kızlık zarı dikilerek eski haline getirilebilmektedir. Bu tip bir durumda kızlık zarı yırtıldığında ağrı ve kanama yeniden olmaktadır.

Ankara hymenoplasti, çoğu zaman hafif bir sedasyon ile ayakta tedavi prosedürü olarak gerçekleştirilmektedir. Doktorunuz, yırtılmış olan kızlık zarının parçalarını eriyen dikişlerle tekrar dikecektir. İşlem genellikle bir saatten az sürer, böylece kızlık zarı yeniden vajinal açıklığı kısmen kapatır. Kızlık zarını yeniden yapılandırmak için yeterli doku yoksa vajina astarından yeni bir kızlık zarı oluşturulabilse de bu daha karmaşık ve pahalı bir işlemdir. Çoğu hasta kızlık zarı dikimi sonrası 1-2 gün içinde işe ve hafif aktiviteye döner. İlk 4 hafta ağır kaldırma ve egzersizden kaçınılması önemlidir. Hastalar aynı zamanda işlemden sonra en az 6 hafta cinsel aktivitede bulunmamalıdır.

Kızlık Zarı Onarımı Gelecekteki Hamilelikleri Etkiler mi?

Ankara kızlık zarı dikimi sadece dış vajina bölgesine yapılırken, yumurtalıklar, fallop tüpleri veya rahim gibi tüm üreme organları servikste bulunmaktadır. Kızlık zarı onarım sürecinde hiçbir üreme organı ya da dokusu bozulmadığı için kadının doğurganlığını veya ilerideki gebeliklerini etkilemez.

Kızlık Zarı Dikimi Tutmayabilir mi?

Ankara kızlık zarı dikimi sonrasında kişinin bu işlemi yaptırıp yaptırmadığı herhangi bir kişi tarafından anlaşılamaz. Ancak bir jinekolog detaylı bir muayene yaptığı zaman kişinin kızlık zarının dikildiğini anlayabilir. Diğer yandan kızlık zarını diktirmek isteyen bazı kişiler bu işlemin başarısız olup olmayacağını merak etmektedir. Nadiren de olsa kızlık zarı dikiminin tutmaması mümkündür. Eğer işlem sonrasında bölgede enfeksiyon oluşmuşsa ya da doku iyileşme sorunları mevcutsa kızlık zarı dikimi tutmayabilir. Aynı zamanda kişi belirlenen iyileşme süreci boyunca yapılmaması gereken aktivitelere katılırsa kızlık zarı dikiminin başarısız olması olasıdır. Bu nedenle işlem sonrasında mutlaka doktorunuz tarafından belirlenen iyileşme takvimine uymalı ve sınırlandırılan aktiviteleri yapmamalısınız.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ankara Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi, kızlık zarının kaybetmiş olduğu bütünlüğün sağlanması ve hasarsız bir kızlık zarı oluşturulması için yapılan bir işlemdir. Kızlık zarında oluşan bu yapı ile yeniden kanamanın sağla...

Ankara‘da Kızlık Zarı Dikimi

Ankara ‘da Kızlık Zarı Dikimi Kızlık zarı dikimi, kızlık zarının kaybetmiş olduğu bütünlüğün sağlanması ve hasarsız bir kızlık zarı oluşturulması için yapılan bir işlemdir. Kızlık zarında oluşan ...

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları zarı vajinanın 1-2 santim iç kısmında yer alan bir dokudur. Bu zarın bazı kadınlarda üzerinde delikler bulunurken bazılarında orta kısmında tek bir delik bulunmaktadır. Kı...