Kızlık Zarı (Himen)

Kızlık Zarı (Himen)

Kızlık zarı  Latince ismiyle hymen (himen) olarak bilinmektedir.  Toplumumuzda bekaretin simgesi olarak bilinen kızlık zarı , çok fazla önemsenip yanlış yorumlanması ile başlı başına bir sorun olarak karşımıza çıkabilmektedir.Bu nedenle kızlık zarı  (himen) hakkında doğru bilgilendirme çok önemlidir.

Kızlık zarı çok degişik  yapılarda olabilmektedir . Vajen girişine 1-2 cm mesafede yer alan bir mukoza katlantısıdır.  Kızlık zarı kalınlık  incelik durumu ve  şekline göre değişmektedir. Kızlık zarı bazı toplumlarda kanama nedeni hiç sözkonusu edilmeyip sadece enfeksiyondan koruyan bir unsur olarak giriş kısmında ince zar diye anlatılmaktadır.Bu nedenle de bizim toplumumuzdaki gibi bir yer işgal etmemektedir. Kızlık zarı yapısına göre ilk ilişki ile kanamaya neden olabileceği gibi kanamayacak kadar esnek olması da normaldır. Çok nadiren ise alınmasını gerektirecek kadar kapalı olup bu durumda biz kadın doğum uzmanlarınca cerrahi olarak ağrısız acısız şekilde açılmaktadır.

Kültür gereği kanlı çarşaf beklentisi ,maalesef toplumumuzun gerçeğidir.Bu genç kızlarımızı çok zor durumda bırakabilen ve yanlış tutumlar sergilenebilen bir durumdur.

KIZLIK ZARI MUAYENESİ bu kaygılarla çok başvuru aldığım bir konudur. Muayenehanemde kızlık zarı muayenesi ağrısız ,acısız ,hiçbir alet kullanmadan yapmaktayım .Hastalarımı detaylı bilgilendirerek  yanlış kararlar vermelerini önlemekteyim . Yaptığım muayenelerin sonunda en sık kaygıları siz danışanlarım için kısaca  özetlersem şöyledir.

KIZLIK ZARI İLE İLGİLİ EN BÜYÜK KAYGILAR

 *** KANAMAZSA?

Kanama olmaması  gayet doğal ,çünkü bazı zarlar çok esnektir.

***ÇOK KANARSA?

Bu kaygı çok işlendiğinde genç bayanlar vajinismus problemi yaşamaktadır. Yani çok kanama kaygısı ilişkiye girememeyi getirir.

***KIZLIK ZARI TAMİRİ MÜMKÜNMÜ?

Evet zar tamir edilebilir .Bunu iki şekilde yapmaktayız .

İlişki tarihi yaklaşık olarak 3 gün içerisinde ise geçici yöntem ile, daha geç olanlarda kalıcı yöntem denilen cerrahi prosedür kullanmaktayız.Tamir sonrası kanama olacaktır. Tamirin adına HYMENOPLASTİ  denilir.

***KIZLIK ZARI BOZULMADAN GEBE KALMAK MÜMKÜN MÜ?

Nadiren de olsa mümkün. Dışa boşalmada sperm hareketli olduğu için geçiş olabilir.

**** KIZLIK ZARI BOZULMADAN  GEBELİK SONLANDIRILABİLİR Mİ ?

Evet sonlandırılabilmekteyiz. Uygun prosedür doktorunuz tarafından onun tecrübesiyle gerçekleşir .

Bu şekilde özetlerin ardından sorularınız için ve daha ayrıntılı bilgilendirme ,danışma için sitemde ki bilgilerden bize ulaşabilirsiniz .